PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=725199}
8,0 25 333
oceny
8,0 10 1 25333
8,6 20
ocen krytyków
Twin Peaks
powrót do forum serialu Twin Peaks

W poprzedniej recenzji pisałem, że jest dobrze. Podtrzymuję to, ale teraz dodam: JEST DZIWNIE. Istna psychodelia, zwłaszcza w odsłonie trzeciej nowego sezonu. To jest - cytując zaczytany w internetach fragment - "czysty Lynch". Zawartość Lyncha w Lynchu: 100%! Z mrocznego pokoju, gdzie być może przez 25 lat Cooper siedział z Olbrzymem, poprzez Poczekalnię trafia do... no właśnie. Gdzie? Kiedy? Do jakiegoś miejsca poza czasem i przestrzenią. Ogląda obrazy nie z tego świata, jakiś mroczny ocean pod ponurym niebem. Pokój, w którym spotyka dziewczynę z zarośniętymi oczami, walenie do drzwi, rwący obraz (te długie ujęcia męczyły, a małżonkę - lubiącą "Twin Peaks" - doprowadziły do irytacji), potem jakiś przedmiot zawieszony gdzieś w bezkresnej "przestrzeni kosmicznej", a potem... Ronette Pulaski? Podróż przez gniazdko. "ELEKTRYCZNOŚĆ" (FWWM) i... trzeci Cooper? Kim jest Dougie Jones? I tak zleciała większość pierwszego z tych dwóch odcinków. Półgodzinne dłużyzny w dziwnym świecie, w którym Coop tkwił 25 lat, by w końcu opuścić swoje więzienie jako... wrak człowieka, sprawiający wrażenie chorego na alzheimera. Z kluczem z hotelu Great Northern w kieszeni. Wraca Gordon i Albert, poznajemy (znaną z książki Frosta) Tamarę Preston. A ci wyruszają do Południowej Dakoty, gdzie potem będą prowadzić śledztwo. Zdjęcie post mortem pary z Nowego Jorku - masakra. Wraca Denise Bryson. Jak się wydaje lubujący się w damskich fatałaszkach były agent DEA przestał "wkładać majtki na tą samą stronę" i wszczepił sobie atrapy piersi. Sceny w kasynie - rewelacja. I pierwszy kontakt Coopera z kawą od przeszło dwóch dekad. Zaskoczony byłem rolą Naomi Watts - spodziewałem się raczej, że będzie ona agentką federalną. Pudło.
No ale wróćmy do samego Twin Peaks. Ujęcie reakcji zastępcy szeryfa, Bobby'ego wystarczyło bym poczuł klimat lat minionych - to było dobre. Po co Jacoby malował łopaty? A Wally Brando? Kto się spodziewał, że potomek państwa Brennan będzie taką osobą? I dlaczego tyle czekania do 4 czerwca?

ocenił(a) serial na 10
m1KKa3L

Biedny Dale po wyjściu z Czarnej Chaty totalnie zagubiony (w sumie jest w tym element humorystyczny, że mimo wszystko udaje mu się funkcjonować w społeczeństwie powtarzając to co do niego mówią inni). Lynch lubi eksploatować motywy z ludzkimi upośledzeniami.
Dougie Jones wydaje się być podstawionym golemem. Zły Coop mówi że chcą go wciąganąć do Czarnej Chaty ale że nie zamierza wracać i znalazł na to sposób. Gdy Dobry Coop wychodzi to jego miejsce zajmuje Dougie a MIKE mówi że został wyprodukowany w jakimś celu. Oboje czymś wymiotują ale wydaje mi się Zły wymiotuje garmonbozią (Jest ekstraktem i mieszanką ''strachu'' i ''cierpienia'' ludzkiego. Substancja łudząco przypominająca krem kukurydziany, służy jako pokarm dla Boba, Mike'a i innych ''ludzi z innego miejsca''.) Wiadomo że zły sobowtór nie próżnował przez ostanie 25 lat w wyrządzaniu zła. Ciekawe jest że policjant po kontakcie z tą substancją trafia do szpitala. Więcej dowiemy się pewnie jak Albert zacznie swoje ekspertyzy.
Ciekawe kim są ludzie chcący zabić Dougiego? Mam swoje przypuszczenie: Zły wiedząc że Dobry wyjdzie z Chaty chce się go od razu pozbyć a jako dobrze zorganizowany przestępczy boss ma swoich ludzi których do tego wysyła.

ocenił(a) serial na 8
Ash23Neuro

A mi się wydaję, że MIKE zabrał Cooperowi świadomość (to ta złota kulka). Wróciło ciało, ale bez świadomości.

ocenił(a) serial na 5
Poke32

Dobra teoria, pytanie tylko jak tę złotą kulkę Cooperowi przywrócić :O

ocenił(a) serial na 10
Ash23Neuro

"Biedny Dale po wyjściu z Czarnej Chaty totalnie zagubiony (w sumie jest w tym element humorystyczny, że mimo wszystko udaje mu się funkcjonować w społeczeństwie powtarzając to co do niego mówią inni). Lynch lubi eksploatować motywy z ludzkimi upośledzeniami." Oprócz tego bardzo zgrabnie wytyka głupotę społeczeństwa, praktycznie nikt nie zauważa, że "Dougie" jest totalnie wyprany ze świadomości. A ich reakcje na "wezwij pomoc" jest przerażającym nawiązaniem do tego, jak ciężko jest uzyskać pomoc w dzisiejszym społeczeństwie. Poza tym wszyscy z otoczenia skupiają się tylko na sobie, tj. właściciel kasyna, inni gracze, ochroniarz, kochanka Douga czy jego żona. Tak jakby można było funkcjonować w społeczeństwie tylko na zasadzie powtarzania, tępego reagowania na słowa drugiej osoby.

ocenił(a) serial na 9
ganesa

Mało tego. Dale zachowuje się w sumie jak... Leo Johnson po wyjściu ze śpiączki (po postrzeleniu). Sposób, w jaki się wysławia brzmi jak "new shoes" wymawiane przez męża Shelly ;)

ocenił(a) serial na 10
m1KKa3L

A Cooper właśnie wrócił do świata bez butów. I potrzeba mu jakichs nowych, albo odwrotnie - jego własnych. Żeby wrócił w całości. Porównanie do Leo i jego "New shoes" bardzo wymowne.

ocenił(a) serial na 10
ganesa

tak... ten motyw z powtarzaniem jest świetny... też na to zwróciłem uwagę!

Ash23Neuro

Wątków jest sporo. Podejrzewam, że szklana pułapka z kamerami jest po to żeby zerkać na istoty wydostające się z czarnej chaty, więc Cooper został tym samym namierzony i dla twórcy tejże szklanej pułapki wiadomo jest od tego momentu że Coper jest już w realnym świecie.
W sumie to i tak Zły Cooper musi wiedzieć z automatu, że Cooper opuścił chate i zamienił się z tajemniczym sobowtórem, bo był przygotowany.
Widzę, że całkowicie pomijany jest wątek tego dyrektora szkoły którego odciski były w mieszkaniu tej bibliotekarki gdzie była inna głowa i ciało. Jest tak kwestia, że ten dyrektor mówi, że jakby był przez sen w tym mieszkaniu .. a to może oznaczać nie mniej nie więcej że takie rzeczy robiły się jak Bob w kimś siedział. Do tego dochodzi to że ta bibliotekarka miała identyczną dziurę w głowie jak potem ta żona dyrektora zabita przez Złego Coopera. Zatem mamy paradoks, niby dyrektor pod moca Boba zabił, a jednak rana głowy była taka jaką zadaje zazwyczaj Zły Cooper. Do tego dochodzi że Zły Cooper znał się z tą żoną dyrektora bo ona mówi do niego jak do znajomego i robi się mega zagadka : >

No i na ostatek dostajemy to ujęcie w celi, gdzie jest obok celi dyrektora ta czarna nieruchoma postać, której głowa ulatuje gdzieś w górę. Może to był jakiś nowy Bob, albo coś w tym stylu.

ocenił(a) serial na 10
marianzestawow

Jeśli chodzi o Szklane Pudełko zastanawia mnie że stwór pojawił się w momencie gdy dwoje młodych ludzi miało się ku sobie. Przypadek? Nie sądzę. Ciekawe jest też to że nie było żadnego strażnika który siedział tam 24 h na dobę. Czyżby ktoś chciał żeby tak się sprawy potoczyły? Podobno to Pudełko pojawia się w książce Frosta "Sekretna historia TP" jako cześć tajnego rządowego projektu.
Agentka Preston przejrzała karty SD a kamer i widziała na nich jedną klatkę ze stworem ale nie widziała nagrania z Cooperem. Może dopiero je znajdą?...
Ta czarna postać w celi obok dyrektora skojarzyła mi się z mężem Pieńkowej Damy. Wyglądem przypomina spalonego drwala a jak wiemy jej mąż był drwalem i zginął w pożarze.
Jak zwykle dużo pytań bez odpowiedzi. Czekam na ciąg dalszy wątku ze Złym Cooperem i agentami FBI. Byle do 5 czerwca.

Ash23Neuro

ciekawe czy twórcy wyjdą obronną ręką i będzie to miało choć w 80% sens - co i tak byłoby całkiem przyzwoitym wynikiem w tej jakby nie było bardzo złożonej sytuacji, bo sporo tego jest.

Z tym szklanym pudełkiem mam inną - równie "genialną" teorię : > Otóż sprawa ma się tak, iż to pudełko daje możliwość wyjścia z czarnej chaty. To w tym pudełku rozgrywa się ostateczna podróż Coopera. Dokładniej mówiąc w tych czarnych kablach podłączonych do pudełka rozgrywa się przelot Coopera do metalowej puszki z wodą dookoła. W tych kablach itd. jest również ten zły duch który zjadł tych dwóch kopulantów. Jak Cooper wszedł do srodka metalowej puszki to tam cały czas stuka tzw. mama. Otóż ta mam to może być właśnie ten zły duch, ponieważ podobnie zachowywał się uderzając w szklaną puszkę z której wyskoczył. Pytanie może brzmieć kim jest zły chuch, t.j. mama. Nie mam teorii w tym czasie, nic mi do kalarepy nie przychodzi : ]

ocenił(a) serial na 8
Ash23Neuro

Miłość i strach owierają chatę, czy jakoś tak to było?

m1KKa3L

Trafione w sedno :)

m1KKa3L

cofająca się scena z tą niewidomą kobietą to majstersztyk. Co ciekawe, na tym czymś na ścianie (ten jakby portal), jest napisana liczba 3. Tą samą "czcionką" jest liczba 6 w filmie Fire Walk With Me. Wtedy jak Desmond jest na kempingu i patrzy na słup telefoniczny, słychać wtedy karła i na słupie jest 324810 a pod spodem duże 6.

ocenił(a) serial na 9
Wingo

Bystre oko! Właśnie, ta cyfra "3"... chwilę wcześniej zdaje się była tam liczba "15" (muszę jeszcze raz zobaczyć tą scenę), a ta trójka jakby na naklejonym na niej plastrze?

m1KKa3L

racja, było 15 i potem 3

ocenił(a) serial na 9
Wingo

"3" i "15"... a na breloku od kluczy z "Great Northern" widnieje "315" ;)

m1KKa3L

w odcinku 6 pojawił się ten kultowy słup 324810 i duże 6 :D ale coś chyba w innym miejscu stoi...?

ocenił(a) serial na 9
Wingo

Co do "6" z FWWM, to dokładnie taka sama (chodzi o czcionkę) widnieje na drzwiach motelowych pokoju, w którym doppelganger Coopa zabił Daryę.

m1KKa3L

a no tak. ciekawe

ocenił(a) serial na 9
m1KKa3L

Dwie kwestie:

1. Tamara "Tammy" Preston - zadaje pytanie starszym kolegom po fachu: "kim jest Phillip Jeffries"? W książce Frosta nazwisko to się przewija, a zatem w nowym sezonie Tammy musi być przed lekturą dossier Archiwisty.

2. Albert i Gordon rozmawiają o osobie, która powinna rzucić okiem na Coopera. Albert "nie wie, gdzie mieszka ale wie gdzie pije". Kolejnym ujęciem jest "Big Bang Bar". A więc ktoś z Twin Peaks. Gdyby nie informacja o braku Michaela Ontkeana w obsadzie, to bym obstawiał Harry'ego. Chyba, że... on jednak będzie (a Lynch nas zaskoczy, ewentualnie kto inny go zagra) - pije? Cóż po przejściach z Josie i tym, co się stało z Coopem mógł popaść w alkoholizm. Lucy wspominała, że "jest chory", a jej syn chciał "wyrazić szacunek" swojemu ojcu chrzestnemu, którym jest właśnie Harry. To spekulacje, ale robi się ciekawie.

ocenił(a) serial na 9
m1KKa3L

Poprawka: chodzi o kobietę. Zapewne to Sarah Palmer, jak piszą na forum na welcometotwinpeaks.com

ocenił(a) serial na 10
m1KKa3L

Na "WtTP zdania są podzielone na obozy ;). Albert zapytany przez Gordona czy wie gdzie mieszka mówi, że nie wie ale wie gdzie pije co wprowadza ludzi w pomieszanie. Ja też obstawiam Sarah ale pewności nie mam.

ocenił(a) serial na 9
Ash23Neuro

Szósty odcinek rozwiewa tą wątpliwość. Chodzi o Diane, znaną z dyktafonu, do którego Cooper nagrywał swoje obserwacje.

ocenił(a) serial na 5
m1KKa3L

Powiem Wam, że bardzo, ale to bardzo żałuję, że nie ma Harry'ego i mam nadzieję, że Lynch zrobi tutaj twist tak jak Fincher w filmie ,,Siedem'', gdzie nie wymienił w liście aktorów Kevina Specey, a ten mimo wszystko w filmie był jako element zaskoczenia.
Trzymam za to mocno kciuki.
Ewentualnie może chodzi o Annie ? Bo z tego co mówili w ostatnim odcinku 2 sezonu, żyła, ale była w szpitalu - tylko jej też nie ma na liście ;/

m1KKa3L

a może Audrey... albo na upartego Hawk. Albo i Sarah ale jakoś średnio mi to podchodzi

ocenił(a) serial na 10
Wingo

Sarah pasuje, przekazywała wiadomości z poczekalni, widziała BOBa, ogolnie jest bodajże jakimś medium, więc być może ściągną ją, żeby zobaczyć czy Coop to Coop. Ale kto tam wie, trzeba czekać do czerwca.

ocenił(a) serial na 5
m1KKa3L

Myślę, że nie chodzi wcale o Sarah Palmer, a o ukochaną Coopera.

użytkownik usunięty
MadamedePompadoure

Najsensowniejsza na obecną chwilę wydaje mi się Diane. Chodzi o kobietę i to w zupełności bliską Cooperowi.

ocenił(a) serial na 5

Bardzo możliwe, że chodzi o słynną Diane! W końcu zobaczymy jak wygląda :D

ocenił(a) serial na 10
m1KKa3L

Następny odcinek 4 czerwca czy 5 czerwca bo widziałem obydwie daty ? I gdzie ?

użytkownik usunięty
leonardofree

W USA 4 czerwca (u nas to 5 czerwca, poniedziałek, 3:00 w nocy). Emisja 5 odcinka odbędzie się wtedy na HBO 3, następnie o 22.10 na HBO.

ocenił(a) serial na 10

dzięki

m1KKa3L

w sumie ciekawe jak to będzie z Bobem. Zły Coop jest w tej chwili samym sobą bez Boba, co widać. przez telefon Jeffries powiedział że "będzie z Bobem", znaczy on mówił o sobie samym? czy o doppelgangerze? Jeffriesa niestety nie zobaczymy, a Bob? Nie wiem czy będzie jakiś archival footage (np. Silva w lustrze jako odbicie złego Coopa), czy po prostu pojawi się w ciele złego Coopera i będzie się rechotał, ale twarzy Silvy nie będzie? Albo wcale nie będzie Boba? Mam nadzieję że się jakoś pokaże, bo bez Boba w jakiejś formie będzie biednie, w końcu stare Twin Peaks nakręcał strach przed tym, że on gdzieś tam jest. Mam nadzieję że jakoś mile nas zaskoczą, bo już wystarczy że chata bez karła nie jest tak upiorna jak była. Mike niby swoją robotę robi, ale to nie to samo. Drzewo mówiło Bob Bob Bob, więc może...

Wingo

Jeżeli Lynch nie powariował i prowadzi logiczny schemat to Zły Cooper musi mieć Boba w środku, bo wyszedł w ostatnim odcinku z Bobem, nastepnie ponoć zaginął i tak przez 25 lat nikt o nim nie słyszał. Nie sądze, żeby w miedzy czasie Bob z niego wyszedł lub żeby Zły Cooper był kims innym niż tym z końcówki ostatniego odcinka, no ale któż to wie.
Tak się zastanawiam , czemuż to nie miałoby być tego Jeffriesa, skoro dużo o nim mówią i wydaje się być jakimś guru ? Lynch miałby go nie pokazać ? czemu.

ocenił(a) serial na 10
marianzestawow

Pozostaje tylko wierzyć, że Bowie pojawi się choć na ułamek sekundy. Scena z Fire Walk With Me jest jedną z TYCH scen spod znaku "błękitnej róży" :P

ocenił(a) serial na 9
Gregory_P

Co do niebieskiej róży... w scenie z "Ronette Pulaski" (w liście płac wymieniona jako "American Girl") właśnie niebieska róża znajduje się w wazonie.

ocenił(a) serial na 8
marianzestawow

Nie pokażą bo David Bowie nie żyje.

ocenił(a) serial na 9
Poke32

Tak, zmarł 10 stycznia 2016, Catherine E. Coulson (Pieńkowa Dama) zmarła 28 września 2015 i jakoś jest w serialu...

Kolpor

Ludziska! Przecież pełna lista aktorów została opublikowana juz dawno temu! I niestety nie ma tam Bowiego co znaczy ze nie zdążył zagrać przed śmiercią... Catherine Coulson zdążyła i wiedzieliśmy juz o tym, bo była na liście.
Najbardziej w serialu brak Boba (Franka Silvy)... Wątpię by probowali go zastąpić kimś innym, chyba że ten czarny w celi jest jakimś nowym duszkiem:) Ale to nie to samo.

użytkownik usunięty
Cass

Nie taka pełna bym powiedział. Nie została na niej wymieniona chociażby Kathleen Deming i wielu wielu innych, podejrzewam.

Poke32

No byście się wstydzili fani serialu Twin Peaks mówiąc, że David Bowie nie żyje. Naprawdę nieładnie jest rozpowszechniać tego rodzaju niepodwierdzone informację.

Vinnie Chu

niepotwierdzone informacje

ocenił(a) serial na 10
Vinnie Chu

Popieram VinnieChu. Niech popatrzą na Elvisa. Bowie jest. Podejrzewam, że ujawni nam się niebawem.

Gregory_P

Elvis jest słaby, bo jest raz. Bowie jest dwa razy.

ocenił(a) serial na 8
Vinnie Chu

niepotwierdzone informacje

Poke32

niepotwierdzone infomacje

m1KKa3L

w sumie rola Naomi Watts wydaje się taka typowo wręcz nijaka. Może jeszcze coś z tego wyniknie, ale chyba średnio ona tam jest potrzebna, no bo każdy może zagrać drącą japę żonę. Ciekawe kogo Monica Bellucci zagra, w sumie tak pojechali z tymi nazwiskami trochę, może o to się karzeł czepiał. Trochę mam o to żal, mogli lepiej karłowi dać jak więcej chciał, on jednak jest jedną z ważniejszych postaci, no chyba że za bardzo upadł na głowę i się z nim nie szło już dogadać. ehh najgorzej że Bowiego nie będzie, Jeffries to ciekawa postać i miałem nadzieję że jeszcze się pojawi. A w sumie ciekawe co z Leo, ale pewnie mu klatka spadła na głowę i tyle

ocenił(a) serial na 9
Wingo

Monica Bellucci ma największą szansę być nową wersją Blackie, bądź jakąś osobą wewnątrz Chaty, no ale czas pokaże. Ja liczyłem na powrót Hanka, ale wedle książki Frosta on już nie żyje. A odnośnie Leo... jak się pokaże, to dobrze, jak nie, można przyjąć, że pająki go zeżarły.

ocenił(a) serial na 9
m1KKa3L

Jeżeli kobieta która pomogła Cooperowi to Ronette Pulaski (swoją drogą, nie wiedziałem, że w serialowym świecie zmarła by tam trafić), to można i spekulować, iż postać z zarośniętymi oczami to Josie. Wygląda na skośną, jest podobnie ubrana... i przeraźliwie się boi (Josie ponoć umarła ze strachu). No i nie jest za specjalnie pomocna,w przeciwieństwie do Ronette, była wszak złą i mało pomocną osobą dla Dale'a za życia.

truegod

pasuje, chociaż inna aktorka grała tą niewidomą chyba, tamta miała być w nowym TP ale był news że z niej zrezygnowali bo nie mogli nic dla niej wymyślić i tak samo z tą co grała Catherine. to dziwne bo tu by pasowała właśnie jak ulał.
Ronette jest w napisach jako "American Girl", jest też druga dziwność bo olbrzyma podpisali znakami zapytania
ciekawe jeszcze kim jest ten nowy Renault dla tamtych trzech nieżyjących

a poza tym w napisach jest jeszcze logo Fundacja Sztuki Świata. to chyba coś z tym studiem co Lynch chciał budować w Łodzi i go zrobiono w wała

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones