PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=136079}
8,3 97
ocen
8,3 10 1 97
Miyamoto Musashi
powrót do forum serialu Miyamoto Musashi

Słuchajcie, wydaje mi się że ten seraial o który nam wszystkim chodzi - ten który oglądaliśmy w połowie lat 80-tych (w czasie wakacji, zresztą - prawda?)to zupełnie inny film niż ten który się lansuje się jako film o Musashim z 1984-85 roku!
Po pierwsze: film był czarno-biały tak?
Po drugie: facecik latał przeważnie w słomkowym kapeluszu z wielkim rondlem tak?
Po trzecie i NAJWAŻNIEJSZE: walczył głównie dwoma mieczami tak?
Jeśli 3x TAK, To wszystko nie pasuje do tego serialu niby z 1984 (a z resztą: jakim sposobem on miałby się znaleźć natychmiast w naszej w TV?)

Ja bym obstawiał za serialem z 1966 r. na który natknąłem się w poszukiwaniach ale niestety nie zwróciłam na niego pierwotnie większej uwagi....
wracam do poszukiwań.... będę informował :)

nkafe

Zgadza się ! Bardzo dobrze pamiętam, że były to wakacje 1985 (najwspanialsze z wakacji) dlatego to na pewno nie ten serial.
Oglądałem go namiętnie i zapamiętałem kilka szczegółów: wszystkie odcinki rozpoczynały się charakterystycznym wstępem
(z przyczyn oczywistych będę pisał fonetycznie) "pojedynek w świątyni Sandziunsandżendo, pojedynek w świątyni Iczidżiodżi,
pojedynek na wyspie Ganrju zwanej również Funadżibą " ; drugą po Musashim postacią zapadającą w pamięć był niedowidzący
mnich Morito, tajemniczy wojownik z artystyczną duszą; Musaschi oczywiście walczył zestawem dwóch mieczy - Daisho i nosił
typowe w Japonii nakrycie głowy; zapamiętałem również tytuł jednego odcinka: "Pojedynek przed obliczem pana Hosokawy ";
w ostatnim odcinku pamiętam, że sędziwy już Musashi przygotowuje się do ostatniego w swym życiu pojedynku z samym sobą.
W latach osiemdziesiątych XX w. telewizory kolorowe wciąż jeszcze były luksusem więc wiele filmów przypomina się jako "czarno - białe"
ale ten serial raczej takie barwy miał w rzeczywistości. Ja też obstawiam, że była to produkcja z lat sześćdziesiątych ale oczywiście pewności nie mam bo niestety nigdy nie trafiłem na żaden ślad w dostępnych materiałach.

thebeard

Serial z 1984 oglądałem w kolorze (TV Rubin :D ) w 1985 roku. Pierwszy odcinek był emitowany w weekend zakończenia roku szkolnego, a zapowiadał go Bronisław "07" Cieślak :D , który mówił że jest to premiera telewizyjna i sam do końca nie wie o czym będzie ten serial.

thebeard

Doskonale to pamiętasz. Ja też pamiętam te japońskie nazwy które wymieniłeś. Był też wymieniany "pojedynek na otwartej równinie"
Pamiętam że Musashi miał ten słomkowy kapelusz który niemal cały czas zasłaniał mu twarz. Pamiętam że byłem rozczarowany gdy po raz pierwszy zobaczyłem twarz naszego bohatera. Wydał mi się trochę grubawy i nie tak ciekawy jak np Toshiro Mifune. Po jakimś czasie jednak przywykłem i wydawał mi się już wtedy świetnie pasujący do tej postaci.

nkafe

Serial taki leciał w polskiej telewizji w 1985 r. od 22.06 do 14.09.Każdy odcinek ,był o czym innym,(integralny)
Odnośnie reżysera, to także,z moich wiadomości wynika,że było ich conajmniej dwóch tzn.Minoru Matsushima oraz Sai Osu.
Przedstawię kolejno tytuły odcinków:
1. Musashi
2. Musashi - pojedynek na dwa miecze.
3. Musashi - zemsta donosiciela Jinnaia.
4. Musashi - ?
5.Musashi - pojedynek w dolinie rzeki Gojo
6.Musashi - zaciekły pojedynek na wzgórzu Bishamondake
7.Musashi - atak roninów
8.Musashi - spotkanie z Szogunem na zamku w Edo
9.Musashi - zamęt w Nagasaki reż.Minoru Matsushima
10.Musashi - pojedynek przed obliczem pana Hosokawy
11.Musashi - samotna walka arcymistrza miecza reż.Sai Osu
12.Musashi - kodeks samurajski ( tragedia rodziny Abe )
13. Musashi - pojedynek szkoły Nitenihiryn z Darumą reż.Sai Osu
Odtwórcą głównej roli był - Kinnosuke Yorozuya,a serial był oparty na powieści biograficznej Musashiego pt."Księga pięciu pierścieni "
W telewizji puszczono raz ten serial .bo tylko wykupili pozwolenie na jednorazową emisję,dlatego też nie mają go w archiwum.

kurgarru

Nie wiem kolego skąd to wszystko wiesz, ale jestem pod wrażeniem. Szczęka mi opadła. Szacunek.
Ten serial był znakomity. Od lat go poszukuję w necie.
Pozdrawiam.

qqryq1970

Czy był kolorowy to nie wiem bo rodzice mieli wtedy czarno-biały telewizor.
Pamiętam takiego barda - Mnicha Morito który grał szpachelką na jakimś japońskim kontrabasie i przejmująco śpiewał.
Pozdrawiam.

qqryq1970

Dobry tekst z ta szpachelką i kontrabasem,ale się uśmiałem jak sobie przypomniałem mnicha Morito.
A film był kolorowy.

kurgarru

https://www.filmweb.pl/serial/Musashi-1981-627691

nkafe

Też szukam.

nkafe

Tak, to ten, emitowany z podtytułem Droga dwóch mieczy. Szczególnie pamiętam odcinek gdy walczył z włóczniami spadającymi z nieba...to był jego sen.
Zostawił we mnie ślad ten film, i to mocny.

nkafe

Walczył wazakashi, kataną, a za pasem jako trzeci miał tanto, ale nie służył on do walki , lecz do innych celów.

nkafe

Serial, który jest przez wszystkich poszukiwany to w rzeczywistości serial z roku 1981 noszący tytuł Sorekara no Musashi.
Na filmwebie nie umieszczono pod nim żadnej wzmianki.
Jako pierwszy rozpocząłem dyskusję i zapraszam do dalszych wypowiedzi już pod właściwym adresem.
http://www.filmweb.pl/serial/Musashi-1981-627691/discussion/Serial+wy%C5%9Bwietl any+w+polskiej+TV+w+1985r.,1741816
Pozdrawiam szukających tego serialu.

nkafe

Ten z lat 80-tych na pewno był kolorowy, dam sobie rękę uciąć

nkafe

Jest na YT
https://youtu.be/W353nlZYOmU

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones