Patrick Swayze 

Patrick Wayne Swayze

8,4
13 956 ocen gry aktorskiej
Patrick Swayze
Patrick Swayze, najbardziej znany ze swej roli w popularnym filmie "Wirujący seks" był z wykształcenia tancerzem. Ukończył Harkness Ballet School i Joffrey Ballet School.

Karierę aktorską rozpoczynał na Broadwayu, gdzie osiągnął duży sukces w inscenizacji musicalu "Grease". Tym samym zwrócił na siebie uwagę producentów filmowych i został zaangażowany do jednej z ról w obrazie "Skatetown". Przeszła ona jednak bez echa, podobnie było również z następnymi w "Renegatach", czy "Czerwonym świcie". Przełom nastąpił dopiero w 1986 roku po kreacji jaką Swayze stworzył w filmie "Youngblood". Przyniosła mu ona bardzo przychylne recenzje krytyków. Zaledwie rok później, po roli we wspomnianym już "Wirującym seksie" aktor stał się gwiazdą. Film okazał się ogromnym przebojem po obu stronach Oceanu i sprawił, że twarze odtwórców głównych ról stały się znane na całym świecie.

Dobra passa nie trwała jednak długo. Na początku lat 90. popularność aktora zaczęła słabnąć. Jego kolejne filmy, takie jak: "Miasto radości" czy "Tata na wagarach" okazały się finansowymi porażkami. Przez krytyków dostrzeżony został ponownie w 1996 roku kiedy otrzymał nominację do Złotego Globu, ale nie przywróciło to aktorowi popularności. 

W styczniu 2008 roku wykryto u niego nowotwór trzustki. Mimo przebytej operacji, w której usunięto mu część żołądka, aktor zmarł w nocy z 14 na 15 września 2009 roku w Los Angeles.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 18 sierpnia 1952

data śmierci: 14 września 2009

miejsce urodzenia: Houston, Teksas, USA

wzrost: 178 cm

żona Lisa Niemi (od 12.06.1975 do jego śmierci)
W 1991 roku został przez magazyn People wybrany Najseksowniejszym Żyjącym Mężczyzną oraz zaliczony do 50 Najpiękniejszych ludzi na świecie.
9 maja 1997 roku w wypadku na koniu złamał obydwie nogi i zerwał cztery ścięgna w ramieniu podczas kręcenia filmu "Listy od zabójcy". Od czasu tego wypadku miał w kości udowej tytanowy pręt.
Ma braci: Dona i Seana Kyle'a i siostry: Vicky i Bambi.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych