Nasza bandera znaczy śmierć
powrót do forum 1 sezonu

Po raz kolejny HBO Polska nie wie co zrobić z tłumaczeniem dla swoich niebinarnych postaci, które niby platforma tak dumnie reprezentuje.

Jim jest osobą niebinarną graną przez niebinarną osobę aktorską. Osoba grająca Jim'x używa neutralnych płciowo zaimków i samx Jim również. Zmiana ich w tłumaczeniu jest po prostu zafałszowywaniem treści produkcji i wymazywaniem tożsamości postaci.

livewire24

Jim nie jest osobą niebinarną, tylko kobietą. Od początku udaje mężczyznę, by dostać się na statek. Jest kobietą, sama się do tego przyznaje i podaje swoje prawdziwe imię. Reszta z przyzwyczajenia dalej mówi do niej Jim.

ocenił(a) serial na 9
Sylwia_33

They/them jako zaimek liczby pojedynczej jest ciągle używany względem ich. Z raz się trafia że mówią do nich on/jego. Jim nie jest kobietą tylko osobą niebinarną co sama osoba aktorska potwierdza.

ocenił(a) serial na 9
Sylwia_33

Jim na pytanie załogi, czy zawsze był kobietą odpowiada (cytuję): "Yeah... I guess. I don't know." Sory, ale nie brzmi to jakoś szczególnie binarnie :P Do tego tak, jak napisała mysterfajna12 - zaimki używane względem Jima to albo they/them, albo - rzadziej - he/him, nigdy she/her. Po tym, jak Jim postanawia "pozostać Jimem", postacie, które znały go jako Bonifacię ani razu go nie deadname'ują. Nie wiem, co w tym jest "binarnego płciowo", nie wiem, co osoba niebinarna musiałaby według ciebie zrobić, żeby zostać za takową uznaną. Bo wychodzi na to, że to jimowe "nie wiem, mam to w dupie, jak wam tak wygodnie, to będę Jimem, bo w sumie bycie Jimem też mi pasuje" to dla ciebie za mało :P
A przecież niebinarność to całe spektrum. Są osoby, którym bardzo, bardzo zależy na tym, żeby w sposób widoczny odciąć się od jakiejkolwiek płciowości, są osoby, które zachowują tę kwestię dla siebie (bo jest im obojętne, jak otoczenie się do nich odnosi, najważniejsze, że oni sami wiedzą, kim są), a są osoby jak ja, które mają na płeć jako taką wywalone i najbardziej by chcieli, żeby cała ludzkość również miała na to wywalone (i żebyśmy oceniali się nawzajem przez pryzmat tego, jakimi ludźmi jesteśmy i co mamy w głowach i w sercach, a nie, co mamy między nogami).
Vico Ortiz, osoba niebinarna, mówiłx w którymśtam wywiadzie, że kiedy pierwszy raz zobaczyłx scenariusz i zapoznałx się z postacią, którą ma grać, to miałx ochotę się rozpłakać - ze względu na to, jak łatwo było się utożsamić z tą postacią, z tą naturalnością "przejścia na niebinarność", którą widać u Jima. I myślę, że to najwięcej mówi o samej postaci Jima - jeżeli odwórca jego roli samx mówi, że utożsamia się z Jimem przez wzgląd na niebinarność właśnie, to - dla mnie osobiście - interpretacja postaci Jima jako osoby niebinarnej staje się od razu bardziej legitna.

izzynojutsu2805

Hej,mam pytanie. Chyba,w sumie nie wiem, nie znam osoby niebinarnej. I teraz mam taki problem- bo nie określam człowieka po tym co mam między nogami bo mnie to serdecznie nie interesuje- jak się zwracać do przypadkowych osób? Bo jednak wygląd często dla patrzącego określa płeć. Więc jak się zwracać co by nikogo nie urazić?

ocenił(a) serial na 1
m_m1902

"hej ty dziwolągu"

m_m1902

Siema H U J U X :)

ocenił(a) serial na 7
Sylwia_33

juz dawno nie widzialem tak wielkiego przeoczenia glownego watku.

ocenił(a) serial na 7
Sylwia_33

XD Jim jest kobietą i sama to przyznaje.

ocenił(a) serial na 6
aayaka

Niby w którym miejscu to przyznaje? W klasztorze mówi wyraźnie tej zakonnicy, która ich/go wychowała, że teraz jest Jimem i nikt nigdy nie nazywa ich/go kobietą.

Sylwia_33

Ta "komedia" powinna mieć ograniczenie wiekowe. No i odwołując się do klasyka gatunku z czasów kiedy naprawdę potrafił rozśmieszyć: https://www.youtube.com/watch?v=gH7dr8OPqME

ocenił(a) serial na 9
livewire24

Tłumaczenie tego serialu w ogóle zostało robione przez kogoś, kto chyba nie dostał go do ręki, bo podobnych błędów jest tu na pęczki i dużo humoru przez to umyka (czy taki choćby smaczek pokazujący jak w gruncie rzeczy tolerancyjna jest nasza grupka piratów... no może poza Izzym).

mannie

Zdradzę ci sekret - prawie żaden tłumacz nie widzi filmu, który tłumaczy. Widzi czysty tekst. Czasami są jakieś materiały referencyjne. Później takie kwiatki wychodzą w trakcie seansu... Tłumaczenie takich rzeczy to męka.

ocenił(a) serial na 9
Juna_3

Śmieszny timing, bo akurat dosłownie wczoraj sam się przekonałem jak to wygląda :)) (tylko że przy grze: dostajesz tabelkę, w której wypełniasz bez kontekstu)

mannie

Sam kontekst czasami pomaga. Lecz nie zawsze. Rozumiem powód braku dostarczania faktycznego materiału, który należy przetłumaczyć (pomimo NDA), ale jest to spore utrudnienie. Bywają też inne utrudnienia o których nie będę się rozpisywać. Wszystko to prowadzi do niższej jakości tłumaczenia, gdzie później wychodzą takie błędy, że jakąś kwestię wypowiada kobieta, a tekst na ekranie jakby mężczyzna. Czasami w kinach takie błędy widzę, częściej na SVOD.

mannie

Co do braku kontekstu czy materiału dodatkowego - warto zapytać o to osobę, która zleca tłumaczenie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 9
PIXA_GOD

Polecam skończyć z transfobią i doedukować się

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 9
PeterGKS

Zaimki to normalna część języka polskiego. Nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby pisać takie komentarze. Zero researchu, zero szacunku.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
PeterGKS

Zarówno zaimki, jak i zapożyczenia z języków obcych są powszechnie stosowanymi częściami mowy, których sam_ używasz na co dzień. Nienawiść zaślepia Cie na fakty. Uspokój się i naucz szacunku.

ocenił(a) serial na 10
livewire24

Do wszystkich, którzy usilnie utrzymują, że tożsamość płciowa Jima jest żeńska i koniec: a myśleliście, żeby dać w tej sprawie głos samym zainteresowanym (którzy dodatkowo raczej wiedzą, co chcieli pokazać i przekazać), i.e. producentom, osobie grającej Jima, jak i samym osobom niebinarnym? Ja się ostatnio nauczyłam i zdecydowanie polecam wszystkim nauczyć się nie mówić ZA osoby, których tyczy się temat. :) Inkluzywność i szacunek to przede wszystkim słuchanie. || Jako tłumaczka (choć nie audiowizualna) muszę przyznać, że wstyd mi za to tłumaczenie. Nie uciągnęłam nawet połowy odcinka ani na napisach, ani na wersji lektorskiej, a kiedy przy niektórych żartach czy ciekawych językowo momentach włączałam sobie polską wersję z ciekawości, byłam w większości przypadków zażenowana.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
PeterGKS

Bardzo łatwo możesz znaleźć artykuły/wywiady, w których wspomniane jest, że twórcy serialu specjalnie szukali niebinarnej osoby aktorskiej, aby zagrać niebinarną postać. :) https://www.out.com/television/2022/3/17/vico-ortiz-talks-playing-nonbinary-pira te-our-flag-means-death

ocenił(a) serial na 10
livewire24

Nie ma chyba sensu dyskutować z osobą, która czuje, że przekonanie, które ma do przedstawienia, jest tak słabe, że trzeba przy okazji dorzucić jakąś inwektywę względem osoby, z którą się chce nie zgodzić. Nic z takiej dyskusji żadna ze stron nie wyniesie.

n_girl

Zgadzam się.:) Kwestia myślę chęci pokazania "visibility" takim osobom. Żeby wiedzieli, że nie dyskryminują ~~ideologii~~(tak jak się w tym kraju powtarza), a istniejące jednostki.

PeterGKS

PS: Uprzejmie polecam odświeżenie słownictwa na takie bez ableistycznego wydźwięku, bo słowo "upośledzony" jako wyzwisko w 2022 chyba na nikim nie robi wrażenia, a przeciwnie - źle świadczy o poziomie intelektualnym mówcy.

ocenił(a) serial na 3
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 10
livewire24

Chyba pierwszy raz spotykam nie-skrajno prawicowe komentarze na filmwebie. miła odmiana

totoromojazmorosadantoni

Ultraprawicowe trole to targetowana publika filmwebu, niestety. Z tego względu preferuję letterboxd - dużo spokojniej i ludzie mają ciekawe spostrzeżenia, które nie są w kółko kopiowanym i wklejanym ~~"uga buga w obsadzie jest czarny aktor więc nie oglądam bo propaganda lewaków"~~. ;)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 10
PeterGKS

Wydaje się, że poczułeś się wezwany do tablicy ("mało MNIE obchodzi"). Czyli coś na rzeczy jest, skoro Cię osobiście ten komentarz dotknął na tyle, żeby odpowiedzieć ;-)

PeterGKS

Uderz w stół, a nożyce się odezwą. :) Komentujesz na tym forum, które jest, przypomnę - o jakości napisów - swoje lamenty dyskryminującę jedną z postaci/osobę grającą ową postać, na tle płci, więc musi Cie to bardzo obchodzić.

ocenił(a) serial na 3
livewire24

Ja nie dyskryminuję żadnej postaci. tylko wkur.. mnie gadanie, że jest to postać nie binarna i czemu w polskim tłumaczeniu tego nie było... O :) a ty livewire24 lepiej zamilcz haha

PeterGKS

Jak dobrze ze jestem zdrowy psychicznie, co za ludzie się chowają w tych norach że mają tak nawalone do łba.

ocenił(a) serial na 3
livewire24

Ale zgadzam się, że trochę mnie poniosło i na forum powinno się dyskutować o czymś innym ;) hehe

ocenił(a) serial na 3
livewire24

Dobra, a teraz bez obrażania :) możesz mi wysłać link do jakiegoś artykułu gdzie ktoś z produkcji mówi, że szukali osoby niebinarnej. Gdzie mówią, że piraci tak naprawdę to byli geje i taki serial chcieli zrobić. Bo na tym www.out.com jest tylko wypowiedź Pana Vico Ortiza... I przynaje jeszcze raz wcześniej przesadziłem. Za co przepraszam ;)

PeterGKS

Nie ma problemu, chociaż Vico Ortiz to osoba, która gra tą postać, więc myślę, że osoba, która otrzymała wiadomość o castingu i casting ten wygrała to najbardziej bezpośrednie źródło. Natomiast tutaj masz artykuł, w którym wypowiada się również /Jenkins/, czyli twórca serialu. Opowiada on o Mary Read - inspiracji do postaci Jim'a. Według niego, gdyby osoba taka jak Mary miała w tamtych czasach współczesną terminologię, to być może również identyfikowałaby się jako osoba niebinarna.
https://www.google.com/amp/s/www.inverse.com/entertainment/our-flag-means-death- historical-queerness-nonbinary-trans-stories/amp

"There were a lot of pirates who were genderfluid, like Anne Bonny and Mary Read, who were doing the pirate thing before anyone was really talking about women getting into piracy. And then, as we were writing more into the ship’s queer culture, we realized that this is just more of what it was." + "I think gender balance is great in a room, and non-binary writers are a part of that." - Jenkins w https://www.theverge.com/2022/4/15/23024365/our-flag-means-death-david-jenkins-i nterview

Tutaj Vico mówi, że mieli aż 3 niebinarnych pisarzy do scenariusza. :) "In part, it's because we had three non-binary writers in the writers' room." + O samych neutralnych płciowo zaimkach mówi "Oh yeah, it's Jim. They use they, them now. And we're not even going to have this debate ... It's just, it's done." : https://ew.com/tv/our-flag-means-death-vico-ortiz-interview/

Wybacz za odsyłanie do wikipedii, ale jako ciekawostka: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Matelotage#:~:text=Matelotage%20(French%20for%20 %22seamanship%22,the%20case%20of%20their%20death.

livewire24

sam sobie odpowiedziałeś, Mary Read, Anne Bonny dwie kobiety które, ze względu na realia epoki przebierały się za mężczyzn. Zwykłe (ok, ogólnie niezwykłe, ale piszę tutaj w kontekście "genderfluid") kobiety. Obie były hetero, miały mężów, kochanków, nie wiadomo nawet o niczym co wskazywałoby na ich biseksualność.

ichemek

Cały sęk w jego wypowiedzi tkwił w tym, że na płeć patrzyło się inaczej i ludzie nie dysponowali wtedy taką wiedzą i terminologią jak dzisiaj.
Wyraz "zwykłe" wystarczyło zastąpić przez "cispłciowe".
"Sam sobie odpowiedziałeś" - na co? Pytanie padło z drugiej strony o wypowiedzi twórców produkcji na ten temat, ja zrobiłom tylko kopiuj i wklej kilku z ich odpowiedzi.
Masz uproszczoną wizję świata i spoko, ale nie każdy z nas to ścisły podział na przeciwstawne A i B.

Na temat ich orientacji zaczynać nie będę, bo to już zupełne odbieganie od początkowego tematu - jakości tłumaczenia - przypominam.

livewire24

Ludzie, czytam i czytam....i nie wierzę :) Serio was to tak obchodzi co kto ma między nogami i jak sam siebie widzi w kontekście płci, aby na forum filmowym przeprowadzać takie dysputy? Ekhm, nie chcę być grubiański, ale dla mnie to wy potrzebujecie jakiejś terapii...najlepiej prądem haha, albo po prostu siedzicie na garnuszku rodziców i nie macie nic lepszego do roboty (zajmijcie się czymś pożytecznym). Coś Wam podpowiem : na świecie i w życiu istnieją dużo bardziej poważne problemy niż to, czy jakaś osoba chce żeby do niej mówiono per pan/pani/ono. 

livewire24

Proponuję się odrobinę dokształcić odnośnie historii Anne Bonny i Mary Read i generalnie piractwa.

Mala uwaga- jeśli żyjesz, nie wiedząc czy dotrwasz jutra, czy będzie co jeść, czy umrzesz na syfilis, powieszonym przez Anglików czy rozstrzelanym przez Hiszpanów, to śmieszny problem zaimków właściwie nie istnieje.

No ale cóż, taki mamy obecnie popieprzony świat, że jedni umierają z głodu albo kul, a inni wciskają iksy w przypadkowe słowa i obrażają się, gdy ktoś inny tego nie robi

Tyrraell

"The Oxford English Dictionary traces singular they back to 1375" z https://public.oed.com/blog/a-brief-history-of-singular-they/ (nie. szukanie neutralności w języku przesadnie zbinaryzowanym /tutaj: wciskanie iksów w słowa/ - nie jest nowym wymysłem)

Zawsze jest narracja, że lgiebete to komuchy, a teraz jak pasuje to nagle nie obchodzi nas głód na świecie, a zamiast tego zajmujemy się poprawnością języka XD łączenie kropek, które nie tworzą spójnego obrazka, daj już spokój. Idź spójrz na statystki przemocy jaka spotyka osoby transpłciowe, a potem jeszcze raz mów o nas jak o znudzonych uprzywilejowanych dzieciach kwiatów.

livewire24

1) Podlinkowany artykuł nie jest oficjalnym stanowiskiem OED, a wpisem blogowym, dlatego nie jest żadnym wyznacznikiem
2) Chyba nie bardzo rozumiesz co i o czym czytasz
3) Odnośnie zaimków, odnoszę się do fikcyjnej postaci Jima a przede wszystkim historycznych postaci Mary i Anne. To że przebierały się za mężczyzn, bo musiały (na początku, bo później wiodły "wesołe" życie kobiet-piratów u boku Calico Jacka), nie znaczy, że były "genderfluid". W taki sam sposób można powiedzieć, że mężczyźni uciekajacy z Ukrainy są genderfluid, bo przebierają się za kobiety, żeby przekroczyć granicę. Nie, nie są. Do przebieranek zmusza ich sytuacja, tak jak Mary, Anne i Jima.
4) W żadnym wypadku nie neguję transpłciowości, nie uważam tego za "wynaturzenie", ale należy rozróżnić transpłciowość i niebinarność od nastolatków, którzy sami się diagnozują dzięki Twitterowi i artykulowi na Wikipedii i "zmieniają płeć" bo chcą należeć do pewnego rodzaju "subkultury" (daję w cudzyslow, ponieważ chodzi mi jedynie o mechanizm i potrzebę przynależności, a nie o to, że uważam lgbt+ za subkulturę)

Tyrraell

1) Ty nie wspierasz swoich wypowiedzi jakimkolwiek researchem, ja Ci dałom pierwszy lepszy artykuł, którego info możesz znaleźć z bardziej sprawdzonych źródeł. Poszukaj.
2) Nie marnuj swojego ani mojego czasu pasywną agresywnością.
3) Inspiracja artystyczna. Pisarze Our Flag Means Death nie odwzorowali tych ludzi 1:1, Jim jest przez nich wymyśloną postacią fikcyjną. To już było w wysyłanych przeze mnie wywiadach dużo wcześniej.
4) Nie ma czegoś takiego ja zmiana płci nastolatków. Wskazaną formą leczenia dysforii płciowej osoby transpłciowej nieletniej jest zmiana sposobu, w jaki się prezentują (ubiór, włosy) zgodnie z prezentacją płci, z którą się identyfikują, w pewnym momencie mogą chcieć, abyś nazwał je innym imieniem i używał odpowiednich zaimków. Dalej jest rozważanie blokerów dojrzewania. Pod okiem lekarzy. Jasne - istnieją osoby nieletnie, które zaczynają hormony w wieku nastoletnim albo na przykład przechodzą top surgery, ale jakie to są ilości... Na pewno nie wystarczające by mówić o zjawisku trendu, które Cie przestraszyło. W Polsce w każdym razie tranzycja jest możliwa od pełnoletności (/17lat). Tutaj dolicz proszę czas spędzony w kolejkach do lekarzy związanych z tematem/koszty. W tranzycji nie ma nic na tyle prostego/taniego, by byle jaki dzieciak mógł to zrobić na rządanie, skoro nawet dorośli ludzie mają z tym masę problemu i zajmuje im to dużą ilość czasu i środków finansowych.

ocenił(a) serial na 1
livewire24

ja jebe co się dzieje na tym świecie. Baba gra babe przebraną za faceta, ale ktoś przychodzi i mówi o jakiejś niebinaarnośći. Ogarnijcie się ludzie!

ocenił(a) serial na 3
Asz_Musialem

Facet gra babę i jest przebrany za Faceta haha ja tego nie ogarniam ;P ale mają rację haha

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones