PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=555565}

Shiki

7,7 3 256
ocen
7,7 10 1 3256
Shiki
powrót do forum serialu Shiki

Witam.
Zaczynając chciałbym zaznaczyć, że według mnie horrorem to nie jest. Nie wyłaniają się główni bohaterowie, na tyle aby ich tak nazwać. Jest dużo postaci pierwszoplanowych jak i drugoplanowych. Pierwszy odcinek się świetnie zapowiadał, można było przyjąć, że Megumi będzie postacią przewodnią- niestety tak nie było. Duża część jak nie większa była poświęcona coraz to kolejnym przypadkom śmierci, które i tak w końcowym rozliczeniu nie miały większego znaczenia- a według mnie było to nudne. Jeśli chodzi o główny wątek fabularny to był prosty. Jeśli chodzi o wampiry. Można odnieść, że wampiry ukazane w anime mają większość cech typowych/ stereotypowych dla wampirów, takich jak: unikają światła, boją się świętych symboli, przemieniają po przez ugryzienie itp. Niby wszystko fajnie jakby nie fakt, że są to cioty :) Była taka scena pod koniec serii, kiedy to 2 wampiry+ wilkołak(babka) atakują ludzi i widać tam, że są silni i szybko się poruszają- kolejna typowa cecha. Ale to była jedyna scena kiedy to wampiry atakowały, bo przez resztę aż do końca widzimy jak to źli ludzie masakrują/ wyrzynają biedne wampiry (oczywiście kiedy wszystko wyszło na jaw). Przecież one też muszą coś jeść :) Na końcu ujawnia się, że ta niby hierarchia wśród wampirów nie istnieje, bo wszystkie są tak samo słabe. Kiedy dochodzi do bezpośredniego starcia między wampirem, a człowiekiem to człowiek bez większego problemu jest zdolny złapać wampira rękami i wbić mu kołek. Dobra już się tych wampirów nie czepiam :) Może zaryzykuję i powiem, że anime jest sztuczne, a osobowości u niektórych w większym i mniejszym stopniu puste- np. młodszy mnich, jak i Natsuno pod koniec.
Mi do końca to anime nie przypadło do gustu i zmuszałem się, aby obejrzeć je do końca. Mimo, że sama krytyka to nie jest to najgorsze anime, ale i nie rewelacyjne. Oczekiwałem po nim dużo więcej.
To jest tylko moja opinia, ktoś może mieć inne zdanie.

ocenił(a) serial na 9
films100

Zapomniałeś, że przecież to polowanie ludzi na wampiry odbywały się przede wszystkim w świetle dnia dziennego. Przecież gdy np. otoczyli rezydencję samochodami i ze strzelbami tak szczelnie, że nawet mysz się niezauważona nie przemknie, to czekali. Zamiast bezsensownie atakować w środku nocy, czekali, aż nastanie dzień, by dopiero wtedy uderzyć. Spójrz na odcinki specjalne: wampiry uciekają do kanałów, gdzie też w mroku role się odwracają. Można powiedzieć, że czerpią energię z mroku.

Co do braku jednego, głównego bohatera, to jednak wyszło to serii na dobre. Ma się bowiem wrażenie, iż cała społeczność jest bohaterem. Co do twojej opinii, iż wątek fabularny jest prosty: nawet jeśli prawda, to jednak magia tajemnicy nie tkwi w niej samej, lecz także w jej stopniowym odkrywaniu. Fantastycznie jak dla mnie pokazano sytuację, gdy niektórzy bohaterowie już wiedzą, o co chodzi, ale nie mają pewności i nie chcą przypadkiem wyjść na idiotów. W końcu jeden nieostrożny ruch i już można się pożegnać z tym, że mieszkańcy im uwierzą, jeśli ich podejrzenia okażą się trafne. A nawet, gdy już np. Toshio już znał prawdę, bo widział na własne oczy, wciąż nie miał dowodów. Mało powiedziane, wiedział, że ludzie nie zechcą uwierzyć w prawdę, co też się potwierdziło. Niesamowity klimat tej serii polega więc właśnie na tym, iż jest stałe niebezpieczeństwo, wciąż rosnące w siłę, a choć osamotnieni bohaterowie o tym wiedzą, to jednak nic nie są w stanie z tym zrobić. Mogą tylko siedzieć bezczynnie i czekać, jak to rodzeństwo, które utraciwszy przywódcę, jest już na pastwę losu, o czym doskonale wiedzą.

Mam wielki szacunek do tego anime, bo ono właśnie odświeżyło wizerunek wampira, nie musząc uciekać się do tanich tandet, jak katany itp. Wszystko zostało tu w miarę naukowo wyjaśnione. Jedynym "żywym" elementem wampira jest sama jego krew. By zabić wampira, trzeba zniszczyć układ krążenia, np. kołkiem w serce. To PO PROSTU najwygodniejsze rozwiązanie, nie że jakiś święty, rygorystyczny rytuał. Równie dobrze można przebić serce mieczem, lub też celnym strzałem z pistoletu. I kto powiedział, że serce? Równie dobrze może to być celny cios w aortę w szyję. Podobnie ze świętymi symbolami. Gdy Toshio eksperymentował na swojej zakneblowanej żonie, to zbliżał do niej krzyż. Oprócz panicznego strachu, jej zupełnie nic się nie działo! Nic, a nic, żadnego parzącego ognia, nic. To po prostu niechęć, wynikająca widać z faktu, iż jednak ma się gdzieś ukrytą świadomość, czym się stało. Zwyczajne podłoże psychologiczne.

ocenił(a) serial na 8
films100

Jak dla mnie to zaleta, że nie ma jednego, wyraźnie głównego bohatera, który musiałby być nietykalny dlatego, że jest główny i i tak byłoby wiadomo, że nie zginie. A tak każdy może zostać ofiarą.

Nie uważam też za wadę, że wampiry mają stereotypowe cechy, ten serial nawiązuje do klasycznego wizerunku wampira w kulturze. W Zmierzchu miały bardziej nietypowe cechy, Zmierzch Ci się bardziej podobał? Może shiki nie są wybitnie oryginalne, ale przynajmniej ich natura jest pokazana w konsekwentny i logiczny sposób.

ocenił(a) serial na 3
films100

spojler alert

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones