PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=833338}
6,7 6 218
ocen
6,7 10 1 6218
Mały Zgon
powrót do forum serialu Mały Zgon

Po odległym już w czasie, obyczajowym ''Matki, żony, kochanki" to drugi serial wyreżyserowany przez Juliusza Machulskiego. Tym razem inny gatunek, bo komedia kryminalna, a odpowiedzialność za efekt końcowy ponoszą także jeszcze dwa nazwiska - Maciej Kawalski i Filip Syczyński, którzy wraz z Piotren Domalewskim pisali scenariusz do ''Małego Zgonu''. Gdzieś tam reklamowany jako polskie ''Twin Peaks'', ale ja bardziej wyczułem wpływ klimatów rodem z serialu ''Fargo''.
Przyznam, że po pierwszym odcinku miałem dużą ochotę to wyłączyć, bo czułem się nie dość, że zawiedziony poziomem, to jeszcze mocno zażenowany. Tylko jakieś poczucie obowiązku kazało mi poświęcić jeszcze trochę czasu tej produkcji. Druga część to już mocno mieszane odczucia, bo gdzieś zaczynało być to wszystko intrygujące, a sceny niedobre zaczęły przeplatać się z udanymi, czy wręcz kapitalnymi (telefon ze szpitala Ryszarda do mamy : )). Podstawy problem moim zdaniem tej stwarzającej duże pole do popisu intrygi - zamiana, znalezienie się w innej skórze - to nieodpowiednie proporcje pomiędzy sensacją, a komedią na korzyść tej ostatniej niestety. Za dużo tych nieśmiesznych śmieszności, tych co chwila prób  rozbawienia widza za wszelką cenę. Czy to scenki z gangsterami z których jeden jest mocno imbecylowaty, czy nakręcająca się agentka Anna( Julia Wyszyńska). Niezbyt pomysłowe, niedobrze zagrane, zbyt zmierzające momentami w stronę kiepskiego kabaretu, zwyczajnego grepsu. Z drugiej strony jest dość brutalnie i bardzo wulgarnie, więc ta rozpiętość powoduje, że historia nie trzyma odpowiedniego napięcia jak powinna. Nie do końca stwarza też możliwość pełnego zanurzenia, wniknięcia w nią. A szkoda bo jak pisałem, pomysł na główną intrygę, czy same poszczególne wątki, na przykład przerysowanym czeskim bossem w wykonaniu Jana Mączki fajne. Daje też radę w podwójnej, głównej roli Piotr Grabowski, choć chyba trochę bardziej przekonujący jako Marek. No cóż, na razie jednak większy zawód niż satysfakcja, ale jakiś potencjał jest. Zobaczymy co w kolejnych sześciu odcinkach, ale jak na razie tych niedobrych momentów zbyt wiele...

ocenił(a) serial na 7
sebastian99

Ta agentka jest tak masakrycznie wkurzająca, że tylko czekam kiedy ktoś ją zastrzeli. Być może ma ona taka być, ale wydaję mi się, że aktorka po prostu nie uniosła tej roli. Chyba lepiej by się sprawdziła Gorczyca, która też gra w tym serialu. Scena z telefonem ze szpitala faktycznie jest bardzo dobra, ale pani Seniuk w innych scenach też delikatnie mówiąc mnie wkurza. Tutaj nie wiem co nie zagrało... Może dialogi powinien pisać ktoś inny? Za to Haniszewski w roli policjanta jest fantastyczny. Z kolei w serialu Chyłka grał gangstera... To jest chyba jeden z najlepszych aktorów obecnie. Grabowski też świetny. Idealnie pasuje do tej roli. Potrafi zagrać i twardziela i nieudacznika. Jak na razie jestem pozytywnie zaskoczony tym serialem. Miejmy nadzieję, że w kolejnych odcinkach ograniczą trochę ten nietrafiony humor, a fabuła stanie się jeszcze bardziej mięsista. Doskonale wiemy do czego dążą poszczególne wątki... Wiemy, że w końcu na pewno ta zamiana się wyda, ale chciałbym zostać zaskoczony.

sebastian99

Niestety im dalej, tym bardziej zaczeło się to rozłazić w szwach i zmierzać donikąd, nie odnajdując cały czas jakiejś stylistycznej spójności, stając się chyba jedynie pretekstem dla zbiorku mało śmiesznych grepsów i dobrej zabawy tworzących (miejmy nadzieję) ten serial. Wydaje się, że trochę na siłę połączone poszczególne wątki, a wyraźny brak finezji w scenariuszu tylko wzmacnia to wrażenie. Napisałem wyżej zmierza donikąd, ale własciwie to jednak gdzieś zmierza. Mianowicie do głupiutkiego, dobrze posumowujacego całość finału, bawiac nas pod drodze, czy to mocnym bluzgiem, czy na przykład nastukanym/upalonym całym zakładem karnym - Ha, ha, ha...ha, ha

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones