Recenzja filmu

Ponyo (2008)
Hayao Miyazaki

Morskie czary i oczarowanie morzem

Hayao Miyazaki, mistrz japońskiej animacji, po "Ruchomym zamku Hauru", w którym główną postacią była dorosła kobieta, powrócił do dawnego schematu produkcji, w którym akcja obracała się wokół
Hayao Miyazaki, mistrz japońskiej animacji, po "Ruchomym zamku Hauru", w którym główną postacią była dorosła kobieta, powrócił do dawnego schematu produkcji, w którym akcja obracała się wokół dzieci. W "Ponyo" głównymi bohaterami są właśnie niedorośli, a względem poprzedniego filmu Miyazakiego akcja nabrała żywszych kolorów i sympatycznego charakteru.

5-letni chłopiec Sosuke mieszka w nadmorskim domku i pasjonuje się marynistyką. Hobby przejął od ojca pracującego w marynarce. Matka Sosuke jest sfrustrowana ciągłą nieobecnością męża, ma też pracę w domu spokojnej starości, stąd dziecko zwykle zostaje w przedszkolu, a po nim bawi się pod klifem. Pewnego razu Sosuke znajduje w wodzie rybkę – jak się okaże, córkę maga Fujimoto i morskiej bogini Granmamare – której nadaje imię Ponyo. Rybka jest zauroczona małym człowiekiem i postanawia przybrać ludzką postać, zaburzając tym jednak równowagę w świecie przyrody...

Miyazaki powrócił w filmie "Ponyo" do werwy z innej, przesympatycznej produkcji "Mój sąsiad Totoro", w której mali bohaterowie też na własną rękę odkrywali magię świata. Film, w którym napisy początkowe opatrzone są prostą animacją rodem z kolorowanek dla dzieci, zachwyca w dalszej części feerią barw rodem z amerykańskiej animacji "Gdzie jest Nemo" (nawiasem inspirowanej twórczością Miyazakiego). Odnajdziemy tu również nawiązania do niszczycielskiej dla morskiej flory i fauny działalności człowieka.

Błyskotliwa oprawa wizualna oraz krzepiąca historia są głównym atutem filmu i dobrym podsumowaniem wieloletniej kariery Miyazakiego.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones