PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=615608}

Gomorrah

Gomorra
8,4 30 966
ocen
8,4 10 1 30966
9,2 6
ocen krytyków
Gomorra
powrót do forum serialu Gomorra

Kończąc ostatni odcinek swojego ulubionego jak dotąd serialu nie wiedziałem czego wymagać od zakończenia. Wydawało się że cały ostatni sezon wyłoni nam tylko i aż zwycięzcę wojny pomiędzy Ciro a Gennaro, ale już w 9. odcinku można było sobie zdać sprawę z tego, że to byłoby za proste, bo nie wierzyłem że ostatnie półtorej odcinka akcji będziemy oglądać już znając zwycięzcę i tylko towarzyszyć Genny'emu z rodziną w drodze na stos.

I znowu ekipa "Gomorry" nie zawiodła. Fakt, można narzekać że w wielu momentach historii przesadzono z kodami na nieśmiertelność dla bohaterów, że powrót Ciro był dość absurdalny, że trochę już reanimowano trupa po trzecim sezonie. Często kwestionowano, czy ten piąty sezon jest potrzebny, skoro już czwarty był podważany. Ale zakończenie udowodniło, że był.

Jatka którą mamy na końcu to ostateczne rozliczenie się twórców z kamorrą i oddanie hołdu historii, a według tej najnowszej historii, kamorry już teoretycznie w Neapolu nie ma. Giną resztki ekipy Sangue Blu z Forcelli, ginie Mistral, ginie stworzona na potrzeby piątego sezonu kolejna postać-karaluch Munaciello, ginie Genny, ginie nawet Ciro, ginie nawet Wdowa.

Nie dowiadujemy się kto zabił Ciro i Genny'ego, choć możemy się domyślać, że tuż przed śmiercią, każąc swoim ludziom zejść na plażę, wyrok na nich wydała Wdowa, zdradzając przy okazji Nieśmiertelnego. Ta z kolei musiała zostać zdradzona przez Ciro, bo to jego ludzie przechwycili Azzurrę. Nastąpił zbitek zdrad i intryg, z których żywa nie wyszła koniec końców żadna z kluczowych postaci - poza Azzurrą i Pietrino. No właśnie, dlaczego poza nimi?

Osobiście odbieram to zakończenie jako swoisty kubeł zimnej wody, jako pewien plaskacz na otrzeźwienie dla widza, który oglądając serial któremuś z bossów kibicował - czy to Gennaro, czy Ciro, czy nawet Wdowie albo Sangue Blu i jego chłopakom. Ten plaskacz miał przypomnieć, że w całej pięciosezonowej historii nie było ani jednej dobrej postaci. Tak jakby twórcy chcieli nas trochę przywołać do porządku: "Komu ty kibicowałeś? Mordercom? Dealerom? Zdrajcom?". Tak jak słusznie zauważono na którymś z włoskich blogów, ostatecznym przekazem było to, że będąc w mafii zawsze przegrywasz i musisz umrzeć. I nawet jeśli jesteś wielkim bossem z łatką nieśmiertelnego, giniesz w dość prosty sposób, z rąk przypadkowej, anonimowej osoby. Bez ceremonii, bez świadków. A uratowanie Azzurry to, mam wrażenie, nagroda dla niej za wyrzeczenie się Gennaro i mafijnego życia i wybranie ucieczki, zabrania syna z tego wszystkiego, pozbawienia go brzemienia nazwiska Savastano i imienia jego dziadka, Dona Pietro.

Nie był więc to plaskacz, po którym jako odbiorcy powinniśmy pomstować na twórców. To był plaskacz którego potrzebowaliśmy, na wypadek gdybyśmy się przyłapali na polubieniu któregoś z tych okrutnych przecież bohaterów. "Gomorra" to mafia bez filtrów, bez klepania się po ramieniu na rodzinnych obiadkach, bez tabu, bez nieprzekraczalnych granic zdrady i okrucieństwa. I właśnie dlatego jest taka dobra.

ocenił(a) serial na 10
therealkuba9

Ja wolałbym zobaczyć jak Ciro bez zająknięcia najpierw zabija żonkę, potem dzieciaka, a na końcu posyła strzała zszokowanemu grubasowi. Żadnych gadek, czystka egzekucja jak to zrobił np na początku drugiego sezonu ze strażnikami. Potem mogło to pójść tym torem, że Wdowa i tak nasyła ludzi i ginie w podobny sposób.

stringer_bell

Takie zakończenie faktycznie byłoby bardziej w stylu tego serialu. Zwłaszcza, że Ciro był cały czas kreowany na najbardziej bezwzględną postać, który nawet żonę pośle do piachu. Twórcy postanowili jednak bardziej zagrać na emocjach i ukazali jak przebacza Gennaro, którego przez cały sezon chciał dorwać. Przy czym nawet i łezkę uronił.

ocenił(a) serial na 10
stringer_bell

Masz trochę racji, tylko wtedy z drugiej strony, czy ono nie byłoby za łatwe i za oczywiste - bo wtedy dokonałoby się to na co się cały czas zapowiadało. A tu jednak kosztem tego, przyznaję Ci rację, dość nieprzystojącego Ciro poruszenia sumienia, mieliśmy jednak pewien plot twist na ostatniej prostej i moment ogromnego napięcia, gdy celował do Pietrino - ja byłem przekonany że jednak strzeli. Możliwe że "zmiękczenie" Ciro w tej scenie było nienaturalne, ale oddałbym twórcom to, że tę samą końcówkę pięknie napięli i naprawdę do końca drżały nogi. Jak Ciro wstał znad ciała Gennaro i zapadła ta cisza i ujęcie kamery z samochodem na światłach w tle, to czułem że coś jeszcze jest nie tak :)

therealkuba9

Przecież on nie miał zamiaru zabijac Gennaro i jego rodziny...Po pierwsze jego mina, gdy wdowa mówi, ze chce grubego mieć pierwsza, zabic po żonie i synu. Po drugie, mówi w koncowej scenie, ze chcial,żeby poczuli jak to jest.

ocenił(a) serial na 10
monja88

Chciał żeby Gennaro poczuł się jak on, a mógł tego dokonać tylko zabijając jego rodzinę. Niestety zmiękł tym samym rujnując wszystko i wszystkich którzy się pośwìęcili dla niego. Wiem na pewno, że Ciro z pierwszej serii zabiłby wszystkich.

stringer_bell

Czyli chcial zabić zone i dziecko ,a zostawić Gennaro? Nie ma sensu. Wdowa chciala zabić całą trojkę, to się wkur##ił. Po za tym wozenie kogoś nad wode, do łódki ,zeby kogoś zabić a potem " ach, płyncie, akurat łodka na was czeka"

ocenił(a) serial na 9
therealkuba9

Zgadzam sie. Mam tylko pytanir...bo dawno ogladalem poprzednie sezony....jak to bylo z Ciro zona i dzieckiem...albo chociaz w ktorym odcinku byl ten watek kiedy zgineli?

ocenił(a) serial na 10
pcsam

Ciro zabił żonę na początku drugiego sezonu. Ona chciała go wydać policji lub uciec z córką. Poszło o finał 1 sezonu gdzie Ciro ściągnął celowo Gennaro na przedstawienie córki by go tam zaskoczyć i urządzić strzelaninę. Wtedy zrozumiała, że on jest zdolny do wszystkiego. Co do córki to finał drugiej serii, Don Pietro kazał ją zabić by pomścić żonę. Gennaro dał Ciro broń i zdradził gdzie będzie ojciec by dokonał semsty. Grubemu było to na rękę bo ojciec nigdy nie traktował go jako następcy. Gdy siedział zginęła jego żona, a klan się podzielił za co obwiniał syna.

ocenił(a) serial na 9
therealkuba9

Bez zbednego pitolenia. "Bracia" Pod koniec pokazali klase. Ciro przez caly sezon ja zachowal, Gennaro szedl w strone zlego mafijnego Lorda ale po lepie na ryj pod koniec sie omapietal. Gdyby Ciro nie robil z tego tak wielkiej sprawy nie wydazylo by sie to co sie wydarzylo. Obedwoje chcieli siebie zwalczyc ale chceli tez stanac znowu ramie w ramie. Ich wzajemna fiksacja do tego doprowadzila. Kiedy zginal gruby . mysle all hail Don Ciro. Ale kiedy padl o lsy . zobaczylem trupy dwojga ludzi , ktorzy byli legendami ale teraz ich plomienie wygasly. To nie ma znaczenia kto zabil Ciro. Zawsze beda nastepni. Dwie wielkie gwiazdy ktore na chwile zablysnely wygasly rownie szybko bo byly zafiksowane zbyt mocno na swoim punkcie.... Kolo nienawisci i zepsucia bedzie toczyc sie wiecznie. Gdyby Ciro przezyl bylo by ... dawajcie kontynuacje..... koncowka pokazuje iz mimo legendy jakia sie panowie otaczali byli niczym wobec mafinego kola ktore toczy ten kraj niczym zaraza

ocenił(a) serial na 9
mordarg

I tak jak na poczatku sezonu sie pytalem team Ciro czy Gennaro... Scena kiedy Ciro mierzyl do rodziny grubasa byla analogiczna do sceny kiedy gennaro "puzczal" Patricie. i zachowal sie jak zimny skur&ysyn. Ciro wygral ta probe Wiec tak jak na poczatku pisalem teamCiro# tak dalej uwazam. Gennaro sie pogubil pod koniec i krotko mowiac w picze dostal

ocenił(a) serial na 9
mordarg

Ciro w ostatnim sezonie prawie święty. Może dlatego, że sam sobie reżyserował?

mordarg

chyba OBYDWAJ

ocenił(a) serial na 9
therealkuba9

Nie robił ten serial z nich na siłę złych ludzi. Wrecz na odwrót wh mnie. Ale końcówka pokazala że w tym świecie kim bys nie był, jakiej włądzy byś nie mial i z jakich powodów wystarczy chwila, chwila slabosci , zawahcania - dostajesz kulkę w łeb a na twoje miejsce wchodza nastepni. Oni mimo wykreowanych legend popelnili typowe bledy dla swojego fachu - Gennaro wobec Ciro- A Ciro względem wdowy i reszty zaborców i obedwoje w sekund 5 za to zaplacili stając się parą ciał które nie są nic warte .w momencie smierci ich legendy przestaly miec znaczenie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones