PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=800447}
7,2 49 871
ocen
7,2 10 1 49871
6,4 11
ocen krytyków
Chilling Adventures of Sabrina
powrót do forum serialu Chilling Adventures of Sabrina

Taki se

ocenił(a) serial na 5

Typowy przeciętniak, który można, ale nie trzeba obejrzeć.

Myślę, że grupą docelowych odbiorców tego serialu są nastolatki, i to młodsze nastolatki. Na pewno nie jest to serial dla dorosłych. Zero nagości, zero seksu, osią serialu jest unurzany w lukrze, brokacie, serduszkach i jednorożcach związek bohaterki z jej "chłopakiem od serca", cnym Harveyem; jest trochę scen grozy ale na poziomie seriali w stylu "Czy boisz się ciemności" czy "Opowieści z krypty", czyli horror dla dzieciaków do poduszki. Jeśli liczycie na coś mocniejszego, przeliczycie się.

Serial jest ok, zrealizowany starannie, dużym plusem była dla mnie scenografia, wnętrza, robienie klimatu światłem - ale też trzeba być ukierunkowanym na taką estetykę, żeby to docenić.

Poza tym serial to zbieranina drobnych, ale w kupie irytujących minusów: główna bohaterka to trochę mdła, na zmianę słodkopier*ząca w stronę swojego chłopaka i zadzierająca nosa z powodu swojego pochodzenia dziunia, która w scenach kulminacyjnych stara się być mroczna i władcza, ale mówiąc szczerze już mój kot ma więcej charyzmy. To samo ten ziomek wielki Padre Blackwood, rozczarowująca postać, już bardziej mroczni bywają urzędnicy w ZUSie. Ogólnie nie ma w tej obsadzie chyba ani jednej charyzmatycznej postaci, jeszcze Miss Wardwell jako tako daje radę, ale biedna nie wyrobi za całą obsadę, nieprawdaż.

Krąg czarownic to raczej żałosna organizacja o podejrzanie lokalnym jak na powiązania z tak mrocznymi siłami zasięgiem, kierująca się jakimiś wyciągniętymi już chyba z najgłębszych czeluści d*#$ zasadami, a przy tym sprawiająca wrażenie, jakby tworzyły ją dzieci bawiące się w trudno powiedzieć co.

Niektóre momenty scenariusza budzą moje szczere zdumienie. No bo na przykład: co robi młody człowiek, jeśli jego brat właśnie cudem odnalazł się po pozornie śmiertelnym wypadku, a tu jego urocza blondwłosa dziewczyna-licealistka beztrosko oświadcza, że jest czarownicą, a powrót brata jest produktem udanej sesji nekromancji? A) odpala kompa i wpisuje w gugla Znajdź: "Dobry psychiatra" w "Moja Lokalizacja" czy B) mówi "o kurde bele, no to w takim razie idę go zastrzelić"? No właśnie.

To taki spoko serial jeśli chce się obejrzeć coś miłego w klimacie Halloween, ale poza tym żadna rewelacja.

Gothabella

Absolutnie się nie zgadzam ;)
Te wszystkie "wady" jak zostało napisane powyżej tworzą niepowtarzalny klimat, a np. a propo tego wpisywania w google "dobry psychiatra" to pół sezonu zbierało się na tę chwilę i raczej większość seriali nie polega na... no dobra logice a szczególnie seriali fantasy i horror. Do tego nie wiem jak dla ciebie, ale dla mnie nie musi być nagość, seks i ogólnie marzenia spoconych gimbusów przed monitorami w serialu by był dobry ;). Całość raczej się bez tego obeszła i nic nie straciła, bo wbrew twoim wyobrażeniom nie wszystko, co nie zawiera seksu i nagości nie jest "dla dorosłych". Ogólnie bardzo niski poziom recenzji chociaż i tak wiem, że nie mogę tak tego nazywać, bo to filmweb i ludzie piszą tu w większości rzeczy bez ładu i składu. Mi serial bardzo się podobał - klimat, fabuła i akcja budują spójną, dobrą całość. Natomiast patrząc na całość twojego komentarza, to raczej nie brałbym jej na poważnie ;).

Gothabella

Przecież to się dzieje w latach 80. XD nie było Google, smartfonów i dostępu do informacji z całego świata 24/7. XD żeby nie ogarnąć podstawowego ulokowania akcji na bazie horrorów, na które chodzą Sabrina i jej paczka oraz ubiorów, to trzeba było spać a nie oglądać. XD

sailorthoth

Akcja "Sabriny" z całą pewnością nie dzieje się w latach 80. Kostiumy może i są retro (chociaż, jeśli już, to na pewno nie w stylu lat 80.), ale to tylko stylizacja. Wybór filmów, na które chodzą bohaterowie, także o niczym nie świadczy. Zresztą w drugim sezonie jest mowa jest o filmie "Zejście", a ten nakręcono w 2005 roku. W jednym z odcinków Sabrina i ciotka Hilda wspominają o telefonie komórkowym. Nie wydaje mi się, żeby serial mial być umiejscowiony w konkretnej dekadzie, to raczej taki retro miszmasz. Zresztą to wciąż nie zwalniałoby bohaterów z logicznego myślenia - a tego im wyraźnie brakuje :)

sailorthoth

A w ostatnim odcinku pojawia się nawiązanie do filmu "Fight Club" - nakręcono go w '94 roku.

ocenił(a) serial na 5
Gothabella

Elo, dzięki za wasze komentarze! Uwaga o braku seksu i nagości nie była wytknięciem wady, tylko informacją - napisałam li i jedynie, że bardzo, bardzo pilne unikanie scen 18+ może współwskazywać, że twórca serialu kierował swój produkt do określonej grupy wiekowej. Oczywiście jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale biorąc pod uwagę całokształt serial JEST skierowany do młodszej widowni, i możliwe, że niektórzy potencjalni widzowie woleliby o tym wiedzieć przed rozpoczęciem oglądania, żeby po prostu mieć świadomość, czego się spodziewać. Ja na przykład wyobrażałam sobie, że to będzie klimatyczny serial grozy, bardzo luźno nawiązujący do sympatycznego skądinąd sitcomu, a obejrzałam słodki serial dla nastolatków, na co nie miałam większej ochoty przed rozpoczęciem seansu. I nie chodzi o to, że chciałam oglądać sceny seksu, po prostu spodziewałam się czegoś o znacznie większym ciężarze gatunkowym, mrocznego, strasznego, a nie trącącego pensjonarską naiwnością lukrowanego ciastka.

Stuprocentowa racja, że akcja dzieje się w latach 80., kiedy nie było gugla, ale potraktujcie ten wtręt jako przenośnię prowadzącą do tożsamego wniosku: bezkrytyczna decyzja bohatera o popełnieniu morderstwa bez jakiejkolwiek wstępnej weryfikacji, czy jego luba przypadkiem nie zwariowała, jest IMO słabością scenariusza. Abstrahując od tego, że to serial fantasy, to nawet w fantasy motywacje i wybory bohaterów powinny być zwyczajnie przekonujące, co nie, iks de. Fajnie, że serial wam się podobał, miłego dnia!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones