7,5 11 370
ocen
7,5 10 11370
9 339
chce zobaczyć
{"rate":6.6666665,"count":3}
{"type":"film","id":769361,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/The+Terror-2018-769361/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum serialu Terror
 • nynavee ocenił(a) ten serial na: 8

  Przyznam szczerze, że mało jest seriali, które tak mnie wciągają od samego początku. Pomysł na historię był dużym wyzwaniem dla twórców, ale procentuje, bo ma się poczucie, że ogląda się coś nowego, świeżego.
  Razem z bohaterami lądujemy na morzu arktycznym i grzęźniemy tam, w niewyobrażalnym mrozie na kolejne lata.
  Domyślam się, że stacja AMC nie dysponuje takimi finansami na rozmach, jak HBO czy Netflix, dlatego tym bardziej doceniam ich kreatywność, aby za pomocą przemyślnie skadrowanych scen i odpowiednich plenerów, sugestywnie ukazać widzom arktyczne klimaty.
  Silą serialu jest oczywiście fantastyczna obsada (osoby rozmiłowane w Grze o Tron, zapewne od razu rozpoznają sporo znajomych twarzy;))
  Oglądać Harrisa i Hindsa na ekranie, to czysta przyjemność.
  Naprawdę gorąco (ha!) polecam ten serial wszystkim fanom spragnionym mrocznego fantasy, kipiącego pełnokrwistymi bohaterami.

  Tutaj videorecenzja: https://www.youtube.com/watch?v=TTlJgjtihrM

  Acha i polecam przed obejrzeniem serialu nie zagłębiać się w fakty historyczne a propo tej ekspedycji, bo są najeżone spojlerami;) Dan Simmons, czyli autor pierwowzoru książkowego bardzo zadbał o to, aby jego książka, choć w klimacie horroru i fantasy, była tak oparta na faktach, jak się da, dlatego niech wam starczy świadomość, że cały ten serial jest prawdopodobnie niepokojąco blisko prawdy...

 • Kusko11 ocenił(a) ten serial na: 7

  nynavee Obejrzałeś już wszystko? Skoro według Filmwebu jutro premierę będzie miał dopiero 5 odcinek

 • nynavee ocenił(a) ten serial na: 8

  Kusko11 Nie, nie obejrzałAm wszystkiego. Anglojęzyczne AMC w tamtym tyg. wypuściło dopiero 5 odcinek. Co prawda są już dostępne wszystkie odcinki, ale dla posiadaczy konta AMC premium, także... nam przychodzi czekać i odliczać kolejne tygodnie.

 • Slimak_6 ocenił(a) ten serial na: 8

  nynavee Zgadzam się w całej rozciągłości. Ogromną zaletą tego serialu jest realizm. Słowo to może wydawać się niewłaściwe w odniesieniu do produkcji, która ewidentnie zahacza o fantastykę i mitologię. Ale realizm jest właśnie tym, co uwypukla grozę nienaturalnych wydarzeń.

  Serial wiarygodnie oddaje realia brytyjskiej ekspedycji polarnej - zarówno w zakresie portretów psychologicznych postaci (np. bez problemu rozumiemy dowódców i arystokratów, system wartości, który ich ukształtował, ich motywacje), jak i zmagania się z zimnem, problemów z aprowizacją, zdrowiem. Te wszystkie większe i mniejsze szczegóły są przekazane w prosty, czytelny sposób, przez dobry scenariusz, grę aktorów, scenografię i rekwizyty. Nie ma tu dziwacznych kombinacji, plot twistów ani plot amorów - historia jest prosta, wiarygodna i brutalna, niczym relacja z wyprawy Amundsena albo pierwszych prób zdobycia Everestu.

  Przez to, że cholerny niedźwiedź, który nie wiadomo czym jest - należy do takiej właśnie opowieści, siła rażenia niedźwiedzia jest nieporównanie większa, niż gdyby pojawiał się w opowieści mniej trzymającej się realiów. Np. wczoraj obejrzałem 1 odcinek nowego sezonu Westworld i niestety (niestety!) na tle "Terroru", serial o sztucznej inteligencji bije po oczach dziwacznością i umownością scenariusza. To tylko przykład, który ma pokazać co mam na myśli mówiąc o różnicy między scenariuszem wykoncypowanym, a realistycznym (Westworld ma swoje zalety i nie jest moim zamiarem rozpętywać flame na jego kanwie ;) ).

 • nynavee ocenił(a) ten serial na: 8

  Slimak_6 Z tym dodatkiem o Westworld szalenie się zgadzam i też mam takie poczucie. Każda opowieść kuleje, kiedy na pierwszy plan wysuwa się Wielka Niepodważalna Fabuła, a nie motywacje bohaterów. Nie wiem czy oglądałeś, ale teraz właśnie wychodzi drugi sezon Opowieści Podręcznej. Pierwszy sezon był niemal wzorową adaptacją książki Margaret Atwood, drugi sezon już będzie samodzielny, bez oparcia książkowego. Ciekawi mnie, jak sobie twórcy z tym poradzą i czy podołają. Ale to również bardzo dobrze zrobiona i opowiedziana historia (choć zdecydowanie nie maraton na jedno popołudnie).

 • terbi_2 ocenił(a) ten serial na: 8

  Slimak_6 To pewnie dlatego, że sam serial The Terror powstał na podstawie książki. Ona sama powstała na podstawie opowiadania uczestnika tejże wyprawy. Mówię z pamięci i nie pamiętam dokładnie szczegółów. Sam autor nieco książkę podkolorował ale na pewno był materiał źródłowy na którym można się było opierać przy tworzeniu scenariusza.

 • justicedoubleu ocenił(a) ten serial na: 10

  terbi_2 książka nie została napisana na podstawie wspomnień, bo tej wyprawy nikt nie przeżył ...

 • terbi_2 Materiał źródłowy to znaleziska, a nie relacje. Szczątki obozowisk, jakieś notatki, listy.

 • terbi_2 ocenił(a) ten serial na: 8

  Leszy2 To dokładnie miałem na myśli. Nieco nieprecyzyjnie się wyraziłem. Niemniej nie jest to na pewno wyobraźnia autora tylko miał na czym się oprzeć.