Strefa mroku

1959
Strefa mroku
7,9 1 811
ocen
7,9 10 1811
3 411
chce zobaczyć
powrót do forum serialu Strefa mroku
 • użytkownik usunięty

  Dlatego, że spis odcinków spisany przez użytkownika Caligula bardzo mi pomógł w obejrzeniu ciekawszych odcinków serialu, postanowiłem, że zrobię podobną listę dla sezonu drugiego... A nuż się trafi, że pomoże ona komuś podobnie jak poprzednia lista mnie...

  1. King Nine Will Not Return
  Drugi sezon rozpoczyna odcinek podobny, do pierwszego odcinka pierwszego sezonu. Kapitan bombowca „King Nine” budzi się na środku pustyni niedaleko wraku swego rozbitego samolotu i nigdzie nie może znaleźć innych członków załogi statku. Zakończenie odcinka jest w miarę zaskakujące, choć całość nie trzyma tak w napięciu jak inne odcinki, w których bohaterowie są z niewyjaśnionych przyczyn sami.

 • użytkownik usunięty

  2. The Man In The Bottle
  Pewien antykwariusz mający problemy finansowe kupuje od pewnej starszej kobiety butelkę za dolara. Jak okazuje się w butelce jest dżin, który obiecuje mu, że spełni jego 4 życzenia. Raczej średni, moralizatorski odcinek z mocno przewidywalną fabułą i takim też morałem. Jedyne co jest naprawdę warte uwagi w tym odcinku, to jedna scena, która w zasadzie rozbawia (nie mylić z zaskakuje).

 • użytkownik usunięty

  3. Nervous Man In a Four Dollar Room
  Człowiek-nieudacznik, który spadł do tego stopnia, że jest marnym sługusem pewnego mafioza spędza parę godzin w tanim hotelu zanim będzie musiał wykonać kolejną robotę… Będzie musiał pierwszy raz kogoś zabić a w przypadku, kiedy nie wykona roboty, to on zostanie zabity. Kiedy bohater użala się nad sobą, w lustrze pokoju pojawia się jego alter ego, które jest jego przeciwieństwem i próbuje przekonać bohatera, by nie popełnił zbrodni. Trzymający dobre napięcie odcinek, który dla mnie wyróżnia się niezłą, budującą klimat muzyką. Zakończenie co prawda nie jest jakoś specjalnie zaskakujące, ale satysfakcjonuje i pozytywnie nastawia widza.

 • użytkownik usunięty

  4. A Thing about Machines
  Starszy, samotny pisarz na wrażenie, że wszystkie maszyny w jego domu nienawidzą go I chcą go wręcz zabić. Ciekawy odcinek, który w miarę dobrze buduje napięcie, na uwagę zasługuje główna rola człowieka w średnim wieku, który nie umie znaleźć się we współczesnym świecie. Niestety zakończenie w tym przypadku zostawia pewien niedosyt, ma się wrażenie, że cała historia mogła skończyć się ciekawiej.

 • użytkownik usunięty

  5. The Howling Man
  Pewien podróżujący mężczyzna chcąc schronić się przed burzą trafia do pewnego odległego zamczyska zamieszkiwanego przez dziwny zakon. Szybko dowiaduje się, by nie zwracał uwagi na wszechobecne wilcze wycie, gdyż w zamku jest więziony diabeł. Jeden z odcinków, który dzięki swojemu klimatowi naprawdę potrafi wciągnąć. Zakończenie było interesujące i prawdziwy zwrot akcji następuje praktycznie na samym końcu odcinka.

 • użytkownik usunięty

  6. The Eye Of The Beholer
  Jeden z najlepszych odcinków w całym serialu. Kobieta o zdeformowanej twarzy leży w szpitalu przechodząc któryś już z kolei zabieg mający polepszyć jej wygląd. Lekarz proponuje jej, że jeśli i tym razem zabieg nie da żadnego efektu, to zostanie ona wysłana do miasteczka, w którym żyją ludzie z przypadłością podobną do jej. Odcinek bardzo dobrze budujący atmosferę, widz naprawdę czuje ból przez jaki przechodzi główna bohaterka. Problem jest jednak taki, że od połowy odcinka można już się domyślać zakończenia… Niemniej jednak nawet wtedy jest ono bardzo dobrze zrealizowane i posiada naprawdę ponadczasowe przesłanie.

 • użytkownik usunięty

  7. Nick Of Time
  Odcinek który osobiście kojarzy mi się z całym serialem. Pewna para podróżująca samochodem zatrzymuje się w pewnym miasteczku w Ohio, ponieważ ich samochód ma usterkę. Dlatego, że naprawa może potrwać nawet 4 godziny bohaterowie postanawiają zjeść obiad w pobliskim barze. W środku znajdują maszynę-zabawkę, która za jednego centa może odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące przyszłości. Historia nabiera tempa, gdy okazuje się, że wszystkie przepowiednie maszyny naprawdę się sprawdzają. Zakończenie jest jednym z lepszych w całej serii, ma zarówno bardzo ciekawy morał jak i jest zaskakujące. Wygląd maszyny przepowiadającej przyszłość naprawdę zapada w pamięć.

 • użytkownik usunięty

  8. The Lateness Of The Hour
  Starsze małżeństwo mieszka wraz ze swoją dojrzałą córką w wielkim, oddzielonym od świata domu. W życiu usługuje im na wszelkie możliwe sposoby dziesiątki androidów (będących owocami prac pana domu), które pomagają im praktycznie w każdej czynności, przez co córka zauważa, że rodzina jest praktycznie odizolowana od świata i każdy dzień wygląda tak samo.
  Bardzo ciekawy odcinek posiadający specyficzną, przykuwającą do ekranu atmosferę. Zakończenie przyznam się bardzo mnie zaskoczyło (pomimo tego, że jest ono bardzo proste), chociaż zapewne był to wynik wspomnianego już klimatu towarzyszącemu odcinkowi.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  9. The Trouble with Templeton
  Pan Templeton jest mężczyzną w sile wieku który od 30 lat występuje na Broadwayu. Pogrążony w nostalgii za dawnymi czasami kiedy żyła jeszcze jego pierwsza żona, aktor trafia do strefy mroku która pozornie przenosi go do lat 20-tych. Odcinek antynostalgiczny, dość mało zaskakujący ale nie popadający w banał.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 10. A Most Unusual Camera
  Małżeństwo drobnych złodziejaszków podczas jednego ze swoich napadów zdobywa dość niecodzienny gadżet, starą kamerę która robiąc zdjęcie przewiduje przyszłość na kilka minut wprzód. Niegodziwcy oczywiście planują użyć kamery w niecnych czynach, ale w takich sytuacjach zawsze jest haczyk. Ten odcinek ma dość niezwykłą formułę, głównie przez komediowe usposobienie wszystkich postaci a w szczególności brata głównej bohaterki przypominającego mi Joeya z Przyjaciół.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 11. Night of the Meek
  Odcinek świąteczny. Jak to w amerykańskie święta, wszyscy samotni ludzie są pijani ale za to wiedzą na czym polega prawdziwy duch świąt. Wśród nich jest Henry Corwin, zatrudniony jako święty mikołaj i doskonale wywiozujący się ze swojego zadania dzięki magicznemu workowi. Odcinek łapiący za serce, choć ckliwy.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 12. Dust
  Gdzieś w zapadłej i zapomnianej przez świat wiosce, gdzie przez drogę najczęściej przewija się stepowy biegacz (taka kula suchych roślin, jeden z westernowych stereotypów) dochodzi do nietypowej zbrodni jak na Dziki Zachód. Młody chłopak prowadząc pod wpływem śmiertelnie potrącił małą dziewczynkę... za co zostanie wkrótce powieszony. Jest w tym odcinku wszystko co powinien zawierać dobry western: dobre dialogi, charakterystyczne postacie, moralne dylematy. Twórca serialu wrzuca nawet rasowy podtekst całej sytuacji. Brakuje jednak tej typowej dla serii tajemniczości i dreszczyku emocji a siły wyższe ingerują w sposób bardzo ograniczony.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 13. Back There
  Jest 14 kwietnia 1961 roku. Miejsce akcji - klub Potomac w Waszyngtonie. Znacie te miejsca - gentelmeni piją dobry alkohol, palą dobry tytoń, grają w karty i przenoszą się w czasie. Bohater odcinka przekona się czy możliwe jest zmienić przeszłość, a swoją próbę przeprowadzi podczas spektaklu teatralnego na widowni którego siedzi sam prezydent Abraham Lincoln. Jest 14 kwietnia 1865 roku...

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  14. The Whole Truth
  Złotousty Harvey Hunnicut jest sprzedawcą używanych samochodów. Niezorientowanych w tematach motoryzacji klientów swoją gadką potrafi omamić tak, że ci niezauważą nawet że znajdują się raczej na złomowisku niż w salonie samochodowym. Pewnego dnia wpada jednak w pułapkę kupując prawie za bezcen auto, które podobno jest nawiedzone. Jego właściciel może mówić prawdę i tylko prawdę. Umiejętności perswazji Harveya spadają do zera, więc musi się tego cacka pozbyć... Fajnie zagrane, choć przegadane. Za to zakończenie odcinka jest rodem z żartów Ronalda Reagana.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 15. The Invaders
  Jeden z ciekawszych odcinków tej serii, lecz wymagający dużego skupienia jako że główna bohaterka nie wypowiada w nim ani jednego słowa. Mieszkając samotnie na kompletnym odludziu gdzie nawet nie ma się prądu nikt nie spodziewa się gości, a szczególnie tych z przestrzeni kosmicznej. Bohaterka musi stawić czoła najeźdzcom z kosmosu w obronie mienia i życia, a całość utrzymana jest w konwencji horroru. Na początku mogą razić efekty Sci-Fi rodem z początku lat 60-tych, ale warto oglądać do końca, tego z rodzaju DA-DA-DA-DUM.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 16. A Penny For Your Thoughts
  Ahistorycznie rzecz biorąc, Hector B. Poole to postać grana w stylu Jima Carreya. Nawet zawód wykonuje podobny, co w jednym z filmów ze znanym komikiem - a mianowicie pracuje w banku. Pewnego razu zanim jeszcze dotrze do pracy, przytrafia mu się niewiarygodne szczęście. Pan Poole zaczyna słyszeć myśli innych ludzi. Cały więc poranek spędza na oswajaniu się z nową umiejetnością aż trafia na sprawę kryminalną, o którą w banku oczywiście nie trudno. Cała historia może jednak obrócić się przeciwko niemu... Miło, przyjemnie i bez morałów.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 17. Twenty-Two
  Odcinek ten mógłby być inspiracją dla filmu Oszukać Przeznaczenie. Młoda tancerka Liz Powell leżąc w szpitalnym łóżku, od kilku dni wciąż śni ten sam koszmar. Dziewczyna podąża w środku nocy za pielęgniarką i zjeżdża do piwnicy, gdzie mieści się kostnica. Spotkana tam piguła straszy ją że jest tam jeszcze miejsce dla jednej osoby. Liz zaczyna wątpić, że jest to tylko sen, ale ani lekarz ani jej menager nie chcą dać temu wiary...

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 18. The Odyssey of Flight 33
  Lot 33 na trasie Londyn-Nowy Jork. Doświadczona załoga ma tylko cztery minuty opóźnienia i już niedługo powinni być na miejscu. Wlatują jednak właśnie w strefę mroku, więc nigdy już niczego nie będą pewni. Akcja jest tak stonowana jak załoga samolotu, być może mało zaskakujące rozwiązanie a temat oklepany, ale dość udanie udało się stworzyć klaustrofobiczną atmosferę. Jeśli ktoś nie lubi podróżować, niech lepiej nie ogląda tego odcinka.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 19. Mr. Dingle, the Strong
  Co byś zrobił gdybyś nagle otrzymał siłę Heraklesa? Czy wykorzystał byś swój dar by nieść pomoc innym ludziom, spróbował na swoim talencie zarabiać, czy może starał się utrzymać go w tajemnicy przed otoczeniem? Przed dylematem tego typu staje Pan Dingle - niepozorny człowieczek, nieudacznik który nawet nie wie, że zaraz dostanie po twarzy wdając się w bezsensowne dyskusje. W tym odcinku będziemy świadkami sprawdzianu z ludzkiej moralności przeprowadzonego przez naukowców z Marsa.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  20. Static
  Dzisiejsze dziady siedząc przed telewizorami, pomstują na młodzież podłączoną do internetu. 60 lat temu ówczesne dziady pomstowały na wgapionych w telewizor, czule wsłuchując się w melodię przeszłości z radia wyciągniętego z piwnicy. Takim właśnie człowiekiem jest Ed Linsday. Podstarzała zrzęda zaczyna odbierać transmisje kanału radiowego, który już od dawna nie działa, jednak nie może tego nikomu udowodnić bowiem gdy ktoś wchodzi do pokoju, usłyszeć można jedynie szum zakłóceń. Cały odcinek właściwie można by sprowadzić do choroby psychicznej głównego bohatera i być może byłby wtedy ciekawszy.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 21. The Prime Mover
  Kolejny odcinek na podstawie opowiadania Charlesa Beaumonta po które twórca Twilight Zone chętnie sięga. Główny bohater prowadzi wraz z przyjacielem przydrożny bar, a interes idzie tak świetnie że kelnerka nie dostaje od 3 miesięcy wypłaty. Właściciel walczy codziennie z jednorękim bandytą, ale nawet tutaj nie ma szczęścia. Wszystko zmienia się pewnej nocy, gdy wypadek samochodowy przed barem sprawia że nasz bohater odkrywa w swoim przyjacielu niezwykłą moc, którą doskonale można wykorzystać w... Las Vegas!

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 22. Long Distance Call
  Telefon to wspaniały wynalazek pozwalający na zmniejszanie dystansu pomiędzy ludźmi i ułatwia im komunikację. Taki też telefon na swoje piąte urodziny dostaje od swojej ukochanej babci mały Billy by kiedy jej zabraknie, mógł z nią zawsze porozmawiać. Kiedy jednak toksyczna natura Pani Bayles i jej chorobliwa zazdrość o syna zostaje przeniesiona na wnuka, ukochana babcia zrobi wszystko, by mały Billy mógł do niej dołączyć w zaświatach. Także i ten odcinek jest oparty na opowiadaniu Beaumonta. To także jeden z tych odcinków nakręconych w telewizyjnym studio z uwagi na cięcie kosztów serialu, dlatego jego słabsza jakość i kameralna akcja jest widoczna gołym okiem.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 23. A Hundred Yards over the Rim
  Grupa pionierów od prawie roku przemierza pustkowia amerykańskiego pogranicza w drodze z Utah do Kalifornii. Kończy im się żywność, woda i nawet wola kontynuowania podróży. Podczas postoju przywódca grupy chce się rozejrzeć po okolicy i trafia (a jakże) do czasów współczesnych. Właściwie temat trochę oklepany, często przez Serlinga eksploatowany. Nic tu właściwie widza nie może zaskoczyć, a rozwój monotonnej akcji jest do bólu przewidywalny.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 24. The Rip Van Winkle Caper
  Szajka kryminalistów pod wodzą byłego naukowca z akcentem gdzieś z okolic Siedmiogrodu łupi pociąg pełen złota i ukrywa go w jaskini w Dolinie Śmierci, w Nevadzie. Herszt grupy, który jest ekspertem od gazów usypiających, przygotował dla swoich kamratów specjalne komory hibernujące, które pozwolą im przespać sto lat i cieszyć się nowym życiem jako bogacze. Czwórka złoczyńców pokaże w tym odcinku, czym jest lojalność, jak się wyraża wdzięczność, gdzie są granice chciwości i jaką naprawdę wartość ma złoto na amerykańskiej pustyni.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 25. The Silence
  W tym odcinku główną rolę grają pycha i chciwość. Dwóch gentelmenów zakłada się, że jeden z nich przez 12 miesięcy nie powie ani jednego słowa, a stawką jest pół miliona dolarów. Zadanie arcytrudne, szczególnie że jeden z panów gra nieczysto. Cała sprawa może wydawać się nieco nużąca, ale warto oglądać do końca dla niespodziewanego zwrotu akcji.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  26. Shadow Play
  Adam Grant oskarżony jest o zabójstwo pierwszego stopnia. Ława przysięgłych uznaje go za winnego, więc sędzia skazuje go na śmierć na krześle elektrycznym. Mężczyzna wariuje i próbuje wmówić wszystkim dookoła, że jest to tylko jego sen. Jest tak zdesperowany, że proponuje, by go ułaskawili byle tylko przerwać ten zapętlony koszmar, a w zamian będzie śnił wiecznie, dając wszystkim coś w rodzaju prawdziwego życia. Cały odcinek polega na tym, że wraz z prokuratorem generalnym oczekujemy godziny dwunastej w nocy, kiedy to ma być wykonana egzekucja, by przekonać się, czy Adam to szaleniec, czy też mówi prawdę i z chwilą jego śmierci wszyscy znikną. Jest w tym coś z Hitchcocka - zaczynamy od trzęsienia ziemi a potem napięcie rośnie.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 27. The Mind and the Matter
  Kawaler w średnim wieku, typowy korposzczur — produkt swoich czasów — jak to ujmuje narrator. Nasz główny bohater to do tego najzwyklejszy w świecie mizantrop. Ścisk w metrze lub w windzie to dla niego powody wystarczające, aby usunąć całą ludzkość z powierzchni Ziemi. Chłop do tego zbyt krótkowzroczny, by przewidzieć wszystkie tego konsekwencje. Typowy "Serlingowy" moralitet, niezbyt ciekawe poprowadzony, w konsekwencji zwykły wieczorny zapychacz, gdy siedzi się samemu i nie wie co zrobić z wolnym czasem...

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 28. Will the Real Martian Please Stand Up
  Podczas zamieci śnieżnej dwóch policjantów dostaje zgłoszenie o „niezidentyfikowanym obiekcie latającym”, który podobno rozbił się w okolicy. Funkcjonariusze, chcąc nie chcąc muszą zgłoszenie sprawdzić i odkrywają ślady prowadzące do pobliskiej knajpki, w której zatrzymali się pasażerowie autobusu do Bostonu. W lokalu znajdują się tylko właściciel, kierowca i jego pasażerowie. Problem w tym, że jest w nim o dokładnie jedną osobę za dużo... To jeden z tych odcinków, w których natura ludzka sportretowana jest w taki sposób, że ludzie rzucają się sobie do gardeł w obliczu zagrożenia, szczególnie tego z kosmosu. Na uwagę zasługuje tutaj rola świrniętego staruszka w wykonaniu Jacka Ellama no i warto zostać do końca dla wisienki na torcie od twórcy serialu, by dowiedzieć się, kim był groźny przybysz, oczywiście zaskakująca widza, że hej.

 • Melcio ocenił(a) ten serial na: 10

  Melcio 29. The Obsolete Man
  Ostatni odcinek drugiej serii Strefy Mroku to historia rozgrywająca się w dystopijnej rzeczywistości będąca wariacją na temat Fahrenheit'a 451, w której główny bohater zostaje oskarżony o bycie tytułowym 'człowiekiem przestarzałym'. Główną postać gra Burgess Meredith, którego możecie pamiętać z odcinka 8 pierwszej serii, gdzie grał miłośnika książek, a teraz staje w swojej obronie, nazywając siebie bibliotekarzem pomimo tego, że książki oficjalnie już nie istnieją. Bibliotekarz, choć jego los jest przypieczętowany, postanawia pomimo wszystko podjąć walkę z systemem i dać świadectwo w obronie przestarzałych wartości.