PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=555565}

Shiki

7,7 3 257
ocen
7,7 10 1 3257
Shiki
powrót do forum serialu Shiki

Spore rozczarowanie

ocenił(a) serial na 6

Do 13 odcinka świetne anime-nawet spora cześć zagadnien medycznych pojawiających sie w serialu była zgodna z prawdą i logicznie pasowała do danej sytuacji za co wielki szacunek dla twórcy. Niestety jednak nie ma żadnej postaci o która mogłam się ,zahaczyć'. Na poczatku dopingowalam młodszego kaplana i lekarza ale przyznam ze bardzo stracili w moich oczach.
Logika w drugiej połowie serii zdecydowanie pada. Otóż:

>to nie jest normalne że lekarz wykorzystal swoja żonę do eksperymentów bo inaczej nie moge tego nazwac. Nawet nie probował jej obronic. Chciał mieć obiekt do badań.I tutaj znowu nie wiem jak mógł kontynuowac sprawiające ból eksperymenty wiedząc ze sprawia cierpienie. Powinien od razu zdekapitowac wampirzyce albo wbić w nią kołek.

>zachowanie mnicha który przyłączył się do shiki też mnie negatywnie zaskoczylo. Rozumiem że nie chcial zabijać, ba nawet rozumiem ze przyjaźnił się z Sunako ale nie rozumiem czemu aktywnie wspierał wampiryzamiast wpłynąc na Sunako tak aby nie krzywdzila ludzi. Mógł jej przeciez przemowić do rozsadku.

>W tym anime nie podkreślono ze wampir musi jednej nocy wypić duzo krwi z jednej ofiary od razu-na tyle duzo by od razu ją zabić lub zbliżyc do śmierci (Kroniki Wampirów Anny Rice) a wręcz przeciwnie. Wampiry po troszeczku upijaly krew z jednej ofiary by potem znaleźć sobie inną. To własciwie potwierdza ze nic nie stoi na przeszkodzie by taki wampir spokojnie sobie koegzystował w dużym siedlisku ludzkim np. nowoczesnym miescie gdzie wszyscy są anonimowi i nikt nie wtyka nosa w nie swoje sprawy a kazdego dnia mozna upijac krew z innej ofiary nie powodujac wiekszej krzywdy. Właśnie dlatego całe to anime kompletnie siadło bo wszystko wskazuje na to ze wampiry wcale nie musialy zabijac a przeniesienie się do małej wioski gdzie wszyscy się znaja i wiedza kto z kim i kiedy było chyba najgłupsza decyzją. Nie mowiąc już o tym że jeden wampir móglby się poswięcić i wziąć udzial w jakichś etycznych i bezbolesnych eksperymentach bya znaleśc jakiś naukowo uzasadniony substytut krwi do spozycia-może jakas krew zwierzeca z rekombinowanymi skladnikami?

>Inna sprawa o ktorej pamieta wielu innych twórców filmów i ksiażek o wampirach. Jezeli wampir kogoś kocha nie chce go samolubnie unieszcześliwiac przez zamiane w wampira. Pomyslcie sami czy chcielibyście skazac kogoś z waszych bliskich na życie tylko w nocy, życie wieczne gdzie utraci swoich ludzkich zanjomych i prawdopodobnie zwariuje , życie oparte na atakowaniu innych? Kilka postaci w tym anime a raczej ofiary zamienione w wampiry takie jak pielegniarka i Toru (poźniej już nie ale tez miewał rozterki) potwierdzają ze bycie wampirem może być cierpieniem.
Jak więc właściwie wszystkie wampiry egoistycznie mogly chciec przekazywać dalej ten ,dar'.
Jak można skazać swoich bliskich na ,życie' we wspólnocie w której tylko narzuca się rozkazy...

>Sunako która jak okazało się była mózgiem całej operacji.
Tak naprawdę była okrutna i bezwzględna dla swoich pobratymców ponieważ jeśli wierzyć ze tylko ona wydawała rozkazy to znaczy że potrafiła karać za brak subordynacji poprzez skierowanie ataku na żyjąca rodzine nieposłusznego wampira. Cała ta ich mala ,organizacja' raczej przypominala mi zmuszanie ozywieńców do wykonywania jakichś zadań a wilkołaki zachowywały się wlasciwie jak...sutenerzy.Wybaczcie mi ale od razu takie skojarzenia mi się nasunęły.

>Tak więc tworca całej tej historii najpierw pokazuje nam okrutne, bezsensowne rozkazy Sunako, jakieś zawiłe demoniczne plany których nie powstydziłby się Niccolò Machiavelli by na końcu starać się pokazac nam że Sunako pomimo starej duszy która od kilkuset lat zabija, nie jedno widziała i knuć potrafi jest tak naprawdę wierzaca duszyczką która nigdy nie odrzuciła Boga a tak prywatnie jest małą slodką dziewuszka która potrafi tylko uciekać i piszczeć....Cos mi tu nie pasuje bo skoro sama jest niezwykle bezwzgledna to jestem pewna ze znalazłby się jakiś silniejszy lub sprytnejszy nieumarły który tylkoby machnał reką i zemściłby się np. za rozkaz zaatakowania jego rodziny.

> Zachowanie Megumi podobnie jak i wielu innych postaci woła o pomste do nieba. Arogancka, samolubna egoistka cieszyła się że zabiła ojca jednej z bohaterek i sprawiła ból osobie która ją bardzo lubiła i oplakiwała.

> aby jeszcze dodać łyżkę dziegciu rozbawila mnie ta dziwaczna pokręcona i beznadziejnie durna wersja historyjki o Kainie i Ablu.


Moge wymieniac godzinami.....Miało być 7/8 a jest po prostu 6

ocenił(a) serial na 3
Cadavera

6 to i tak dużo o.O

ja do 15 odcinka myślałam że anime zasłuży na 6 (lub przy naprawdę wielkim cudzie 7), ale co odcinek było co raz gorzej, a ostatnie 4 odcinki to była całkowita porażka :/ zgadzam się w 100% w wszystkich wymienionych przez Ciebie podpunktach i dodam tylko od siebie że:
1) ostatnie odcinki były przeciągane i to strasznie.. Nie szło już tego oglądać, ale nie wypada ocenić nie kończąc prawda?
2) Postać Mnicha kt chce dobrze i nie przejmuje się zabójstwami w koło - umywa od wszystkiego ręce i pomaga osobie która do tego doprowadziła :D śmieszne...
3) "Ojciec" Sunako - to wgl było pomieszanie z pogmatwaniem.. i czemu na końcu zastrzelił tą swoją wilkołaczkę? Czemu wgl "była" z nim ta wampirzyca ?
4) Wilkołaki.. Tak jak było poruszone w anime przez Mnicha - były wyżej rozwinięte od Wampirów i nie musiały zabijać - sens ich pracy dla wampirów? Wdzięczność za te cudowne i piękne życie?
5) Czemu ludzie po zmartwychwstaniu normalnie zabijali? Bo bali się śmierci? I przy całej wiosce tylko jedna osoba się wyłamała? a reszta jak słusznie powyżej Cadavera zauważyła bez skrupułów zabijali głównie swoich najbliższych?
6) Doktorek wiedział że wampiry boją się świętości - czemu nie kazał każdemu mieć ze sobą krzyżyk ? Czemu kazał chodzić kobietą ogłaszać oczyszczanie w nocy zamiast z rana? Czemu wgl wcześniej nie ujawnił DOWODÓW których miał od zakichania że to są wampiry? Przecież dzieciaki już w pierwszych odcinkach to sprawdziły, on nie mógł tego zrobić z grupą osób jako dowód?..
7) Trzymanie przy życiu doktorka - przecież od początku robił im pod górkę, i dla ochoty jakiejś babeczki trzymali żywcem największego wroga? to ona wcześniej nie potrafiła się zadowolić?
8) Tak jak powyżej wspomniano - dużo niedopowiedzeń i chora nie smaczna sytuacja z żoną doktorka.

Nie chce mi się pisać dalszych punktów bo jest ich naprawdę wiele.. dawno, naprawdę bardzo dawno byłam tak zawiedziona na anime..
Po obejrzeniu całego anime i przemyśleniu wielu punktów nie jestem w stanie dać temu anime większej noty niż 3. Jest to najniższa nota dana przeze mnie jakiemukolwiek anime...
Pomysł i potencjał byłby dobry - ale okazało się całkowitą klapą.. skupiono się nie na tym co trzeba i dużo rzeczy przeoczono.

pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 6
FleeSoul

Cóż fabuła mnie irytowała ale tylko w drugiej połowie po za tym punkciki za dość przyjemną grafikę, ciekawe ujęcie tematu i te motywy medyczne. Jednak całośc wypada slabo . Możliwe ze anime zbytnio uprościło mangę. Wikipedia zagraniczna wykazuje że jest sporo roznic pomiedzy anime a mangą między innymi zakoczenie jest nieco inne (ale tylko nieco bo rezultat w sumie podobny). Co do Twojego 3 podpunktu- też sie zastanawialam i byłam pewna ze to zostanie wyjaśnione pod koniec ale nici z tego...Mozliwe jednak ze w mandze pojawilo sie jakies wytłumaczenie ktore pominięto w anime.
Twoj 6 podunkt nawet nie przyszedł mi do glowy a to bardzo sluszne spostrzezenie. Najbardziej jednak irytuje to że logika przemawia za tym że wampiry wcale NIE MUSIALY ZABIJAĆ. Wystarczyło przenieśc sie do miasta i upijać anonimowych ludzi ale każdego dnia inna osobę. Tworzenie wioski wampirów to najglupsza rzecz o jakiej slyszalam.

Zdarza się i to nierzadko ze anime bardzo długie miewa w pewnym momencie ,zalamkę' i jest równia pochyła. Dobrym przykladem jest tu ,Soul Eater' genailne anime ale i tu pojawil sie efekt rowni a zakończenie....szkoda gadać. Pomimo to Zjadacz duszy dostal ode mnie zaslużoną wysoka ocene bo materiał przed równią byl genialny a zakończenie nie było irytujace po prostu nieco infantylne.

ocenił(a) serial na 3
Cadavera

ale to anime było króciutkie ;/
24 odcinki.. jeden dzień oglądania. no i cały dzień zmarnowany :(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones