Recenzja filmu Źródło (2006)
Darren Aronofsky

Estetyczna fontanna

"Źródło" Darrena Aronofsky'ego to film, który wzbudzał skrajne emocje. Jednych zachwycił, drugich zirytował swoją pretensjonalnością i skrywaną w ładnym opakowaniu pustką. Dziś, kiedy kurz ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Źródło (2006)
<b>"<a href="http://zrodlo.filmweb.pl/" class="n">Źródło</a>"</b> <a href="http://darren.aronofsky.filmweb.pl/" class="n">Darrena Aronofsky'ego</a> to film, który wzbudzał skrajne emocje. Jednych zachwycił, drugich zirytował swoją pretensjonalnością i skrywaną w ładnym opakowaniu pustką. Dziś, kiedy kurz bitewny już opadł, a film doczekał się premiery dvd, można na wszystko spojrzeć z dystansu.

Nie ulega wątpliwości, że <b>"<a href="http://zrodlo.filmweb.pl/" class="n">Źródło</a>"</b> jest filmem ładnym. Przymiotnik ten da się rozumieć na dwa sposoby i oba są w jakimś sensie uzasadnione: afirmatywnie i pejoratywnie. Obrazy wykreowane w wyobraźni <a href="http://darren.aronofsky.filmweb.pl/" class="n">Aronofsky'ego</a> wsparte pięknymi, wystylizowanymi zdjęciami <a href="http://www.filmweb.pl/Matthew+Libatique,filmografia,Person,id=12150" class="n">Matthew Libatique'a</a> oraz muzyką <a href="http://clint.mansell.filmweb.pl/" class="n">Clinta Mansella </a>sprawiają, że film dostarcza przyjemnych doznań estetycznych. Cała historia przez swoją urodę wydaje się jednak być za bardzo wypolerowana, pozbawiona chropowatości. Nie jest to jednak zimny i okrutny blask <a href="http://stanley.kubrick.filmweb.pl/" class="n">Kubricka</a>, ale ciepły blask ognia z kominka, przy którym opowiada się smutne, ale pozbawione okrucieństwa bajki. Tak więc, mimo poważnej tematyki (w końcu chodzi o dotyczący wszystkich, nieunikniony problem umierania i straty) film niezwykle łatwo i przyjemnie się konsumuje.

<b>"<a href="http://zrodlo.filmweb.pl/" class="n">Źródło</a>"</b> to przede wszystkim, na co na ogół nie zwraca się uwagi, film o opowiadaniu historii, o sile narracji. Opowiadanie, które pisze umierająca bohaterka, pozwala jej i kochającemu ją mężczyźnie ostatecznie zaakceptować życie takim, jakie jest, zamienić chaos w kosmos. Oczywiście wszystko to jest wplecione w ramy modnego bajdurzenia o przenikaniu się wszystkiego, cyklach życia itd. Pocieszenie płynące z filmu polega na tym, że w ostateczności jesteśmy nawozem innego istnienia, a więc żaden z nas nie wszystek umrze. Ot i cała mądrość.

<b>"<a href="http://zrodlo.filmweb.pl/" class="n">Źródło</a>"</b> to film stanowiący przerost formy nad treścią, ale nie można mu odmówić dobrego wrażenia, jakie robi jego opakowanie. Film <a href="http://darren.aronofsky.filmweb.pl/" class="n">Aronofsky'ego</a> na ekranie kina domowego prezentuje się znakomicie. Właściwie co drugi kadr z filmu można by wydrukować i zrobić z niego tapetę na ścianie.

Wydanie dvd zostało zaopatrzone w standardowy zestaw wybranych scen, różne wersje językowe oraz wersję z lektorem. Ponadto znajdziemy sześcioczęściową, podzieloną na rozdziały relację z planu odsłaniającą kulisy kręcenia i historię powstawania filmu. Jest również zrobiony w zabawnej formie wywiad z <a href="http://hugh.jackman.filmweb.pl/" class="n">Hugh Jackmanem</a> przeprowadzony przez <a href="http://www.filmweb.pl/Rachel+Weisz,filmografia,Person,id=5990" class="n">Rachel Weisz</a>. Szkoda tylko, że dystrybutor nie pomyślał o tym, żeby uwzględnić możliwość, iż nie wszyscy pragnący zobaczyć materiały dodatkowe znają angielski i nie opatrzył ich napisami. To jednak niestety powszechna praktyka na polskim rynku.

Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 34% uznało tę recenzję za pomocną (519 głosów).
Krzysztof Michałowski
ocenia ten film na:
1 10 3/10 słaby

przeczytaj również recenzje użytkowników (6)

zobacz wszystkie