PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31676}

Anna Frank: Cała prawda

Anne Frank: The Whole Story
7,9 883
oceny
7,9 10 1 883
Anna Frank: Cała prawda
powrót do forum serialu Anna Frank: Cała prawda

Jedna z najgorszych profanacji książki jaką w życiu wiedziałam. Nie polecam nikomu. Tak piękna, a zarazem tragiczna historia młodej dziewczynki ukrywającej się w oficynie wraz z rodziną i znajomymi nie wymaga dodatkowej fabularyzacji i koloryzacji - co niestety zostało poczynione (mam wrażenie, że to znak rozpoznawczy amerykańskich filmów). Co gorsza zmiana najważniejszych faktów wyszła tragicznie, komiczne błędy w filmie doprowadziły mnie do śmiechu, a nie do przemyśleń. Z takim budżetem jaki mają filmy amerykańskie, można było wyprodukować naprawdę dobry film. Jedyne co pozostało prawdą, to imiona bohaterów, cała reszta to WYOBRAŹNIA SCENARZYSTY.
Przeczytałam Dziennik Anne Frank wiele razy i pokuszę się o ukazanie absurdów, które ten film (ceniony przez użytkowników filmweba) ukazuje. Może po przeczytaniu tego postu zmienicie zdanie i obejrzycie starsze wersje historii Anne Frank, bądź też przeczytacie książkę.
Zaczynając od początku:
1. niekonsekwencja co do języka, w którym prowadzone są rozmowy (gestapo zadaje pytanie po niemiecku, a holender odpowiada po angielsku - i wszystko jasne)
2. osoba, która wydała państwa Frank i przyjaciół - nie była to sprzątaczka pracująca w firmie Otto Franka. Na początku zakładano, że to ona jest winna ich tragedii, ale obalono tę tezę, gdy okazało się, że ona i jej mąż sami ukrywali Żydów w swoim mieszkaniu. Ukrywających się wydał podobno niejaki Anton Ahlers - łowca Żydów, a także bliski znajomy Otto Franka
3. moment ślubu. Anne tańczy z Otto, a w tle leci hymn USA w zwolnionym tempie. WTF?!
4. pominięto bardzo ważny moment. nowo zatrudniony magazynier, Willem van Maaren, przez długi czas zastawiał pułapki w firmie, które miały potwierdzić jego tezę, o ukrywających się Żydach.
5. HIT wszystkich błędów: moje pytanie brzmi: od kiedy to Żydów do obozu woziło się pociągami 1 klasy? wygodne siedzenia, przestronne wagony, dopływ świeżego powietrza. Widocznie amerykanie posiadają jakieś tajemne informacje.
6. Edith Frank - matka Anne, którą długie ukrywanie się doprowadziło na skraj szaleństwa. W filmie przedstawiona jest jako spokojna i opanowana. To tak jakby Harry Potter nagle w filmowej adaptacji z czarodzieja przemienił się w hydraulika.
Podsumowując, nie polecam tej książki nikomu, a w szczególności osobom, które znają prawdziwe oblicze tej tragedii.

gromcia167

Mnie najbardziej rozbawił motyw z hymnem amerykańskim :) Dobrze że Żydzi w obozie nie nosili flag amerykańskich zamiast gwiazd.

gromcia167

Ad.4 Gdzieś czytałem, (zdaje się, że w opowiadaniach Borowskiego) że Holendrów - w przeciwieństwie do Żydów z Europy wschodniej - przywożono na rampę Auschwitz pulmanami - do końca nie wiedzieli dokąd i po co jadą....

gromcia167

O tej historii dowiedziałam się kilka lat temu, gdy oglądałam jakiś dokument o Anne Frank. Zainteresowało mnie to i chciałam przeczytać książkę, jednak dopiero niedawno wpadła mi w ręce. Przymierzałam się do obejrzenia jakiegoś ciekawego filmu, najlepiej DOKUMENTU, oddającego całą sytuację państwa Frank, ale nigdzie nie mogę znaleźć. Dziękuję za twoją obszerną ocenę, przynajmniej wiem, czego nie oglądać. Wobec tego masz może jakieś propozycje? Byłabym wdzięczna :)

Coliex

niegdyś na discovery widziałam dość ciekawy dokument, w którym skupiano się na odnalezieniu osoby, która wydała państwa Frank. dokument był naprawdę bardzo ciekawy, nosił tytuł: niewyjaśnione historie - kto zdradził annę frank. polecam go.

wczoraj za to pokusiłam się o obejrzeniu filmu z 2009 roku o wdzięcznym tytule: wspomnienie anny frank. nie wiem, który z tych filmów był gorszy, nie umiem tego ocenić, aczkolwiek swoje zarzuty wobec niego wyraziłam na forum już samego filmu, więc możesz sobie przeczytać i zadecydować czy chciałabyś go obejrzeć. to 'dzieło' różni się od innych tym, że samo życie w amsterdamie i życie w oficynie opisuje bardzo krótko, powiedziałabym zbyt krótko, a skupia się głównie na tym co się działo po przewiezieniu anny do oświęcimia (pobyt w westerbork pominęli). osobiście nie poleciłabym tego filmu, ale spojrzyj sobie na niego, bo może tylko ja jestem taką marudą, a innym mógłby się spodobać.

gromcia167

Dziękuję bardzo ;) Chociaż, coś mi nie pasuje. W "Dzienniku..." dokładnie napisane jest, że Anne nie wysłano do Oświęcimia tylko do Bergen-Belsen. Nie wiem czy to twoja pomyłka, czy faktycznie tak było w filmie?

Coliex

nie, nie jest to mój błąd, tak było naprawdę. na początku Frankowie trafili do obozu Westerbork, skąd następnie wysłano ich ostatnim transportem do Auschwitz, skąd Anna i Margot zostały przewiezione do Bergen - Belsen, gdzie też obie zmarły na tyfus.

gromcia167

Hm... jakieś niedopatrzenie. Dziękuję w każdym razie ;)

użytkownik usunięty
gromcia167

Pomijasz coś bardzo ważnego, polskich Żydów istotnie Niemcy przywozili do obozów zagłady wagonami towarowymi. Inaczej natomiast było w przypadku transportu Żydów z Europy Zachodniej, w tym wypadku Żydów przewożono właśnie wagonami pasażerskimi. To są rudymenta tego tematu, dziwne że o nich nie wiesz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones