PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659045}
8,1 3 264
oceny
8,1 10 1 3264
The Hollow Crown
powrót do forum serialu The Hollow Crown

Biskup-murzyn? Rycerz-murzyn?

użytkownik usunięty

Czy rzeczywiście biskupem wtedy przy Ryszardzie II był murzyn? Czy tu raczej chodzi o jakąś poprawność polityczną (czyt. - w każdym filmie musi być etatowy murzyn, żeby nie posądzono nas o rasizm)?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 9

No niestety polityczna poprawność okazała się najciemniejszym :) punktem tych aranżacji.

użytkownik usunięty
tecki

No właśnie - poprawność polityczna Szkoda, bo serial nie jest zły, ale zatrudnianie murzyna do roli średniowiecznego biskupa, czy rycerza to jest przesada i w zasadzie w moim odczuciu psuje cały klimat odcinka. Coś takiego widziałem tylko w "Królestwie Niebieskim'', ale tam w sumie mi nie przeszkadzało. Może dlatego, że było to umiejętnie wplecione, no i dotyczyło postaci, która była mało znacząca dla całego filmu. Nawet w ostatniej części Hobbita (bodajże w Dale) w jednym ujęciu było widać statystę o murzyńskich rysach. Nawet Jackson musiał się przystosować. Cóż, mam tylko nadzieję, że w następnych odcinkach takich "kwiatków" nie będzie i nie okaże się, że Henryk IV tak naprawdę był murzynem.

ocenił(a) serial na 9

Jest różnica między Murzynem a Maurem. Biskupa nie zarejestrowałam więc się nie wypowiem, Ryśka nie oglądałam, oglądałam tylko "Henryków", ale ten "Murzyn" który towarzyszy królowi to nie Murzyn a Maur --> http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurowie Maurowie są znani europejczykom od wczesnego średniowiecza i nie byli uciskani tak jak Murzyni. Nie było mowy aby niewolić Maura, choć pojawiały się konflikty na tle religijnym. Jednak mogli zajmować wysokie stanowiska.

ocenił(a) serial na 9
Koral_Ina

Ten "Maur" to księże Yorku, ale BBC idzie dalej. W kolejnej części (planowanej na 2016 rok) murzynką będzie królowa Małgorzata :)

Koral_Ina

Weź nie pleć głupot, przeczytaj może "Chronicon" Rogera Howdeńskiego, "La Conquête de Constantinople" Gotfryda z Villehardouin, jeśli dobrze pamiętam to we "Wspomnieniach" Oliviera de la Marche też była wzmianka, że niewolnictwo Maurów istniało, a wolni Maurowie posiadali status podobny do statusu metojka. Polecam zapoznać się też z dokumentami z targów gdzie wystawiano niewolników (chociażby targu londyńskiego) tam też znajdziesz potwierdzenie, że Berberowie i Arabowie byli tam i chodliwym, choć rzadkim, towarem.

Koral_Ina

Różnica między maurem i murzynem, jest tak jak między białym człowiekiem a europejczykiem.

ocenił(a) serial na 10

Hej:) Nie wiem czy Cię to jeszcze interesuje:) Ale tu chodzi raczej o podkreślenie uniwersalnej wymowy dramatów Szekspira. Wszyscy aktorzy mogliby być czarni, a i tak nie miałoby to znaczenia:)

użytkownik usunięty
nan_s

Mogliby wszyscy być czarni, ale nie są ;) Nie widziałem, ale słyszałem o filmie "Koriolan", który osadza akcje dramatu Szekspira we współczesnym świecie i tutaj rozumiem, że chodziło o "podkreślenie uniwersalnej wymowy dramatów Szekspira". Natomiast "The Hollow Crown" osadzone jest stricte w klimatach średniowiecznych. Nie jestem jakimś wielkim znawcą w dziedzinie literatury (przynajmniej jeśli chodzi o ten gatunek), ale wydaję mi się, że pisząc swoje dramaty, Szekspir nie myślał o ponadczasowości swoich dzieł, a po prostu je tworzył. Żeby za bardzo nie odbiegać od tematu, to napiszę jeszcze, że byłem nastawiony po prostu na to, że akcja będzie się działa w średniowieczu, no i działa się ;p Zaskoczyło mnie po prostu pojawienie się tych murzynów, co zbyt wiarygodne nie jest, bo nie oszukujmy się - nawet Maur, mimo że może i lepiej traktowany, nie mógł być biskupem. Pojęcia równouprawnienia wtedy nie znano, a przynajmniej nie w takim sensie, w jakim znamy je teraz.

Otello też był ciemnoskóry

Elinor

Bo był Maurem :P

Rasizm to całkiem nowy wynalazek. Wiemy z całą pewnością, że nie tylko bywali ciemnoskórzy biskupi (czy ten konkretny nie wiem), ale i co najmniej dwóch papieży. Jeśli to kogoś szokuje, to niech się edukuje.

piotr_olszewski7

Mnie to interesuje. Którzy?

piotr_olszewski7

którzy?

piotr_olszewski7

Buhahhahaha!

piotr_olszewski7

No właśnie. Edukuj się, chłopie.

piotr_olszewski7

ja słyszałem o 3 lub nawet 4 czarnoskórych papieżach :)))

piotr_olszewski7

Potwierdzone: było koło 500 papieży Murzynów.

ocenił(a) serial na 9

Właściwie nie chodzi tu o poprawność polityczną. Przez ok 2500 lat istnienia dramatu, większość sztuk zostało napisanych w przestrzeni kulturowej bialego człowieka, jednak obecnie (uważam, że słusznie) ludzie inni niż biali są aktorami w teatrach i filmach, które na co dzień nas otaczają i trudno byłoby obsadzać ich tylko w roli niewolników lub diabłów... Chodzi więc o sprawiedliwość i logistykę. kiedyś w sztukach grali tylko faceci, aż pewnego dnia stwierdzono, że sprawiedliwie będzie dopuścić do gry kobiety, choć Ajschylos pewnie się w grobie przewraca ;)

ocenił(a) serial na 10
ci007ul

Co tam Ajschylos!:) Pewnie sam Szekspir się w grobie przewraca, że jego lady Makbet czy Julię, czy Ofelię grają kobiety:), a nie mężczyźni:).

Zwykła poprawność polityczna, kolejny tego przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=W0kO-pVsc3E

SteelMike

To nie poprawność polityczna, a "colorblind casting" - standard we współczesnym teatrze. A Sophie Okonedo jest genialna w roli Margaret.

ACCb

Ta jasne. Jeśli czarny gra bialą postać nazwywają to colorblind casting (nie rasizm). Kiedy biały gra postać która w orginale była innego koloru, wtedy jest to Whitewashing (rasizm).
Wymyślają nowe słowa żeby przykryć nimi swój rasizm i wmawiają że rasistą mogą być tylko biali. Jedna wielka hipokryzja.

Kucharz7

Krótkie pytanie: chodzisz do teatru, opery lub choćby interesujesz się nimi? Nawet w Polsce trafisz na casting, który nie liczy się z kolorem skóry, bo z artystycznego punktu widzenia nie gra on roli (choćby cudowna obsada "Baletów polskich" w Teatrze Wielkim).
I drugie, równie krótkie: kto według Ciebie był rasistą, angażując czarnoskórych aktorów do inscenizacji Szekspira? Dla utrudnienia dodam, że dyrektorzy castingu: Maggie Lunn i Sam Jones są niebieskookimi blondynami :D

ACCb

Możesz tłumaczy długo... Dla zawężonych umysłów, zatrudnienie czarnoskórego nadal będzie czymś niedopuszczalnym. Filmweb przesiąknął rasizmem.

ocenił(a) serial na 8

Wystarczy przyjrzeć się specyfice brytyjskiego teatru, a Hollow Crown to taki trochę teatr telewizji, żeby zrozumieć, że tamtejsi twórcy zatrudniają do swoich produkcji aktorów, którzy są najodpowiedniejsi do danej roli pod względem swoich zdolności aktorskich, a nie przynależności rasowej. Przykład z zeszłego roku: sztuka 'Hamlet' w londyńskim teatrze Barbican, gdzie rodzeństwo- Ofelię i Laertesa, grali Siân Brooke oraz Kobna Holdbrook-Smith. I byli tak przekonujący, że w trakcie spektaklu nawet nie zwróciłam uwagi na to, że mają inny kolor skóry, moi znajomi podobnie. Przykład z ostatnich miesięcy- Noma Dumezweni została wybrana do zagrania roli Hermiony Granger w sztuce The Cursed Child w Palace Theatre w Londynie.

katiemcr

Dokładnie!! Sama chciałam to napisać :)

Serio zadajesz te pytanie?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones