PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644580}

Demony da Vinci

Da Vinci's Demons
7,4 15 583
oceny
7,4 10 1 15583
Demony da Vinci
powrót do forum serialu Demony da Vinci

Na serial trafiłem przypadkiem, tytuł wydał mi się interesujący z sentymentu do biografii da Vinci i wszystkiego co z nim związane. Skojarzył mi się też z książkami Browna i ich ekranizacjami: „Da Vinci code” , „Angels & Demon”. Po tytule „Da Vinci's demons“ spodziewałem się czegoś w klimacie dzieł Browna. Trzymający w napięciu thriller z tajemnicą historyczną w tle. Ewentualnie liczyłem na obraz historyczno-biograficzny.

Fabuła do bani. Przeczy faktom historycznym. To tylko kolejny serial kostiumowy o szlachetnym, wojowniczym bohaterze Po raz setny ten sam schemat.. Dramat, komedia, romans, tajemnica, przygoda, akcja. Słowem wszystko, a tak naprawdę to nic.

Ze świetnego materiału, którym było prawdziwe życie L. da Vinci, zrobili coś na kształt fantastyczno, przygodowych seriali o Herkulesie i Robin Hoodzie sprzed 20 lat. Uderzająco przystojny, wysportowany wojownik, fryzura i ciuchy modnych w XX/XXI wieku. Trochę cowboy, trochę Renegat.

Skojarzył mi się z tymi wszystkim prostymi klasycznymi serialami z lat 90, które oglądałem jako nastolatek. Wtedy mi się one podobały. Może i ten serial jest skierowany jest do młodych widzów? Nie sądzę, za dużo w nim odważnych scen. Nagość i erotyka…

Ta produkcja to chyba już jest tylko atrakcja dla niedojrzałych 30 latków, którzy pozostali mentalnie w latach 90. Dla nich nic się nie zmieniło, dalej mieszkają z rodzicami, nie realizują się prywatnie i zawodowo. Szukają ideału, którym chcą być i nimi są ale tylko we własnych fantazjach. Zapełniają brak życia towarzyskiego oglądaniem takich seriali. Mam takiego znajomego, nie gadałem z nim o tym, ale jestem na 100% pewien, że zna ten serial i go regularnie ogląda.

Obejrzałem tylko pilot, który trwał niestety aż godzinę. Byłem tak zawiedziony, że aż przez pół godziny walczyłem na filmweb z przypominaniem sobie loginu i hasła żeby się tu zalogować, dać 1 i się wyżalić.

ocenił(a) serial na 6
marcinouk

Ale nie dało ci to nic do myślenia, że jest to także serial fantasy oraz mistyczny?

- "niedojrzałych 30 latków, którzy pozostali mentalnie w latach 90" a może dla ludzi którzy rozumieją pojęcie fantasy, i w tedy maja dystans do niego. Może to ty masz problem, że nie umiesz oddzielić fantastyki od historii.

- "prostymi klasycznymi serialami z lat 90" - możesz podać tytuły tych seriali?

- "prawdziwe życie L. da Vinci" a w "dziełach" Browna jest ukazana prawdziwość?

ocenił(a) serial na 1
rafib1975

Po czymś, co przez producenta oraz na portalach poświęconym filmom (chociażby Filmweb), nazywane jest serialem historycznym oczekiwałem więcej historii, mniej bajki.

- Herkules, Xena, Roobin Hood i jeszcze raz Herkules z serii Młody Herkules. Do tego mogę dorzucić jeszcze parę innych seriali po 2000 roku. Np. Przygody Merlina. Tak jak napisałem wcześniej, to tylko skojarzenia.

- 'Kod Leonarda Da Vinci' oraz 'Anioły i Demony' bo o te dwa tytuły mi chodziło, to nie produkcje historyczne. Akcja, sensacja, thriller, fikcja literacka. Wiedziałem o tym wczesniej, dobrze sie bawiłem czytając książki i oglądając filmy.

Jeszcze jedno. "serial mistyczny". Nie wiem skąd to wziąłeś. Muszę się dedukować w tym temacie, bo o takim gatunku nie słyszałem. Nie twierdzę, że nie istnieje. Szukałem hasła "serial mistyczny" na google, jako pierwszy rezultat podała "Power Rangers Mystic" ;). Myślę, że nie o to Ci chodziło.
Słowo "mistyczny" kojarzy mi się z czymś, nadprzyrodzonym odwołuje się do sfery duchowej, religijnej. Jeśli miałbym podać jakiś serial, który kojarzy mi się ze słowem "mistyczny" to np. Touched by an Angel.
Żadnego mistycyzmu w Demonach da Vinci się nie dopatrzyłem, ale w sumie obejrzałem tylko jeden odcinek. W zasadzie to 1 i 1/4. Bo jeszcze raz później, już po Twoim komentarzu, chciałem obiektywniej ocenić serial. Włączyłem kolejny odcinek (S01E02). Był niestety jeszcze gorszy niż pilot. Wytrzymałem tylko 15 min.

ocenił(a) serial na 6
marcinouk

Jak widziałeś niecałe dwa odcinki to co mam ci tłumaczyć?
Mistycyzm jest jak podałeś religijny czy duchowy, ale także związany z nauką lub psychologią. Albo poczytaj więcej, albo zobacz więcej serialu.

Jak chcesz ocenić serial "obiektywnie" po nie całych dwóch odcinkach?
"obiektywnie" raczej subiektywnie, ale i tak oceniać coś po okładce to głupota.

ocenił(a) serial na 8
marcinouk

szkoda ze sobie przypomniałeś...

ocenił(a) serial na 8
marcinouk

Szkoda słów. To ma być rozrywka nie wkręcanie się w historie . Jak Ci nie pasuje oglądaj TVP Historia.

ocenił(a) serial na 8
marcinouk

1. To fantastyka.
2. To komedia. Na całym 5 odcinku, jak dobrze pamiętam, można płakać ze śmiechu.
Według mnie da Vinci by się nie obraził. Może w serialu często odurzony, może "sodomita" i te sprawy, ale według mnie dobrze pokazuje ważną rzecz - niesamowitą indywidualność i genialny umysł. I brak ograniczeń, tak otwarty umysł, że nawet w dzisiejszych czasach to dla wielu nie do pomyślenia.

ocenił(a) serial na 4
marcinouk

Podpisuję się pod większością tego postu. Nie twierdzę, że jest to tytuł pozbawiony walorów rozrywkowych dla publiczności, która chce lekką i przyjemną dramę ni to fantasy, ni to historyczną. Ja zawiodłem się tym, że amerykanie/europejczycy zrobili z tego serialu nadmuchany balon pełen pięknych fryzur, aktorów wymuskanych i ubranych trefnie przypominając bardziej współczesną rewię mody, aniżeli cokolwiek co mogłoby z tamtym okresem mieć wspólnego. Więcej tutaj romansidła, przepychu i pustego blichtru, niż rzeczywiście skupienie się na postaci da Vinciego. Rozumiem, że niektórym odpowiada taka telenowelka - przyziemna, niewymagająca i prosta - każdy czasem szuka takiego rodzaju rozrywki, sam chyba zostałem za bardzo rozpieszczony takimi serialami jak GoT, czy Vikings by tutaj znaleźć coś intrygującego dla siebie. Zresztą z podobnych powodów porzuciłem serial Arrow, który także został zbyt uładzony na amerykańską modłę i trendy wśród młodzieży / postkonsumpcyjnego społeczeństwa.
Podsumowując - lekka opera mydlana osadzona za czasów Da Vinciego przyozdobiona ponad miarę w myśl barokowego przesłania - przerost formy nad treścią.

ocenił(a) serial na 7
marcinouk

Przeczy jakim konkretnie faktom historycznym?

ocenił(a) serial na 4
zatracony

Serio, dziecko, uważasz że - przykładowo - samodzielnie unoszący się metalowy ptak o napędzie...chyba antygrawitacyjnym...jest...historyczny ?
A to tylko mały szczegół.
Projekty strojów i dekoracji są a`la Xena lub Herkules, albo podobny historyzujący gniot z USA, ale to jest do wybaczenia, bo wiadomo że amerykanie nie mają zielonego pojęcia o historii poza Wojną Secesyjną.

Cały serial to coś w stylu "Xena da Vinci, Wojowniczy Wynalazca w świecie fantasy".

ocenił(a) serial na 7
mr_craftsman

Serio dziecko - metalowy ptak z serialu wykorzystywał efekt odrzutu - trzeba było patrzeć.
David S. Goyer: "Nie chciałem stworzyć zwyczajnej biografii. To fantastyka historyczna, wiedziałem, ze znawcy historii będą oburzeni. Zostawiamy sobie dużo swobody.

ocenił(a) serial na 4
marcinouk

Tak, to jest taka Xena. Tyle, że nazywa się da Vinci i jest facetem.
Podobieństwo do podobnie gniotowatego Herkulesa i Robin Hooda robionych od tej samej sztancy jest pewnie nieprzypadkowe.

Taki serial zachwyca, gdy ma się 10 lat. Niestety taka ilość golizny i prawdziwej przemocy nie nadaje się dla dzieci.
Tak więc nie wiadomo, dla kogo jest ten serial.
Pewnie dla fanów pretensjonalnej pseudo-fantasy, względnie Zmierzchu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones