PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=866966}
5,9 445
ocen
5,9 10 1 445
Mecenas Porada
powrót do forum serialu Mecenas Porada

Nie widziałem serialu, ale jeśli dobrze zrozumiałem, jego idea opiera się na pomyśle świadczenia bardzo tanich usług prawnych. Rozumiem, że wspomniana złotówka za minutę ma być w zamyśle kwotą absurdalnie niską, porównywalną z wolontariatem. Policzmy. Złotówka na minutę to 60 zł na godzinę. Przy założeniu 8-godzinnego dnia pracy daje to 480 zł dziennie. Jeśli przyjąć, że w miesiącu mamy 22 dni robocze, daje to 10560 zł miesięcznie. Czy rzeczywiście są to tak absurdalnie niskie zarobki dla początkującego prawnika tuż po aplikacji, że stanowią one trzon fabuły i są synonimem biedy? Wiem, że kilka lat temu pewna pani sędzia stwierdziła, że za 10 tysięcy miesięcznie można przeżyć tylko na prowincji, ale jednocześnie w zeszłym roku Piotr Patkowski - wiceminister finansów - w oficjalnej wypowiedzi stwerdził, że PENSJA MARZEŃ Polaków to 4 tysiące BRUTTO, i że ludzie osiągający zarobki w takiej wysokości czują już bardzo silną przynależność do klasy średniej. Jedni mi mówią, że zarabiając złotówkę w minutę jestem biedny jak mysz kościelna, inni - że zarabiając 4 tysiące brutto miesięcznie należę już prawie do finansowej elity tego kraju. Jak to więc w końcu jest, bo ktoś tu najwyraźniej próbuje ze mnie robić idiotę?

pilarp

Poważnie uważasz, że jeśli ktoś rzeczywiście przyjąłby taki model biznesowy, to byłby w stanie osiągnąć te 480 zł dziennie? Chyba kolejka musiałaby tam stać od rana do nocy, pani mecenas nie robiłaby przerw nawet na siku, a do sądu musiałby się teleportować. Realnie, wielkim sukcesem byłoby mieć połowę tego obłożenia, a od tego zawrotnego przychodu trzeba by jeszcze zapłacić podatki, ZUS i za wynajem boksu w galerii handlowej. Dalej widzisz tu bogactwo?

pilarp

widać, że nigdy nie prowadziłeś działalności gospodarczej i nie masz o niej pojęcia. Poza tym co napisała Joanne_K weź pod uwagę, że usługi prawne to także obowiązkowo VAT 23%, konieczność wykupienia dostępu do systemu informacji prawnej, składki członkowskie, obowiązkowe ubezpieczenie OC, konieczność doszkalania się i inne koszty prowadzenia działalności. Czyżbyś był urzędnikiem skarbowym bo tylko tam spotkałem się z takim liczeniem średnie wynagrodzenie z jakiejś randomowej strony dzielone przez 22 dni dzielone przez 8 godzin dziennie wychodzi stawka za godzinę.

pilarp

powiem więcej przy stawce 60 zł za godzinę brutto nie była by w stanie wyjść na zero i pokryć wszystkich kosztów prowadzenia działalności.

pilarp

nie, główna bohaterka liczy czas spędzony u siebie w boksie ("kancelarii"), gdzie OPOWIADA SIĘ O SPRAWIE timerem, więc po wyjściu płaci się np. 20 złotych za 20 minut :) na tym to polega

pilarp

Tak to bardzo mało, bo ona liczy tylko czas spotkania z klientem, które z rzadka przekraczają 25 min. Klientów danego dnia max 4 można przyjąć, bo 75% pracy prawnika procesowego to konstruowanie pism procesowych, gromadzenie dowodów, research prawny doktryny i orzecznictwa.
Mając ponad to na uwadze, że po studiach trzeba się dostać na aplikację (koszt wstępnego to ok 1200 zł) zapłacić za nią ok 30.000 i za egzamin zawodowy ok 1.500 zł nie mówiąc o kupnie komentarzy, których jeden tom kosztuje ok 300 zł a każda z głównych dziedzin prawnych to min 8 tomów. To po podliczeniu wyszkolenie adwokata/radcy to koszt przekraczający 50.000 zł

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones