Recenzja wyd. DVD filmu

Na fali (1991)
Kathryn Bigelow
Keanu Reeves
Patrick Swayze

Całe życie czekałem na taką falę

Agent Utah (Keanu Reeves) przyjeżdża do Kalifornii, żeby rozwikłać sprawę tajemniczych napadów na banki. O gangsterach nie wiadomo zbyt wiele, poza tym, że podczas akcji noszą maski czterech ...
Agent Utah (Keanu Reeves) przyjeżdża do Kalifornii, żeby rozwikłać sprawę tajemniczych napadów na banki. O gangsterach nie wiadomo zbyt wiele, poza tym, że podczas akcji noszą maski czterech prezydentów USA. Okazuje się, że wszystkie policyjne tropy prowadzą do kilkuosobowej grupy surferów. Johnny Utah musi znaleźć kogoś, kto pomoże mu przeniknąć do tego środowiska i wprowadzi go w tajniki widowiskowego sportu. Tak poznaje Tyler, byłą dziewczynę szefa bandy, Bodhiego (Patrick Swayze). Jak nietrudno się domyślić, ta znajomość nie skończy się po kilku lekcjach surfowania, bo wątek miłosny przeplata się w filmie Kathryn Bigelow z wątkiem sensacyjnym.

Scenariusz "Na fali" daleki jest od doskonałości, a w całej historii kilkakrotnie pojawiają się drobne nieścisłości, po których zaczynamy zadawać sobie rozmaite pytania i zastanawiać się, jak bardzo policjant musi chcieć pojmać przestępcę, żeby wyskakiwać z samolotu bez spadochronu. Ale kino sensacyjne ma swoje prawa, więc można na pewne mało wiarygodne rozwiązania spojrzeć z przymrużeniem oka. Sprawna ręka reżysera powoduje, że tego rodzaju niedociągnięcia w gruncie rzeczy nie przeszkadzają w odbiorze filmu, którego dużym atutem są świetnie sfilmowane sceny pościgu, pokazy surfowania i brawurowych skoków spadochronowych.

W "Na fali" fascynująca jest przede wszystkim para głównych bohaterów, czyli bardzo wiarygodny w roli rabusia kochającego życie na krawędzi Patrick Swayze oraz ścigający go Keanu Reeves. I nie jest to zwyczajna relacja policjant - ścigany, bo agent Utah jest zafascynowany swoim przeciwnikiem i jego stylem życia. Surfowanie i ocean wciągają go coraz bardziej. Między bohaterami tworzy się specyficzna więź, rodzaj milczącego porozumienia. Czyżby byli do siebie podobni? Dokonujący napadów na banki Bodhi nie chce zdobywać wyłącznie pieniędzy, chodzi mu raczej o życie według swoich zasad i realizację marzeń, dla których gotów jest wszystko poświęcić. Utah rozumie przeciwnika lepiej niż ktokolwiek inny. Dlatego, gdy sprawa Bodhiego się skończy, Utah wyrzuci swoją policyjną odznakę.

Film dostępny jest w oryginalnej wersji dźwiękowej oraz w wersji z polskim lektorem. Wydanie DVD nie zawiera materiałów dodatkowych.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
44% użytkowników uznało tę recenzję za pomocną (66 głosów).
Na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych surfing to dla wielu wręcz rodzaj religii, mistyczne doświadczenie oparte na adrenalinowym zastrzyku. Taki pogląd lansuje ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 68%