PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=130177}

Dr House

House M.D.
8,2 477 383
oceny
8,2 10 1 477383
7,8 22
oceny krytyków
Dr House
powrót do forum serialu Dr House

Osoby wewnątrz środowiska lekarskiego - czy wśród wszystkich, amerykańskich lekarzy panuje taki zwyczaj?
Zawsze po nazwisku - nawet jeśli się dobrze znają, nawet gdy się spotkają po godzinach, nawet jeśli ze sobą sypiają, ba! nawet jeśli są po ślubie! Jedynym wyjątkiem jest "Thirteen". Trzeba uważnie śledzić wszystkie odcinki, żeby dowiedzieć się, kto ma jak na imię.

użytkownik usunięty
Kinokio

Dla mnie też jest to trochę dziwne. W każdym bądź razie w polskich szpitalach tak nie jest. Pewnie chodzi o to, że niektórzy ludzie traktują swoich kolegów z pracy pod względem czysto zawodowym. Z tego, co pomiętam, to Cameron i Chase po ślubie mówili do siebie po imieniu (jednak kiedy byli jeszcze parą, to różnie z tym bywało). Pamiętam też, że o dr Volakis mówili zawsze Amber. Nie wiem dlaczego był to wyjątek.

Kinokio

u mnie w szkole też mówimy do siebie po nazwisku, więc dla mnie to nie jest dziwne. poza tym zdaje mi się, że oni nie wszyscy są ze sobą na TY i jakby mówili po imieniu to musieli by dodawać pan/pani.
co do Amber: dwulicowa ździra/zołza/suka zależnie od stacji telewizyjnej/napisów ^^

ocenił(a) serial na 8
asia0123

U mnie była bezwzględna suka ;)

użytkownik usunięty
FabianQ

Ja tam bardziej lubiłam Amber niż Cameron;)

Kinokio

Nie chodzi tylko o środowisko lekarskie, większość Amerykanów mówi po nazwisku. Taką mają mentalność. Mi by to nie odpowiadało, ale to się w tylu filmach i serialach przewija, że naprawdę trudno tego nie zauważyć i się nie przyzwyczaić do tej maniery.

arcanuss

Poza tym jest to też analogia do Sherlocka Holmesa i Johna Watsona.

ocenił(a) serial na 9
bemol33

Ale chyba nie do serialu.

Kinokio

zdaje mi się, że w języku angielskim ogólnie o wiele częściej uzywa się nazwisk, np. kiedy uczeń mówi do nauczyciela, mówi "mr Schuester", wyobraźcie sobie że w szkole mówicie "przepraszam za spóźnienie, pani Kowalska:"

_Tymon_

a mówisz "przepraszam za spóźnienie pani Krysiu?" to zależy od nauczyciela...

asia0123

i tu jest błąd - pani Krysiu to po imieniu, tak? rozróżniamy imię od nazwiska? zresztą, w serialu nikt nie mówi "pan Greg(ory)"

ocenił(a) serial na 8
Kinokio

Taki zamysł twórców? :) A tak na serio to może im to jakoś lepiej pasuje? W życiu też zdarza się mówić niektórych po nazwisku (czasem staje się regularną ksywką), często po nazwisku mówimy o nauczycielach, pracodawcach, sąsiadach: ta wredna Miauczyńska znowu nie zaliczyła mi zadania, ta wśibska Rosolakowa z parteru coś tam. Po nazwisku nazywamy też polityków w czasie rozmowy. Ja nie wyobrażam sobie, że Wilson na codzień miałby być Jamesem, House Gregiem a Cuddy Lisą. To brzmi dziwnie, ale to może kwestia przyzwyczajenia.

Kinokio

wg mnie jest to dobre - pozostają na profesjonalnym dystansem między sobą, tylko u nas się gada w robocie "ej Stachu" , "Ej Józek"- kumpelstwo zamiast profesjonalizmu i wyraźnej granicy między przełożonym a podwładnym wpływa na jakość i wyniki pracy, która jaka u nas jest to każdy widzi:)

ocenił(a) serial na 8
Kinokio

Amerykanie tak mają, zwracanie się po imieniu zerezerwowane jest dla najbliższej rodziny, dzieci i kelnerek. Lekarze i doktorzy nauk przedtsawiają się "doktor plus nazwisko" nawet sąsiadom czy pracownikom pralni i oczekują, że tak się będzie do nich zwracać. To im zastępuje brak wyraźnej formy "pan" "pani", a że z natury są raczej powściągliwi na "ty" przechodzą niechętnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones