PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=781264}

Ania, nie Anna

Anne
8,1 55 034
oceny
8,1 10 1 55034
7,1 11
ocen krytyków
Ania, nie Anna
powrót do forum serialu Ania, nie Anna

Czy Panna Barry żyła w lesbijskim związku? Gdy Ania mówi, że obie nie są w typie żon, Józefina na to, że jednak ona trochę jest.
Mieszkała całe życie z przyjaciółką, Ania tłumaczy to "bratnimi duszami", no ale...
A jak to było w książce? Osobiście nie pamiętam.
Zważając na ten delikatnie liberalny i feministyczny podtekst, to nie zdziwię się, jeśli w tym wątku chodziło o związek homoseksualny.

ocenił(a) serial na 7
lenka96

niedawno czytałam całą serię "Ani" i nie kojarzę nic w książce co wskazywałoby na to, że ciotka Józefina byłaby lesbijką :)
ale w serialu 90% rzeczy zostało zmienione i zrobili "swoją" wersję, w której mało co trzyma się całości

ocenił(a) serial na 9
Arwena_17

Zupełnie, jakby książka z wątkami homoseksualnymi miała jakiekolwiek szanse na wydanie w tamtym świecie, gdzie odmienne orientacje leczyło się elektrowstrząsami... Jeśli wersja serialowa tak podaje, to przemyca mocno między wierszami, bo nie zwróciło to mojej uwagi. A akurat wiele w niej trzyma się całości, ta wersja jest spójna, a to że ma inny charakter niż książki (które kocham od lat) nie czyni jej szkody.

Enterraz

To na odwrót niż w dzisiejszych czasach - film albo książka BEZ wątku homoseksualnego nie ma racji bytu.

ocenił(a) serial na 7
chiquita_4

Naprawdę? Przeczytałam ich mnóstwo i na palcach jednej ręki mogłabym wyliczyć te w których byłby taki wątek...

ocenił(a) serial na 9
Enterraz

Serio nie zauważyłaś ze w serialu jest wątek lesbijski? Jak ty to oglądałas?

anulachmielowiec18

To był komentarz po pierwszym sezonie. Wątek orientacji ciotki Józefiny był tam zaledwie zaznaczony :)

Enterraz

Akcja książki dzieje się w latach 70. XIX wieku, książka została wydana w roku 1908 a terapie elektrowstrzasami wprowadzono pod koniec lat 30. XX wieku.

użytkownik usunięty
lenka96

też to zauważyłam i uważam że w tym wątku przemycono lesbijski związek, dla mnie to oczywiste ;)
nie pamiętam jak to było w książce bo czytałam ją wiele lat temu, ale w tamtych czasach takie tematy były dokładnie ukrywane, choć czasami dawało się wykryć pewne aluzje. dobrze że żyjemy w XXI wieku i można je pokazać w sposób bardziej oczywisty, choć i tak uważam że ze względu na potencjalny wiek odbiorców, nie pokazano tego w oczywisty sposób, ale rozmowa między ciotką Jóżefiną a Anne daje do myślenia;)

ocenił(a) serial na 8
lenka96

Też mi się to rzuciło w oczy, w książce raczej nie było takiego motywu, jak ktoś wyżej zauważył w czasach kiedy była tworzona - pisanie o takich kwestiach by chyba nie przeszło.

Ogólnie w serialu nacisk na podkreślanie tej postępowości w zachowaniu i wizerunku kobiet jest hmm troszkę nadużywany.

lenka96

właśnie obejrzałam ten odcinek i jak dla mnie jest to oczywiste, że ciotka żyła w związku lesbijskim. Ania powiedziała coś w rodzaju, że będzie jak ona i nie będzie przeżywać żadnych romansów, na co ciotka odpowiedziała, że w takim razie nie będzie jak ona, i że całe życie była żoną na swój sposób. Dodaje też "miałyśmy cudowne życie". Mi się akurat podoba to, że wtrącili taki wątek do tego serialu, dzieci powinny się uczyć, że nie ma nic złego pomiędzy miłością dwóch kobiet czy dwóch mężczyzn.

lenka96

W odcinku 7 sezon 2 na Netflixie jest ten wątek poruszony . I jest wprost powiedziane , że była w związku z kobietą . Diana nawet mówi coś w tym stylu , że ciotka ukrywała się przed jej rodzicami i uważała , że rodzice uznali by ciotkę za nienormalna . Czy coś w tym stylu :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones