322 odcinki
5,0 9 900
ocen
5,0 10 9900
278
chce zobaczyć
{"rate":4.5,"count":2}
{"type":"film","id":204768,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/%C5%9Awi%C4%99ta+wojna-1999-204768/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum serialu Święta wojna
  • Swietny klimat serial. aktorzy, ktorzy graja hanysow to hanysy, warszawiok jest warszawiakiem, wiec widac, ze aktorzy swietnie sie bawia i sa autentyczni. Chyba wszyscy to naturszczycy, i do tego zbyszek buczkowski, ktoremu zdarza sie rozesmiac ze sceny podczas sceny a rezyser nawet nie stara sie tego ukryc :) jestem pewien, ze aktorzy nie uczyli sie tekstu na pamiec i kazdy gra w swoja strone. Serial bez zadnego nadecia.

• SebastianNiestudent ocenił(a) ten serial na: 10

1289qw Właśnie tak było.

• 1289qw Najlepszy jest Hanke,może mały wzrostem ale talentu komediowego mu nie brak.

• 1289qw Po prostu pokazuje jak to na Śląku żyją głupi, zacofani i zazdrośni ludzie, jednak Pan Zbynio oświeca ciemną masę.

• wmbco ocenił(a) ten serial na: 10

1289qw Oglądam ten serial po latach. Kiedyś mnie bawił, teraz bawi. Nie oceniam seriali, ale temu daję 10. Może mnie znudzi, ale w kolejce kiepscy, graczykowie, badziewiakowie. Ważne, że śmieszą.

• SebastianNiestudent ocenił(a) ten serial na: 10

wmbco Kiepskich powinni zakończyć już w 2006, bo od tego czasu serial zszedł na psy, W starych odcinkach Ferdek miał mnóstwo pomysłów na biznes, a w tych najnowszych jest tylko starym pijusem i wyzywa Boczka od grubasów, choć sam jest grubszy od niego.

• GTA1 ocenił(a) ten serial na: 10

1289qw Prosze nagrywać odcinki ŚW Które lecą obecnie na TVS żeby wrzucić później ich na youtube, brakujących odcinków

• 1289qw Serial jest świetny, ale z czasem uległ fernandyzacji - czyli w scenariuszu pojawiły się coraz bardziej absurdalne i nieprawdopodobne pomysły co z filmu śmieszącego realiami uczyniło serial nudny i przekombinowany podobnie jak Kiepskich. Genialną zaletą tego serialu jest obsada i to że film robiony jest niemal z ręki - bez sztucznej scenografii co sprawia że chwilami nosi charakter dokumentu gdy chodzi o plenery wokół ulic Stelmacha i Curie. Trochę to jak kino Kondratiuka.
    Bercik to temat rzeka - Hanke urodził się do tej roli tak samo jak Kowalski do roli Pawlaka i tak z nim już zostanie. Grał genialnie bo to jako Ślązak czuł. szkoda tylko że postać Bercika przeszedł małą ewolucję od typowego konserwatywnego śląskiego Janusza z wąsem do Bercika w nowoczesnych ciuszkach i bez wąsa. bercik bez wąsa to nie bercik. Niepotrzebnie też zbytnio nadano tej postaci rysy nieszkodliwego psycholka. To taka weselsza i sympatyczniejsza wersja realnego KOnonowicza. Filmowy Bercik jak najbardziej kwalifikuje się na leczenie a poziom absurdu pomysłów Bercika sięga czasem poziomu koronera himalajów :-) Gra Hanke w tej roli genialna i widać że reszta załogi na planie przy nim się gotowała ze śmiechu. On sam pewnie trochę żałuje tego talentu bo to świetny aktor komediowy i kabaretowy ale niestety nijak nie bezie pasował do ról dramatycznych
    generalnie obsada spisala się na medal z nieodżałowanymi Karlikową i Ernestem. O dziwo Zbynio jakoś odstaje poziomem - moze dlatego że trudno było mu poczuć ślaski klimat i de facto Buczkowski nie jest aktorem komediowym choć miał kilka ról tego typu.

• mariokrk ocenił(a) ten serial na: 9

erbass Ciekawe spostrzeżenia. Faktycznie to o dziwo Buczkowski najsłabiej gra. Co prawda nie jest aktorem z wykształcenia. ale miał największe doświadczenie z całego towarzystwa. Tymczasem, najtrudniej mu złapać klimat. Często myli imiona, łatwo daje się zagotować. Zresztą mam wrażenie że on prawie w ogóle nie grał, tylko po prostu zachowywał się jak na codzień.

• mariokrk Z całej obsady tylko Józef Polok (Ernest) był aktorem po PWST i w zasadzie nie było widać różnicy między nim a niewykształconym Hanke.

• tv12345 I to ciekawe to Józef Polok miał najmniejsze obycie aktorskie na planie - po za "Świętą wojną" nie grał w żadnym innym serialu czy filmie. To tyle w kwestii rangi dyplomu....

• skoczek_narciarski Bo umarł w 2008 roku zmarł i zmagał się z nowotworem.

• adis993 Miałem na myśli wcześniej czy nawet w międzyczasie kręcenia serialu. Był dyplomowanym aktorem przez 20-parę lat zanim zmarł na raka, a rola filmowa./serialowa w tym czasie tylko jedna jedyna - "Święta Wojna"

• erbass Ja was podziwiam, że tak to analizujecie. Ten serial to koszmar, aktorzy od góry do dołu grają bardzo źle, łącznie z Buczkowskim. Zresztą jaki z Buczkowskiego aktor - on wszędzie jest identyczny, to nie jest nawet gra aktorska.

• boolion No bez przesady. Ma "Świętą wojną" swoje słabości ale to fajny serial. W swoich czasach nie raził tanią realizacją ale oczywiście na obecne standarty już tak. Aktorsko ten serial się broni - nie jest wysokich lotów ale też nie ma tragedii. Śląscy aktorzy z których większość było prawie naturszczykami z niewielkim doświadczeniem aktorskim dawali radę.

Poziom poszczególnych odcinków jest bardzo różny - od lepszych po tragiczne i irytujące. Taki urok niskobudżetówki. Czasem fabułom brakowało wykończenia. Ale jednak co klimat tamtych lat to klimat.

• skoczek_narciarski Mnie raził poziom realizacji już wtedy, chociaż przyznam się do czegoś. Po napisaniu tego komentarza zrobiłem sobie kilkudniowy maratonik Świętej Wojny i bawiłem się całkiem, całkiem. Jest w tym jakiś urok.

• boolion Kwestia gustu tak myślę. Święta wojna przez cały czas istnienia, w każdym sezonie ma odcinki beznadziejne i świetne - tak samo na samym początku jak i nawet na samym końcu. Jestem ze Śląska ale nie górnego, tylko Cieszyńskiego i dla mnie plusem zawsze była swojskość klimatu, taka normalność na tamte czasy oczywiście. Dzisiaj to już serial nieco się zestarzał, był jednak mocno obsadzony w swoich czasach ale i tak można pooglądać i pośmiać się nawet teraz.

• skoczek_narciarski No widzisz, ja nie jestem ze Śląska, więc dla mnie to była raczej okazja do liźnięcia trochę śląskiej gwary i kultury :)

• boolion Kwestia gustu, ten serial mimo iż oczywiście niskobudżetowy a fabuły niektórych odcinków są lekko niedopracowane ma swój klimat. Kto nie pamięta tamtych czasów i nie jest ze Śląska nie zrozumie.

Hankę gra genialnie, Bartek nieźle. Buczkowski też daje radę, naprawdę słabo to gra obecnie w "Lombard życie pod zastaw".

• skoczek_narciarski Z tą genialną grą aktorską to wypaliłeś :) Genialnie to gra Anthony Hopkins, a nie Hanke w "Świętej Wojnie". Ale rzeczywiście dałem szansę temu serialowi i go polubiłem. Nadal twierdzę, że to absolutna amatorszczyzna, ale ma swój urok i momentami jest całkiem zabawny.