PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=576962}

Dochodzenie

The Killing
8,0 36 145
ocen
8,0 10 1 36145
7,4 14
ocen krytyków
Dochodzenie
powrót do forum serialu Dochodzenie

Może był już taki temat, ale pobieżnie nie znalazłem...

Ktoś z Was widział wersję skandynawską?
Są jakieś znaczne różnice w temacie zabójcy i powiązanych ze śmiercią osób? Albo odnośnie wątku politycznego?

ocenił(a) serial na 10
iflar

wątek polityczny jest podobny ale w wersji skandynawskiej lepiej jest to wszystko ukazane i postacie polityczne są lepiej zagrane. jeśli chodzi o zabójce to w kazdej wersji jest inny. obydwie wersje są godne polecenia ze wskazaniem jednak na skandynawska :)

ocenił(a) serial na 8
mati77

Ooo, a to niespodzianka... mówisz zabójca inny, to może jednak się skusze.
Choć generalnie mam problem z wchodzeniem do tej samej "serialowej rzeki".. Ty pewnie oglądałeś najpierw skandynawską wersje, dlatego mówisz że lepsza? Czy się mylę?
Bo ja tak właśnie mam, ze jak już raz coś zobaczę to późniejsze remake'i zawsze są gorsze.. Tak było z Wallanderem, Sherlokiem itp... Człowiek przyzwyczaja się do postaci odgrywanych przez konkretne twarze, mówiących z konkretnym akcentem...

ocenił(a) serial na 10
iflar

i tu Cie zaskocze bo najpierw oglądałem wersje amerykańską i nawet nie wiedzialem ze jest na podstawie pierwowzoru Skandynawskiego :) wiec smialo moge Ci polecic Skandynawska wersje bo ma duzo lepsza muzyke, klimat i wszystko przedstawione jest w bardzo naturalny sposob.. taki nieamerykanski.. i przede wszystkim głowna bohaterka Sarah Lund to mistrzowsko zagrana posac.. nie zawiedziesz sie :) ja po tym serialu zaczalem sie interesowac produkcjami Skandynawskimi i sa niezwykłe. Ten klimat i te zagadki kryminalne to jest mistrzostwo.

mati77

możecie podesłać tytuł wersji skandynawskiej? Jestem ciekaw bardzo po takich recenzjach od was ;-)

Edit: OK, już mam. Forbydelsen

ocenił(a) serial na 10
mati77

Mógłbyś polecić coś z produkcji skandynawskich w takim właśnie klimacie?:)

ocenił(a) serial na 9
gjoaa

Serialu żadnego nie znam, ale mogę polecić ci rewelacjny film W Polsce znany pod tytułem ''Szybki Cash'' lub ''Łatwy Piniądz'' Swietny klimat i wogóle Świetna odskocznia od filmow z USA:-)

ocenił(a) serial na 10
jasiu9208

Dzięki:) Wygląda interesująco:)

gjoaa

Takich filmów/seriali jest sporo i chyba większość z nich jest do obejrzenia na Ale Kino +
- Inspektor Irene Huss
- The Killing
- Komisarz Winter
- Wallander
- Z rubryki kryminalnej
- Maria Wern
- Millennium (szwedzka wersja)
- sfilmowane powieści C. Lackberg
- Instynkt wilka
- Most nad Sundem
- Van Veeteren

ocenił(a) serial na 10
preszes

Bardzo dziękuję:) Już zabieram się za szukanie:)

ocenił(a) serial na 7
mati77

w 100% się z Tobą zgadzam, tak samo najpierw obejrzałem wersję USA, dopiero potem duńską.
Wersja europejska lepsza pod każdym względem. Wszystkie 3 sezony kapitalne, najlepszy 1, potem 3 i 2 ,

ocenił(a) serial na 7
iflar

a tak w ogóle, pierwowzór jest duński, nie szwedzki.

ocenił(a) serial na 10
iflar

jeśli chodzi o coś podobnego to Most nad Sundem ;) podobny klimat, intrygujaca zagadka kryminalna i swietnie wykreowane postacie

ocenił(a) serial na 9
iflar

Czy po obejrzeniu wersji amerykańskiej w wersji duńskiej może mnie coś zaskoczyć? Czy wątki są analogiczne? Ktoś napisał, że morderca jest inny, więc to już coś innego - i to dość istotna różnica. Są jeszcze jakieś? Tylko bez spoylerów proszę.

I jeszcze jedno - czy sezon trzeci wersji amerykańskiej pokrywa się z sezonem trzecim wersji duńskiej?

ocenił(a) serial na 10
pzdanowicz

Wersja dunska ma 3 sezony. Kazdy sezon jest o czyms innym. 2 pierwsze sezony wersji amerykanskiej sa oparte na pierwszym sezonie wersji dunskiej. przy czym dla mnie wersja dunska bije na glowe wersje amerykanska. naprawde warto obejrzec wersje dunska jesli nie widziales. morderca jest inny ale ogolnie podobna linia fabularna. za to klimat bez porownania na korzysc wersji z Danii ;))

ocenił(a) serial na 9
pzdanowicz

W obu wersjach są te same główne wątki: śledztwo, sytuacja rodziny Larsenów, wątek polityczny. Ale są pewne zmiany, np. w przypadku rodziny Larsenów związane z odmiennym od duńskiego prawem. Jest sporo różnic także w biografiach i sytuacjach rodzinnych niektórych bohaterów (np. zupełnie inne są biografie partnerów policyjnych głównej śledczej, nie podaję nazwisk, bo one też się różnią).

Wersja duńska ma jeszcze bardziej dołujący klimat. I, co mnie zaskoczyło, bardziej wciąga, nie pozwala oderwać oczu od ekranu. Dużo większy wpływ na emocje widza ma muzyka bardzo podkreślająca klimat, towarzysząca bohaterom i sygnalizująca pewne sytuacje (niesamowity motyw pojawiający się, gdy policjantka wpada na nowy trop). Nie ma takich rozlazłych, oderwanych od śledztwa dłużyzn, jak np. wątek zaginięcia syna policjantki w pierwszym sezonie wersji amerykańskiej. Generalnie wersja duńska jest bardziej zwarta, całościowa, zgrabniej skomponowana.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones