PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=786525}
7,8 127 780
ocen
7,8 10 1 127780
7,3 31
ocen krytyków
Ślepnąc od świateł
powrót do forum serialu Ślepnąc od świateł

Obejrzałem prawie jednym ciurkiem i jestem zachwycony. To jest nowoczesny, wciągający i atrakcyjnie zrealizowany serial. Polski serial. Owszem, są drobne potknięcia, ale całość robi ogromne wrażenie. Z góry mówię że książki nie znam i poprzednich produkcji pana Skoniecznego nie widziałem. Widzę jednak że warto się tym zainteresować jak również książki pana Żulczyka zakupić.

Świetna jest tu historia, bo mamy klasyczny i wciąż atrakcyjny motyw znalezionej w lesie przez osoby niepowołane torby z fantami, a cała konstrukcja serialu oparta jest o nocną "pracę" dilera celebrytów, polityków i bananowców. Jest to idealny materiał na serial, no i właśnie takie coś dostaliśmy. Rewelacyjnie są wszystkie te sceny gdy Kuba odwiedza klientów, wątek posła wgniata w fotel. Sprawa z walizką ładnie się rozkręca i od mniej więcej połowy serialu robi się ostra jazda, a bohater przechodzi przemianę. Są zwroty akcji i nawet jeśli niekiedy przewidywalne (koniec 7 odcinka) to i tak robią duże wrażenie (i jeszcze ta dziecięca piosenka). Aktorzy spisali się na medal, zwłaszcza pan Frycz który kradnie wszystkie sceny w których się pojawia. Grający głównego bohatera Nożyński ma jeszcze sporo braków, gra sztucznie, ale nie dziwię się że akurat jego wybrano. Ten chłód i opanowanie, ten wygląd ala Craig skrzyżowany z Chyrą - tak właśnie wyobrażałem sobie dilera celebrytów :) Pochwalić też muszę postać rapera Pioruna graną przez reżysera, wszystkie jego sceny to czysta poezja i beka nieziemska. Pięknie wyśmiano to całe pozerstwo i gangsterkę z podwórka. Zdjęcia Englerta bardzo dobre, zwłaszcza sceny zbiorowe gdy kamera zagląda na dyskoteki, wesela i prywatki. Dźwięk zaskoczył mnie bo rozumiałem 99% dialogów, chyba tylko trzy razy musiałem włączyć napisy i cofnąć kilka sekund. Na koniec pochwalę użyte w serialu piosenki, za to chyba dam największego plusa. Słyszymy m.in. Kazika na żywo, Myslovitz i Siekierę! Wszystko odpowiednio dopasowane do wydarzeń. Brawo! No i BMW, muszę o tym wspomnieć bo rzadko się zdarza by w polskiej produkcji tak fajnie wykorzystano samochód, po amerykańsku można powiedzieć :) To piękne BMW Kuby jest po prostu jednym z bohaterów serialu. Chcę takie autko :)

Wady serialu? Za dużo dziwacznych wstawek z Ukrainy. Rozumiem na początku pokazać sen bohatera, ale później jest tego za dużo i męczy, przeszkadza w oglądaniu. Scenki z rajskiej Dominikany już mi tak nie przeszkadzały, ale ich też było za dużo. Podsumowując:

Plusy:
-Ciekawa, spójna i wciągająca historia
-Główny bohater
-Aktorzy: Frycz, Więckiewicz, Chabior, Malikowska
-Bardzo ciekawa postać kobieca (brawo pani Malikowska)
-Polskie piosenki które uwielbiam!
-Raper Piorun i jego sceny
-Cycki i porządne sceny sexu
-Słychać 99% dialogów
-Zdjęcia
-BWM
-Humor który lubię

Minusy:
-Za dużo psychodelicznych wstawek
-Czasem jakiś drewniany dialog
-Niedopracowane efekty specjalne, np. odjazd bohaterów z pożaru, sam pożar wcześniej pokazany dobrze

Ocena: 9/10 i serduszko

HBO robi to dobrze, do tej pory za ich najlepszą polską produkcję uważałem Watahę, teraz będę wielbił Ślepnąc od świateł. Zobaczymy co przyniesie 1983 Netflixa, choć po trailerze jestem nastawiony sceptycznie. Telewizja reżimowa nie chce robić porządnych seriali ale mam nadzieję że się to jednak zmieni (jak przyjdą kiedyś zmiany). Mają przecież na koncie rewelacyjnego Glinę, Pitbula (pierwszy sezon) czy Ekstradycję. Mają ogromne możliwości i doświadczenie, a kręcą jakieś gówienka.

matt80

Przeczytaj książkę. Wtedy nie będzie Ci tak wesoło.

ocenił(a) serial na 10
matt80

Rzadko się zdarza by takie możliwości i taki budżet oraz taką Platformę jak HBO udostępniono młodym i utalentowanym jak Krzysztof Skonieczny... Szybciej taki chajs i taka gloria polecą do jakiejś Holland Agnieszki a potem ewentualnie dla córek i synków postkomuny a Ci będą próbowali i to będzie widać że próbowali... Cokolwiek zrozumieć co się od nich daleko wydarza...

...Niestety... Dziś tacy ludzie jak Pani powyżej i inne postkomuchy zniszczyły Polskie Kino... Kino które ma P O T Ę Ż N Y potencjał widać to było po Szkole Filmowej z lat 50-80... Tylko wtedy tamto kino robiły W I L K I jak Bareja czy Piwowski... Ludzie którym łatwo nie było ale dzięki temu Świat widzieli w "Pod Mikroskopem Elektronowym" a Sceny Składali z Atomów... Poczucie Sceny mieli mierzone za pomocą tryliardów czułek i układów nerwowych które wytworzyły im się na ciężkim żywocie i to wszystko było weryfikowane w ciężkich czasach przez ciężkich ludzi a dziś...

...D Z I Ś też się da tylko niech już te synusie mamusi i córusie tatusiów oficerów SB przyzwyczajone że tylko one mogą chajs dotykać i tylko one robią coś takiego że jak widzą to dosłownie.... NO ZAWIESIĆ SIĘ MOŻNA z ryzykiem że się człowiek nie odwiesi... Ale to tylko ich odczucia bo chłam robią taki i wyraźnie wskazujący że Ci ludzie na spacer się boją po za dom wyjść a co dopiero zobrazować Ż Y C I E...

...Krzysiu Skonieczny chodził trochę zapewne po ulicy i ciężkich ludzi spotykał i to różnych klas... Sam się pewnie nie raz stoczył ale gdy przyszło zobrazować co widział to... ZROBIŁ TO z ilością tryjaldów elektronów płynących po tryliardach układów nerwowych... Prawdziwy Reżyser... Niech mu dają szansę to będzie to kiedyś Clint Eastwood Polski albo jakiś inny Mel Gibson.

matt80

A ja się boję oglądać bo książka to jedna z moich ulubionych. Zwykle filmy są mniej lub bardziej gorsze od książkowego pierwowzoru. Żulczyka trochę czytałem i ciężko się to czyta, mroczne bardzo książki pisze ale mają to coś. Jest jeszcze paru autorów których chętnie bym zobaczył zekranizowanych.
I nie mam na myśli Mroza :D

ocenił(a) serial na 3
matt80

Ten serial to największy kibel w historii HBO. Dialogi na poziomie Vegi, nic tylko kur.a i kur.wa.... jak się z nich wytnie te bluzgi to mają mniej więcej tyle sensu co mamrotanie pijaka.

ocenił(a) serial na 9
matt80

Tak te psychodeliczne wstawki jest ich dużo ,czasami jakby nie był czym "zapchac" filmu, ale z drugiej strony to jest dla twego serialu charakterystyczne, to dodanie surrealizmu, snów, w sumie to jest fajne, mówi o tym co nasz jak mowicie "drewniany", z pozu cichy spokojny główny bohater ma w swojej głowie, to jest strach i różne sprawy

ocenił(a) serial na 8
matt80

Masz rację. Mimo, że nasza kinematografia ostatnich 30 lat jest znacznie niżej niż z lat 1955-1989 to
ten serial jest udaną produkcją.

Najlepsze seriale polskie:

1) Dekalog 1988 - 10!...IMDB 9,0...Metacritic 100....Arcydzieło naszego mistrza Kieślowskiego

2) Alternatywy 4 1983 - 10...najlepsza produkcja reżysera Bareja obok filmu Miś 1981

3) Janosik 1973 - 9+...(genialne aktorstwo)

4-6) Pitbull 2005-2008, Glina 2004-2008, Ślepnąc od świateł 2018 - wszystkie oceniam 8+ lub 8,5

Ślepnąc od świateł to taka polska Gomorra. kapitalna rola Daario zagrana przez Jana Frycza.

Seriale Pitbull i Glina to bardziej taki polski odpowiednik serialu z Usa - Świat gliniarzy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones