PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=769613}

Altered Carbon

7,4 50 739
ocen
7,4 10 1 50739
6,2 8
ocen krytyków
Altered Carbon
powrót do forum serialu Altered Carbon

Dukajowo

ocenił(a) serial na 5

Nie wiem czy tylko ja to mam, ale oglądając serial pomyślałem o Perfekcyjnej Niedoskonałości Jacka Dukaja. Bogacz który uploaduje swoją świadomość w klony, gł. bohater z minionej epoki. SI które nie są zwykłymi hologramami, to wszystko mi zagrało w pamięci i aż mam ochotę wrócić do książki.

ocenił(a) serial na 4
dorel_mormegil

Książkowy "Modyfikowany węgiel" wyszedł jednak wcześniej :P

ocenił(a) serial na 5
Kirkman

Na to wygląda, nie czytałem, ale wątpię bym polubił bardziej niż to co zaoferował Jacek Dukaj.

ocenił(a) serial na 5
dorel_mormegil

Nie polubisz. Książka Dukaja to arcydzieło, AC to romantyczno-pseudofilozoficzny bełkot.

ocenił(a) serial na 5
KiTech

Dzięki za podpowiedź, ominę to w takim razie - szerokim łukiem.

ocenił(a) serial na 6
dorel_mormegil

U Dukaja jednak wszystko bardziej przemyślane, przynajmniej w porównaniu z serialem.

dorel_mormegil

Z Perfekcyjną Niedoskonałością trudno się mierzyć.

ocenił(a) serial na 6
Mithlaure

To prawda. Zwłaszcza, że Modyfikowany Węgiel to zwykłe czytadło ubrane w ciuchy s-f. Próbuję wyobrazić sobie film na podstawie książki Dukaja. Byłoby ciężko, bo fabuła nie jest tam najważniejsza, ale gdyby zrobił to jakiś wizjoner kina, to czemu nie?

toton

Pomijając kwestię trudności w wyobrażeniu sobie tego, co Dukaj miał na myśli kreując swoje dziwy - co z drugiej strony daje pewną dowolność adaptacji, odnoszę wrażenie, że poziom odjechania jego dzieł, a przynajmniej tego (Dukaj za rączkę nie prowadzi, trzeba się sporo domyślać), mógłby być niestrawny dla masowego odbiorcy, co znowu wiązałoby się ze znacznymi zmianami w filmie lub serialu względem książki. Takie pójście na kompromis zapewne zraziłoby fanów pierwowzoru, a wciąż nie dałoby gwarancji, że produkt odniesie sukces kasowy.
Co do MW (w formie serialowej, bo książki nie czytałem) miałem podobną myśl; jak na daleką przyszłość i poziom zaawansowania technologicznego rzeczywistość wydaje się zaskakująco bliska naszej, pewnie po to, żeby odbiorca mógł to odnieść do tego, co zna. Dukaj porusza się po odleglejszych rejonach przyszłych możliwości.

ocenił(a) serial na 7
dorel_mormegil

Skojarzenia miałem te same. Z resztą nie tylko z tym, ale też z Hyperionem Dana Simmonsa. Co do podobieństw, to Dukaj ma fajne stwierdzenie. Nie mogę znaleźć dokładnego cytatu, ale sens był taki, że wszyscy jesteśmy dziećmi tej samej popkultury i posądzać ludzi za plagiaty w takich sytuacjach, to jak pretensje jednego brata do drugiego, że są do siebie podobni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones