PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=299616}
7,9 9 031
ocen
7,9 10 1 9031
Ergo Proxy
powrót do forum serialu Ergo Proxy

Hej, obejrzałem cały serial, jestem zachwycony. Ale nie pisze tego postu, żeby oceniać ale żeby
prosić as Drodzy Filmwebowicze o interpretację. Mogą być linki do jakichś ciekawych tekstów (ja
znalazłem ledwie kilka ale koniec końców nie można nazwać interpretacją tylko luźnymi
wypowiedziami na temat), może ktoś poleci mi jakie książki powinienem przeczytać aby w pełni
zrozumieć wszystkie niuanse zawarte w serialu (często pojawia się tytuł "Utopii" Platona) albo
może ktoś sam pokusi się i poniżej i pomoże mi (innym pewnie też)? Mam nadzieje że temat
stanie się polem do dyskusji, która póki co nie rozwinęła się jakoś specjalnie powyżej kilku
postów pod jakimś tematem na tym portalu;)

Ps Niech ktoś odpowie na pytania użytkownika poniżej, bo samemu się nasunęły oglądając ten
serial:)

ocenił(a) serial na 9
aerosplain

Co do literatury, to (moim zdaniem) warto się zapoznać z "trzema prawami robotyki" stworzonymi przez Asimova. Łatwiej wtedy pojąć ogólną zasadę działania autoreivów oraz całą problematykę wirusa cogito..
Po za tym, wydaje mi się, że mimo wielokrotnego wspominania Utopii, serial ma więcej wspólnego z anty-utopiami ("Rok 1984" albo "Mechaniczna pomarańcza").. Ale to tylko takie moje luźnie spostrzeżenie ;)

ocenił(a) serial na 9
Lahcim7106

o jakieś konkrety widzę;) zapoznam się dzieki;)

ocenił(a) serial na 10
aerosplain

Polecam zapoznać się z podstawowymi pojęciami związanymi z dekadencją. Najbardziej pomocna będzie tu filozofia Nietzschego i Schopenhauera. Tytuły takie jak "Ludzkie, arcyludzkie", "Tako rzecze Zaratusrta", "O wolności Ludzkiej woli" czy "Metafizyka życia i śmierci" są wręcz konieczne do zapoznania się. ;-) "Ewolucja twórcza" Bergsona też się przyda - cos odwrotnego do dekadencji, można dowiedzieć się, dlaczego człowiek "pchany jest" do wszelkich czynów.
Ergo Proxy moim zdaniem to historia głównie filozoficzna i psychologiczna, postapokalipsa i robotyka to głównie tło, dzięki któremu dekadenckie klimaty mogły zostać ukazane (zaznaczam, że to jedynie moja opinia).

PS. Szukam literatury mówiącej o tym, że każdy człowiek jest bogiem dla siebie. jakieś propozycje? (O tym tez mówi Ergo Proxy)

ocenił(a) serial na 9
Manquegriot

sięgnięcie do takiej podstawy kultury jak Biblia też nie zaszkodzi w rozumieniu tego anime :) Podstawowa wiedza psychologiczna/psychiatryczna też się przyda. W serii pojawia się Nazwisko Junga :). I popieram powyższe wypowiedzi - Orwell lekturą obowiązkową!

ocenił(a) serial na 10
Manquegriot

Ekchem..."Ludzie jak bogowie" - lekkie, przyjazne. Niby bajka, ale daje do myślenia, jeśli nie czyta się tego "po łebkach".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones