The Expanse
powrót do forum 5 sezonu

Co się stalo?

ocenił(a) serial na 9

Czy ktos wie co się stało z serialem, który po kapitalnych 3 sezonach pełnych akcji, niebanalnych rozwiązań, i zwrotów a nawet bardzo dobrych wątkach politycznych, w 4 sezonie obniżył poziom a w 5 sezonie sięgnał dna? Czy to jakies zmiany scenarzystów, reżyserow itd? Ostatni sezon cięzko się oglada. Bardzo duże rozczrowanie

pawelmk

Kasabubu, a raczej jej brak. Po przejęciu serii przez Amazona budżet poleciał na łeb.

ocenił(a) serial na 9
Peter_1000

Szczerze mówiąc książki też na tym etapie są zupełnie inne, a oni zwyczajnie to ekranizują (w piątej np. jest dużo tych rozterek Naomi). Nie było za to jednego mega ważnego wątku, który ma znaczenie od siódmej książki wzwyż...to mnie dziwi

hallowed

Jakiego "mega ważnego wątku, który ma znaczenie od siódmej książki wzwyż" nie pokazali w serialu?

ocenił(a) serial na 9
Altair_50

powiedzmy, że zarysowali go w ostatniej scenie sezonu :) Tych statków powinno znikać więcej i tego powinno dotyczyć śledztwo (może przeniosą to na 6 sezon skoro ten nudny wątek Naomi w końcu odfajkowany)

hallowed

No na pewno. Wiemy, że nie planują zakończyć wszystkich wątków na 6 sezonie, więc pewnie wspomnom kilka razy o znikających statkach. Muszą zresztą poruszyć ten temat, bo jak wiadomo jest dość istotny dla końcówki 6 tomu + no właśnie zakończenie 5 sezonu rozpoczęło ten wątek. Mnie bardziej ciekawi kto będzie dowodził w Consolidated Fleet oprócz Avasarali. Kto zamiast Freda będzie odpowiadał za Pas (Drummer?) i kto z ramienia Marsa (skoro nie pojawił się do tej pory Smith)?

ocenił(a) serial na 9
Altair_50

Mars jest tak zarysowany, że spokojnie mogą wprowadzić Smitha jak i kogokolwiek bez szkody dla serialu. Pas = serio nie wiem. Może Drummer i jej "przyboczna"? :) Muszę sobie przypomnieć 5 i 6 tom dokładniej, ale pamiętam te wrażenia fascynacji tajemnicą za Pierścieniem i... nudy związanej z Naomi :) w serialu w sumie dostałem głównie to 2

ocenił(a) serial na 9
hallowed

a co do tego co po 6 książce to za cholerę nie wiem jak to zrobią i w jakiej formie (przeskok czasowy...)

ocenił(a) serial na 9
hallowed

Nie zrobią. Amazon zapowiedział, że 6 sezon będzie ostatnim.

ocenił(a) serial na 9
SupaMario

a twórcy powiedzieli, że mają inny pomysł na ekranizację 3 ostatnich tomów co biorąc pod uwagę 30letni przeskok czasowy jest zrozumiałe. Może filmy kinowe? inna platforma? poczekają trochę? tego nie wiem, ale nie przesądzałbym , że to co mówi Amazon jest końcem ekranizacji tak w ogóle

hallowed

Haha rozumiem cię, miałem podobnie jak słuchałem 5 i 6 tom. Myślałem wtedy: "dobra dawajcie tych obcych zamiast tej głupiej wojenki", ale później jak powróciłem do poprzednich tomów po przeczytaniu wszystkich, to bardzo przyjemnie mi się to wszystko odświeżało. Co do sezonu 7-9 to prawda, że na razie nic konkretnie nie wiadomo. Na 100% chodzi o kasę. Amazon pewnie nie chcę wydać więcej na wizję twórców, a ci nie chcą się zgodzić na przesadne cięcia. Wydaję mi się, że ogłosili informację o zakończeniu serialu tylko po to żeby ludzie nie oczekiwali w następnym roku nowego sezonu, a następne kiedy powstaną to powstaną i te sezony niekoniecznie wyjdą od Amazona. Kurde... Bezos mógłby zasponsorować z własnej kieszeni te 3 sezony ;D

ocenił(a) serial na 9
Altair_50

wydaje mi się, że nie chodzi tylko o kasę bo Bezos by się szarpnął. Problemem jest raczej ten przeskok...albo musieliby zrobić recasting i de facto zacząć nowy serial w innych realiach (a słabo je zarysowali skoro o Lakonii dowiadujemy się dopiero na koniec i wydawało się, że statki z Marsa trafiały tylko do Inarosa, a nie za Pierścień). albo bawić się w jakieś makijaże postarzające (przy zastrzeżeniach jak wyzej)...albo zrobić to samo co twórcy Wikingów Lagerthie czyli nic ;d

hallowed

Lagertha w The Expanse miałaby z 300 lat i byłaby sprawniejsza od Bobbie... xD a tak na serio, to nie wydaje mi się, że musieliby mocno charakteryzować bohaterów. Zakładając, że leki na starzenie są naprawdę dobre, a średnia wieku wynosi grubo ponad 100 lat, to wystarczy, że dołożą trochę siwych włosów + jakąś zmarszczkę i wystarczy. Do tego ile potrzebują aktorów z poprzednich sezonów? 10? Shankar (showrunner) mówił, że przeskok czasowy nie jest problemem. Też tak uważam. Gorzej z pokazaniem Lakonii, statków protomolekułowych, itd. Kasa jest tutaj kluczowa, do tego Bezos teraz odszedł, a nie wiemy co inni decyzyjni w Amazonie sądzą na temat serialu. Myślę, że seria nie jest na tyle popularna żeby pakować w nią więcej pieniędzy. Dlatego doszło do wstrzymania produkcji.

ocenił(a) serial na 9
Altair_50

zapomniałem o odejściu Bezosa, a on był dużym fanem. Kurczę możesz mieć rację :) ale dalej uważam, że scenarzyści mogli wcześniej pokazać tworzenie się Lakonii zamiast kilku monologów rodzinnych na statku :) to nie ułatwia. To co pokazali w ostatnim odcinku przez kilka minut było już bardzo zachęcające

ocenił(a) serial na 8
pawelmk

z eksploracji kosmosu w telenowele, juz to pisze 3 raz, tyle seriali upadlo na gola dupe i dalej nikt nie wyciaga wnioskow

ocenił(a) serial na 9
grim_10

Tak się zastanawiam, ile seriali utrzymało wysoki poziom od poczatku do konca. Wiekszośc po obiecujacych poczatkach leci po równi pochyłej

pawelmk

Tak, 5 sezon to nieporozumienie, 4 był po prostu słabszy. Pomyślałam, że ma związek przez przejęcie serialu przez Amazon po 3 sezonie? Nie wiem.
Ostatni sezon to w zasadzie wątek rodzinny Naomi i Amos odnajduje siebie. Z ambitnego sf mało co zostało.

ocenił(a) serial na 9
mirka_42

Dokładnie "ambitne sf", tym bardziej to boli, bo tego typu seriali jest po prostu bardzo mało

ocenił(a) serial na 9
pawelmk

Nie mam odpowiedzi ale tak się wkurzyłem, że zacząłem czytać książki. Śmierć Aleksa to jak z tą co w kortony pierdyknęła i umarła w pewnym polskim serialu :) Ci co nie wiedzą, to nie tak nie powinno być bo Aleks w książkach ma się nadal dobrze :P

ocenił(a) serial na 9
mant3z

A tutaj info dlaczego Alex musiał w serialu zginąć. https://www.reddit.com/r/TheExpanse/comments/k09gxj/designated_discussion_thread _cas_anvar_will_not/
Chodź ja bym nie miał nic przeciwko jakby po prostu grał go ktoś inny.

pawelmk

Myślałem, że ze mną coś nie tak, ale 2 ostatnie sezony kiepskie. Ten 5 dramatyczny był. Trzeba sięgnąć po książki, bo nie wierzę, że tak tam to spi*erdolili.

prychla

Jeśli chodzi ci o core historii to jest tak samo. Po części pewne wątki/momenty wychodzą zdecydowanie lepiej w książkach, ale serial też pewne rzeczy pokazuję lepiej (nawet w późniejszych sezonach). Co do samego serialu, to też czasem trzeba patrzeć z przymrużeniem oka, bo zdecydowanie trudniej jest zrealizować taki serial, który nie ma bardzo dużej oglądalności, przez co też nie ma odpowiedniego budżetu. Do tego dochodzą nieprzewidziane problemy podczas produkcji i ograniczenia czasowe. Ja osobiście serial i książki uwielbiam w takim samym stopniu. Książki zdecydowanie polecam, bo są w pewnym sensie uzupełnieniem serialu i jednocześnie alternatywą historią + nie wiadomo czy powstaną sezony 7-9.

ocenił(a) serial na 8
prychla

kiedyś byłem zdania, że zarówno serial jak i książki są jednakowo super (choć się oczywiście różnią), ale z czasem serial został daleko w tyle.

pawelmk

Niczego nie brakuje w tym sezonie. Ewentualnie żeby było z 15 odcinków zamiast 10.

ocenił(a) serial na 10
hardee

Zgadzam się. Według mnie to jeden z najlepszych sezonów, prawie tak dobry jak trzeci.

ocenił(a) serial na 9
pawelmk

Gdzie w 4 sezonie obniżył loty? Nawet jeśli momentami wypadał słabiej to nadrabiał jeszcze lepszą warstwą wizualną - i to do tego stopnia że momentami przebijał niektóre filmy, w 5 sezonie przecież rodzaj akcji wrócił do korzeni z dwóch pierwszych, oglądałem wszystkie jednym ciągiem i mogę stwierdzić że nie było jakiegoś ostrego zjazdu a nawet jak lekki się pojawił to serial rekompensował to w czymś innym, jeśli tu widzisz jakieś osiąganie dna to chyba jeszcze nie widziałeś co umie odwalić się scenariuszowo w innych serialach XD

WTTW_FILM

Fakt, wizualnie miał wysoki poziom, ale narracja, tempo akcji i cała intryga były wyraźnie słabsze, wręcz bardziej "kameralne" i nie wciągały w ten sam sposób.

ocenił(a) serial na 8
pawelmk

Chyba nie chcieli popełnić błędu poprzedników i uznali, że lepiej będzie zakręcić kurek z kasą i na siłę rozciągnąć serial do 8-10 sezonów niż zamknąc go w 5 dobrych sezonach. Także ujnia, bo był to świętny serial, a teraz ogląda się go tylko ze względu na nadzieję, że w końcu ruszy do przodu, ale jak wiemy nie ruszy.

ocenił(a) serial na 7
DemiaN

Niestety ostatni sezon był chyba tym najsłabszym.Oprócz tego ubyło też kilka charyzmatycznych postaci i ciekawych wątków.

ocenił(a) serial na 9
pawelmk

mam nadzieję, ze zmieniles zdanie po 6 sezonie, dla mnie istna petarda

ocenił(a) serial na 9
pawelmk

Specjalnie wszedlem na sekcje komentarzy, zeby zobaczyc czy warto kontynuowac ogladanie. Niestety widze, ze nie. Wielka szkoda, serial swietny ale po obejrzeniu 1 odcinka 5 sezonu wiedzac, ze dalej nie jest lepiej szkoda mi czasu. Wole go pamietac takim, jaki byl w sezonach 1-3. Pozdrawiam!

ocenił(a) serial na 8
pawelmk

W sumie jak byl Miller to serial byl bardziej intrygujacy. Pozniej rowniez jest bardzo dobry, choc troche stracil swojego klimatu z pierwszych sezonow

ocenił(a) serial na 10
pawelmk

Niestety to prawda . Ja odpadłem od tego serialu na 5 sezonie. Powód jest też taki , że narracja książek stała się mocno zagmatwana i ciężko to było przełożyć . Zacząłem czytać książki przed premierą sezonu 4 . Dla mnie te ksiażki są mega . Świetna litelatura si-fi . Najlepsza jaką czytałem . Tak nie przepadam za gwiezdnymi wojnami to expanse uwielbiam . To są prawdziwe gwiezdne wojny !

ocenił(a) serial na 9
michalkuc1993

6 sezon już nie najgorszy, tylko szkoda że nie będzie kontynuacji. Też przymierzam się do książek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones