PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=239497}

Szogun

Shogun
7,6 8 759
ocen
7,6 10 1 8759
Szogun
powrót do forum serialu Szogun

Co najmniej o klasę lepsza, niż znany i podziwiany „Król szczurów”, czy niezły „Tai pan”. Ekranizację „Shoguna” lubię od dzieciństwa, ale jakoś dopiero niedawno udało mi się zapoznać z książką. I chyba tym razem wyjątkowo taka kolejność okazała się dobra, bo czytając człowiek ma już przed oczami charakterystyczny telewizyjny wygląd Toranagi, Mariko i Yabu, nie licząc pomniejszych postaci. A podobno Clavell, już pisząc książkę miał przed oczami Toshiro Mifune jako Toranagę (i wcale się nie dziwię;).
Każdemu, kto polubił ten serial, naprawdę szczerze polecam.

Oczywiście, można mówić że to pseudohistoryczna konfekcja, wytykać błędy i uproszczenia, których nie brakuje i sam jestem w stanie wiele z nich dostrzec na pierwszy rzut oka. Jednak POMIMO TO książkę czyta się kapitalnie, prawie 1200 stron tak wciąga człowieka w ten świat, że aż się nie chce potem wracać do rzeczywistości. Jak za młodszych lat zarwałem parę nocy, studiując książkę i mapy Japonii, co mi się już dawno nie zdarzało (a ostatni raz przy cyklu fantasy George’a Martina;).
Na dodatek serial był z konieczności dużym uproszczeniem, dopiero po przeczytaniu powieści można zrozumieć i docenić wszystkie niuanse. Np. mój ulubiony bohater, pan Kasigi Yabu, którego miałem za dosyć prostego i szczerego skurwiela, okazał się być skurwielem całkiem wyrafinowanym (choć intelektualnie odstającym od Blackthorne’a i Toranagi). Piętrowe intrygi i pułapki w pułapkach japońskich feudałów na tle sztywnej etykiety i plastycznie ukazanych obyczajów epoki, to sam miód. Kocham takie rzeczy, a już pani Toda Mariko jest – bez przesady – jedną z najlepiej ukazanych nieeuropejskich postaci kobiecych w całej literaturze popularnej. „Droga do Edo”, „Pierwszy most w Edo” – dopiero teraz jestem w stanie zrozumieć siłę namiętności bohaterów i tragizm ich sytuacji, w serialu ukazane dosyć pobieżnie i cukierkowo. Tymczasem ta historia naprawdę ma wewnętrzny, ukryty wśród ukłonów, uśmiechów i wachlarzy power. W swojej klasie R E W E L A C J A !!!

Świetna stronka na temat książki i serialu: http://www.anime-gate.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=28&page=2

ocenił(a) serial na 8
Martinn

Świetnie to ująłeś!...Zgadzam się w całej rozciągłości! choć jestem jeszcze w trakcie czytania książki (serial oglądam równolegle).
Genialna powieść!.
pozdrawiam,

ocenił(a) serial na 9
Martinn

potwierdzam, ksiązka ma 1300 stron i czyta sie super. Czytałem w wakacje i rzeczywiście, lepsza duuuzo od Króla szczurów!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones