PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=236096}

Skazany na śmierć

Prison Break
7,6 217 988
ocen
7,6 10 1 217988
7,0 11
ocen krytyków
Skazany na śmierć
powrót do forum serialu Skazany na śmierć

Serial ma coś, czego tak bardzo brakuje nawet w wielkich produkcjach ostatnich lat - mocny "anchor" czyli zakończenie, które pozostawia widza zniecierpliwionym i każe od razu sprawdzać co będzie dalej. Więc serial idealny na binge watching, ale... tylko do czasu.

O ile w pierwszym sezonie to jeszcze nie jest dokuczliwe, o tyle im dalej, tym gorzej. Widz zaczyna się orientować w schematyczności tych zabiegów, a wymyślne zwroty akcji zaczynają być autoparodystyczne i przypominają "chwyty" stosowane w brazylijskich telenowelach. To wszystko sprawia, że z fabuły coraz bardziej zaczyna wyzierać mocno widoczna chęć twórców zrobienia z tego telewizyjnego tasiemca, zamiast spójnego w kompozycji serialu.

Jak już autorom całkiem brakuje pomysłu, jak jeszcze skomplikować fabułę i drogę do 'happy endu', to któryś z bohaterów łamie czy skręca nogę, żeby trudniej mu się uciekało... W 4. sezonie, jak już bohaterowie nie musieli uciekać, to wymyślili guza mózgu Scofielda kompletnie od czapy i niepotrzebnie. I to co było silnym punktem pierwszego sezonu, skutkującego binge watchingiem, w późniejszych staje się wręcz męczarnią i widza aż kusi by sprawdzić spoilery, żeby się już z tym nie męczyć.

Kolejna kwestia to gra aktorska - na dużą pochwałę zasługuje odtwórca roli T-Baga, na mniejszą Bellicka i Mahone'go. Reszta to albo przeciętność, albo totalna drętwota i drewno.

Wentworth Miller wypada w najlepszych momentach ledwie poprawnie, w najgorszych komicznie, a są to te, kiedy robi te głupie miny, typu 'lisi uśmieszek' kiedy jego przenikliwy umysł wpada na kolejny genialny pomysł, który zaskoczy wszystkich. To jest żałośnie dosłowne odgrywanie roli jak w jakimś w teatrzyku szkolnym o bajce Krasickiego.
Lincoln Borrows, Sara Tancredi - kompletna drętwota, nużą. Czasami to aż snują się po ekranie jak młody praktykant na budowie, czekający aż ktoś mu powie, co ma robić.

Fabularne zarysowanie postaci od dobrych i w miarę spójnych (T-Bag, Mahone) po przeciętne (Bellick, Kellerman) po kompletnie papierowe i nieautentyczne.

Mimo wszystko dwa pierwsze sezony do polecenia, choć za główny target uznałbym młodszych nastolatków. Dwa (teraz to już trzy) kolejne to już dla koneserów i wielkich fanów.

Hunter_Bidness

Świetne podsumowanie.

Sam oglądałem ten serial właśnie jako nastoletni gówniarz i łykałem go jak pelikan. Nie byłem wymagającym widzem, a dotychczasowe seriale zamykały się u mnie na Renegacie albo innym Strażniku Teksasu. Prison Break był dla mnie czymś nowym: ciągła akcja, nieprawdopodobne napięcie, co chwilę kolejne zwroty akcji i te cliffhangery na końcu, a potem czekanie tydzień na kolejny odcinek na Polsacie (tak, serie 1-3 oglądałem na Polsacie (sic!)).

Myślę, że wtedy wszyscy byliśmy takimi właśnie widzami: nie zwracaliśmy uwagę na zarysy postaci, rozwój bohaterów, spójną akcję, czy inteligentne opowiadanie historii. Dopiero, kiedy człowiek dojrzał jako widz, spostrzegł jak słaby jest to serial. Zwroty akcji były fajne, póki się o nich nie myślało. Potem z kolei było ich zdecydowanie za dużo, a po pewnym czasie były coraz bardziej głupie. Postacie to jednowymiarowe kukiełki, w dodatku bardzo słabo zagrane (wyjątek Robert Knepper, choć jego T-Bag to po prostu samograj więc nie przesadzałbym z aż takimi zachwytami), które na dodatek nie budzą żadnej sympatii u widza (może Bellick dostał fajny wątek później i generalnie przeszedł dość ciekawą ewolucję postaci). Akcja i napięcie niby są, ale są oparte o tandetne sztuczki, które na dodatek ciągle były powtarzane, więc po drugim, czy trzecim razie, gdy prawie ich złapali, ale Michael to przewidział i miał plan B, C a nawet D nie robi wrażenia.

ocenił(a) serial na 7
Hayes

podpisuję się całkowicie pod opiniami Waszej dwójki. Nic dodać, nic ująć!

ocenił(a) serial na 7
Hayes

jedyne, o co mogłabym się doczepić to o kreację Mahone'a ;) Mnie się podobała

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones