PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=809555}

Paragraf 22

Catch-22
7,6 9 406
ocen
7,6 10 1 9406
6,8 5
ocen krytyków
Paragraf 22
powrót do forum serialu Paragraf 22

Serial trwa 5 godzin. W tym czasie można przeczytać książkę. Książka jest rewelacyjna a serial jak dla mnie średni z plusem.

Korgan_

a jest ktos kto nie czytał ksiazki?

ocenił(a) serial na 9
kakalaken

Nie, nie ma, wszyscy czytali.

ocenił(a) serial na 7
matbla2000

Niby czytałem ale było to dla mnie straszne

ocenił(a) serial na 7
Korgan_

Ale jak można przyrównywać film do książki? To bez sensu. Czy książka miała lepiej dobraną muzykę? Czy film lepiej operuje słowem (nie mam na myśli dialogów, tylko przemyślenia Yossariana)?
Książkę warto przeczytać książkę, ale warto też oberzeć ten serial. Bo ma fantastyczny klimat i dobrze się go ogląda. Świetnie zilustrowany muzyką, żółty filtr świetnie podkreśla obraz słonecznych Włoch. Idealnie pokazuje absurdy wojny, bez popadania w masakrę, ale i bez popadania w komedię a la M.A.S.H. Ksiązkę czytałem 30 lat temu, coś tam pamiętam, to tez rzuca inne światło, nie wiem jak odbiór przez osoby nie znające książki, ale wydaje mi się, że jest czytelnie.

Leszy2

Nie da się przełożyć tego geniuszu literatury ( wg. mła) 1:1, ale to dobra adaptacja, zdecydowanie lepsza niż pierwsza, No i świetnie zagrana.

ocenił(a) serial na 3
piciu6

Myślę że dało by sie to zrobić dużo lepiej. Książka to groteska, pasmo absurdów z PTSD głównego bohatera. Moim zdaniem lepiej pasowałaby poetyka podobna jak w filmie Rok 1941 Spielberga, przy czym musiało by to być równoważone naturalizmem i makabrycznością.

Korgan_

Mnie książka zupełnie nie wciągnęła i zrezygnowałem po przeczytaniu 1/3.

hcosim

No widzisz, jak kto lubi, ja ubóstwiam i nie liczę już ile raxy czytałem, raz na dwa lata spokojnie, taka tradycja :)

ocenił(a) serial na 8
hcosim

to samo, uważam że ten serial jest po prostu dużo bardziej przystępny niż język Hallera który robi z siebie amerykańskiego Haska

ocenił(a) serial na 8
Korgan_

Myślałem, że prozy Hellera tak naprawdę nie da się oddać na ekranie. No i miałem(moim zdaniem) rację. Bo i jak?
Raz zakreślone, gdy poprawisz, ślad zostawi.
Dlatego mini-serial składający się z sześciu części, wymaga by zobaczyć każdą minutę. Polecam ja :)

ocenił(a) serial na 9
Korgan_

Przeczytasz 480 stron w 5 godzin? Nie wiem, kto ma takie możliwości... :D A co do podstawowej kwestii, lepiej i przeczytać i obejrzeć - żeby mieć różny ogląd na tę historię.

narysujmicos

Dokładnie. Mam książkę "Paragraf 22" i 100 stron przeczytałem w 5 godzin (18 stron na godzinę - wiem bo liczę).

Korgan_

Książkę kupiłem w Kerfurze za 12 zł i uśmiałem się jak nigdy. Niestety był to śmiech przez łzy. Sam serial jest dobry, Klunej pięknie gra.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones