3 odcinki
6,8 3 500
ocen
6,8 10 3500
727
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":2}
{"type":"film","id":844348,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/Quiz-2020-844348/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum serialu Quiz
  • Jak uczestnicy próbują oszukać producentów, to jest wielka afera, a jak producent oszukuje uczestników, to spoko, wszystko w porządku. W 2002 roku brałem udział w teleturnieju "21" (polska wersja amerykańskiego "Quiz Show"),emitowanym w TVP i zostałem oszukany. Wygrałem 45 tys zł i mimo iż odcinek został wyemitowany na antenie pieniędzy nie dostałem, tak samo jak kilkudziesięciu innych graczy. Ani producent, firma Arconex, ani TVP nie poczuwały się do obowiązku wypłacenia nagrody. W USA też była afera związana z tym teleturniejem (o czym opowiada film "Quiz Show" Redforda), z tym, że polegała na czymś odwrotnym niż w Polsce. Tam uczestnikom podpowiadali, by wygrał jak najwięcej, a u nas nie wypłacili wygranych w ogóle. Taki kraj...

• eltoro10000 A sąd? 45 tys to kupa kasy a w 2002 szczególnie.

• miarara Sąd to kolejna porażka, długo by opowiadać. Sprawa ciągnęła się latami (jedna, dwie rozprawy w roku, które nieraz trwały pięć minut, bo albo sędzia chora, albo ktoś się dopisał do pozwu, albo rozprawa odwołana z innego powodu i wypadasz z kolejki na następne pół roku, itd), Ze dwa lata trwało samo ustalanie miejsca pobytu prezesa spółki producenta (bodajże niejaki pan Kunicki), bo spółka miała siedzibę w Niemczech i pan prezes zniknął jak kamfora. Trzeba było też wpłacić wadium (bodajże 7% wysokości kwoty, której się domagasz), które przepada w razie przegranej, plus honorarium dla adwokata,  dojazdy do Warszawy, więc jeszcze dopłaciłem do tej imprezy. Pozwanych podzielili na dwie grupy, w zależności od kwoty - ci z mniejszymi wypłatami do sądu rejonowego, a z większymi do okręgowego, czyli dwie różne sprawy (sic!). W jednym wygrana, w drugim przegrana, potem kasacja, komedia i groteska. Finalnie nic nie wskóraliśmy.                                                                                              PS. 45 tys. to nie była najwyższa niewypłacona wygrana. Jednego zrobili na 64 tys. Najtrudniej było wytłumaczyć znajomym, że nic nie wygrałeś, skoro wszyscy widzieli w telewizji jak pani hostessa podaje ci na tacy górę banknotów. Niestety banknoty nie były prawdziwe, a cała taca z wygraną przechodnia...

• eltoro10000 To współczuje mordęgi Tobie i pozostałym oszukanym. Ech, ludzie poszli do telewizji publicznej i publicznie ich wyrolowano a sądy to juz szkoda gadac. Pamiętam, ze była jakas afera z tym teleturniejem w Polsce, ale naiwnie myślałem, ze sad zalatwil wszystko pozytywnie dla poszkodowanych a tu widze dupa.

• eltoro10000 Skoro prowadziła ten teleturnie Polska TV.to ich obsmarujcie w mediach.W końcu oni w jakiś sposób muszą poręczać wygrane.Pewnie była jakaś umowa.Zbierzecie się wszyscy których oszukali wtedy łatwiej będzie.

• Kalina102 Pyszna rada Wujku Dobra Rada...

• eltoro10000 Edit. Oczywiście nie pozwanych, tylko pozywających podzielono na dwie grupy.

• laveta ocenił(a) ten serial na: 7

eltoro10000 Bardzo ciekawa historia. Dlaczego nie poszliście z tym do mediów? W internecie nie ma żadnej wzmianki

• laveta Żadne media nie były zainteresowane rozdmuchiwaniem takiej historii, a internet był w powijakach. W 2002 roku nie było żadnych mediów społecznościowych. Nie było jak narobić hałasu. W kilku gazetach (m.in. w Wyborczej) ukazała się wzmianka na ten temat, i to wszystko. Można je znaleźć w necie, jak się dobrze poszuka. Dzisiaj, w dobie Facebooka byłoby zupełnie inaczej. Nie wykpiliby się tak łatwo.

• laveta ocenił(a) ten serial na: 7

eltoro10000 Kiedyś się nie udało, ale może teraz się uda. Wiadomo, że pieniądze są nie do odzyskania, ale historia na pewno zaciekawi wiele gazet i portali.

• macmat55 ocenił(a) ten serial na: 8

eltoro10000 Wierzę Ci, nie zdziwiłby mnie taki obrót sprawy w polskiej telewizji. Marne to pocieszenie, ale przynajmniej nie zrobili z was oszustów i kretynów, jak z Ingramów i Whittocka. Rzeczywiście, w dobie internetu być może uda się nagłośnić, jak było naprawdę, o ile komuś z was jeszcze będzie się chciało męczyć z tą sprawą. Jestem laikiem w tym temacie, ale wydaje mi się, że jeśli chodzi o Ingramów, ta sprawa wróci prędzej czy później do sądu, jeśli tworzy się już seriale prezentujące bardziej obiektywną wersję zdarzeń i wpływa na opinię publiczną. Nawet znalazłem news z kwietnia, wg. którego składają wniosek o apelację na podstawie analiz dźwięku za pomocą nowego oprogramowania, ale nie wiem, jak to się obecnie toczy.

• macmat55 Serial nie przedstawił w sposób jednoznaczny, czy oszukiwali. Mnie się wydaje, że to całkiem prawdopodobne.

• macmat55 ocenił(a) ten serial na: 8

eltoro10000 To prawda, aczkolwiek interesowałem się tą sprawą wcześniej, czytałem eseje i wypowiedzi na ten temat z różnych perspektyw (zarówno ze strony Celadoru, ich dokumentu, jak i dziennikarzy i aktywistów którzy wątpili w winę trójki) i moim zdaniem nie powinni byli być uznani za winnych. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście byli niewinni, ale za dużo rzeczy tam nie trzymało się kupy, żeby z pewnością stwierdzić, że oszukiwali. Pewnie gdyby sprawa nie była tak popularna w mediach i nie uznano ich z wyprzedzeniem za oszustów, werdykt byłby inny.