Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy (2022)
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy: Sezon 1 Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy Sezon 1, Odcinek 1

Cień przeszłości

A Shadow of the Past 1h 5m
5,2 3 992
oceny
5,2 10 1 3992
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy
powrót do forum s1e1

Powiem tak, gdyby Amazon nie robił tego pod szyldem i na licencji Władcy Pierścieni to pewnie wyszłoby niezłe fantasy, którego ludzie by się tak nie czepiali. Mogliby sobie upychać ma prawo i lewo całe multikulti i też trudno byłoby się przyczepić o sens i logikę ich własnego świata fantasy. Tutaj porwali się chyba z motyką na Słońce. Ale abstrahując już od tego na ile to trzyma się książek, a na ile to jest twórczość scenarzystów to mam taki niedosyt po pierwszym odcinku. Z jednej strony dostajemy piękny świat (bo według mnie wizualnie ten serial to 10/10, widać że Amazon grosza nie żałował), ale z drugiej strony postacie są takie jakieś płytkie. Ciężko się połapać czym w zasadzie się kierują, co siedzi im w głowach. Trochę przypominają takie kukły bez wyrazu.
No i jeszcze te przeskoki z jednego miejsca na mapie w drugie, które w mojej ocenie utrudniają odbiór i w zasadzie mniej wnoszą niż wprowadzają dezorientacji.
Podsumowując - Amazon niepotrzebnie brał się za Śródziemie, bo z takim budżetem pewnie mógłby stworzyć nowy, niezły świat. Tylko wtedy pewnie nie dałby takich pieniędzy na realizację. I wtedy mało kogo by to zainteresowało.
No i to takie błędne koło.
Skoro mam dostęp do Prime'a to pewnie obejrzę jeszcze następne odcinki, ale jakoś bez wielkiego entuzjazmu. I jednego bardzo jednak żałuję, że w serialu nie oglądamy już pięknych nowozelandzkich widoków, tylko te brytyjskie (też ładne, ale to nie to samo!)

I ostatnia rzecz - porównując do nowego serialu Ród smoka, to jednak produkcję HBO ogląda się dużo lepiej, pomimo tego, że pod względem wizualnym wypada gorzej.

kfcboy

W tych dwóch uniwersach, wykreowanych przez Tolkiena i Martina, nacisk kładziony jest na inne rzeczy. Siłą świata PLiO są dialogi i intrygi, a tego w Śródziemiu nie znajdziemy.

ocenił(a) serial na 3
MickeyTorpedo

w amazonie nie znajdziemy chciałes napisac, nie w Śródziemiu :) W sródziemiu też są fajne dialogi, (popatrz np na dialogi w rozdziale "Aldarion i Erendis", a intrygi też są oczywiscie, a czymże jest intryga Saurona z kowalami elfów? Ale jasne, że nie ma scena po scenie opisu przeprowadzenia jej, bo jeśli coś trwa setki lat to trudno by pokazano ci to scena po scenie ze szpiegami, podchodami, debatami, itp :) ale opisy i wzmianki intryg dworskich tam są.

ocenił(a) serial na 3
kfcboy

ja bym się czepiał i prawdopodobnie przestał oglądać po 1 odcinku. Ale to ring of pała i chce poznać saurona według amazona. Ale prawdopodobnie odpale w polowie sezonu i tez bede wiedzial o co chodzi.

Jan_Kazik

Ja przestałam oglądać po minucie. Koleś wyglądający, jak Loki z Marvela gra Gil-galada, który zginął w Bitwie Ostatniego Sojuszu, ale czy ma sens wsadzanie tego elfiego władcy w serial? Albo, że Lorda Elronda gra 15-letni smarkacz? Przecież Elrond to dużo starszy elf, który ma trójkę dorosłych dzieci

Jan_Kazik

Ja oceniam serial na 0

ocenił(a) serial na 2
kfcboy

ale nawet gdyby to nie był Tolkien to i tak dno całkowite, to jest po prostu źle zrobione (poza widokami i muzą), boli mózg od tego scenariusza, barku logiki, podłej gry aktorskiej , sterylności, nudy itd itp

ocenił(a) serial na 2
Robert_286

Pełna zgoda

ocenił(a) serial na 3
kfcboy

Co do wizualności, które oceniasz maksymalnie to serial również pod tym względem jest nierówny. Mamy sceny ze zbyt statycznym tłem, kamera niemal nie pracuje. Teatralność takich ujęć wręcz wali po oczach. Dobrze to ujął na tym forum @Rhaan:

"Scenerie są dobre tylko w przypadków kadrów z lotu ptaka oraz tych kręconych w plenerze, wszystkie lokacje wewnętrzne są zbyt sterylne, Lucas nazywał to zużyciem świata które tutaj nie występuje."

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones