Recenzja filmu Strzelając do psów (2005)
Michael Caton-Jones

Pewnego razu w kwietniu...

"Shooting Dogs" Michaela Caton-Jonesa traktuje o dramatycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w Ruandzie w 1994 roku. Kilka miesięcy temu naszych ekranach gościł głośny "Hotel Ruanda" ...
Filmweb sp. z o.o.
<a href="http://shooting.dogs.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shooting Dogs"</b></a> <a href="http://www.filmweb.pl/Michael+Caton+Jones+filmografia,Person,id=10924" class="n">Michaela Caton-Jonesa</a> traktuje o dramatycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w Ruandzie w 1994 roku. Kilka miesięcy temu naszych ekranach gościł głośny <a href="http://hotel.ruanda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hotel Ruanda"</b></a> opowiadający historię człowieka, któremu udało ocalić się kilkaset osób przed śmiercią z rąk ekstremistów Hutu. <a href="http://shooting.dogs.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shooting Dogs"</b></a>, choć zaczyna się podobnie, jest już niestety opowieścią bez "happy endu".

11 kwietnia 1994 roku wojska ONZ otrzymały rozkaz opuszczenia budynków szkolnych, w których przez ostatnie tygodnie stacjonowały. Bez międzynarodowej ochrony pozostało 2500 uchodźców, którzy tego samego dnia zostali zamordowani przez siepaczy Hutu. <a href="http://shooting.dogs.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shooting Dogs"</b></a> opowiada historię kilku dni poprzedzających tragiczny finał.

Od dramatycznych wydarzeń w Ruandzie, które pochłonęły około 1 miliona ofiar, minęło już 11 lat, ale historia ta wciąż spotyka się z zainteresowaniem ze strony filmowców, dokumentalistów i dziennikarzy nie tylko ze względu na jej tragizm, ale również przez fakt, iż fala morderstw i prześladowań przetoczyła się przez Ruandę przy całkowitej obojętności światowych mocarstw.

<a href="http://shooting.dogs.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shooting Dogs"</b></a> jest obiektywnie filmem bardziej autentycznym niż hollywoodzki <a href="http://hotel.ruanda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hotel Ruanda"</b></a>. Michael Caton-Jones zdjęcia do swojego obrazu zrealizował w miejscach, w których faktycznie wydarzyły się przedstawione wydarzenia, a w jego ekipie znalazło się wiele osób będących świadkami ludobójstwa. Jednak mimo tej staranności <a href="http://shooting.dogs.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shooting Dogs"</b></a> nie okazało się produkcją do końca spełniającą moje oczekiwania.

<a href="http://www.filmweb.pl/Michael+Caton+Jones+filmografia,Person,id=10924" class="n">Michael Caton-Jones</a> zdecydował się przedstawić historię rzezi, której geneza nierozerwalnie związana jest z ruandyjską mentalnością i historią, z punktu widzenia dwóch białych ludzi - odpowiedzialnego za szkołę księdza Krzysztofa (<a href="http://www.filmweb.pl/John+Hurt+filmografia,Person,id=312" class="n">John Hurt</a>) oraz młodego nauczyciela Joe Connora (<a href="http://www.filmweb.pl/Hugh+Dancy+filmografia,Person,id=48560" class="n">Hugh Dancy</a>). W rezultacie z filmu nie dowiemy się niczego o przyczynach konfliktu pomiędzy Tutsi i Hutu. <a href="http://www.filmweb.pl/Michael+Caton+Jones+filmografia,Person,id=10924" class="n">Caton-Jones</a> nie skupia się również na reakcji świata wobec wydarzeń w Ruandzie, Najważniejsi są dla niego główni bohaterowie: ksiądz wierzący, że Bóg cierpi w Ruandzie wraz ze wszystkimi ofiarami mordów oraz młody nauczyciel, którego idealizm zostaje wystawiony na ciężką próbę.

<a href="http://shooting.dogs.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shooting Dogs"</b></a> oczywiście robi wrażenie, ale chciałbym zobaczyć wreszcie film, który pokazywałby wydarzenia tamtego tragicznego okresu z punktu widzenia Ruandyjczyka. Pozwolił mi zrozumieć, co spowodowało, że sąsiedzi zaczęli się nawzajem mordować, że spokojni niegdyś ludzie w ciągu jednej nocy, omamieni propagandą nienawiści, stali się bezwzględnymi zabójcami.

Ludobójstwo w Ruandzie czeka wciąż na swój film. Na dzieło, które poruszy sumienie świata. <a href="http://shooting.dogs.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shooting Dogs"</b></a> przybliża nas do tej chwili.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 44% uznało tę recenzję za pomocną (18 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (1)