Wikingowie
powrót do forum 6 sezonu

Ten sezon to pomieszanie z poplątaniem. Nie można nawet powiedzieć, że jest to luźne traktowanie historii. To po prostu zwykła fantastyka, bez krzty realizmu.
Opowiadanie historii przez obecne standardy społeczne jest do zaakceptowania ale przedstawianie słowiańskich Rusinów jak Mongołów to już przegięcie. A desant na plażę niczym z Normandii spowodował, że ręce zupełnie mi opadły.

ocenił(a) serial na 10
kdrozdz1

boje się oglądać, wszyscy krytykują nowy sezon, chyba nie spotkałem się jeszcze z pozytywną opinią

ocenił(a) serial na 6
Mortemignis

Ja oceniam ten sezon raczej pozytywnie, zwłaszcza w porównaniu do 2 poprzednich, które już nawet nie pamiętam o czym były. Zachowanie choćby pozorów zgodności z historią, a nieraz to wręcz i z logiką nigdy nie było mocną stroną tego serialu, to zawsze była bajka i tak to trzeba oglądać.

ocenił(a) serial na 9
Mortemignis

Ja dopiero zacząłem ale jestem zachwycony. Nie mogę się doczekać dalszego ciągu. Weszliśmy na obszar działania Złotej Ordy. Ciekawe ile z tego pokażą? Czy skompresują to jak Bolo i Ragnara? Ciekawy okres, ciekawy rejon.

kdrozdz1

Już wcześniej mnóstwo bzdur, typu "bataliony żeńskie"czy inne bzdury o walczących kobietach, do zestawienia w jednej (no trzech) postaci wszystkich ciekawych historii z kilkuset lat się nie czepiam.

ocenił(a) serial na 9
Newtonus

Polecam film dokumentalny o źródłach serialu. Nagrałem go chyba na Viasat History. Tam Hirst opowiada o najnowszych odkryciach i jak wpłynęły na serial. Między innymi można zobaczyć grób i szczątki wybitnego wodza Wikingów, który po latach i badaniach genetycznych okazał się kobietą.

ocenił(a) serial na 9
kdrozdz1

Mam proste pytanie: co czyni Cię takim ekspertem, że możesz krytykować historyczne podłoże serialu? Tak jak koledze, polecam Ci dokument o inspiracjach serialu. Jeśli chodzi o „mongołów” to akurat prawda. To są czasy ich ekspansji i podporządkowania Jedwabnego Szlaku. Wszystkie nacje wzdłuż niego przejmowały od Mongołów techniki walki, uzbrojenie i stroje. Ślady można znaleźć do dzisiaj np. w tradycyjnych rosyjskich strojach z różnych regionów. Więc powołaj się na swój dyplom z historii tego regionu, by wyprowadzić mnie z błędu.

ocenił(a) serial na 9
Woooo

Ale chrzanisz nic tam nie oddaje realiów- od wyglądu Kijowa, przez moskiewski kształt cerkwii(!) - pamiętajmy który to rok, po język i stroje. To jakaś propagandowa bzdura

Woooo

Nie oglądałem 6 ale powiedzcie mi czy serial się przeniósł w czasie?
Dziwnym by było żeby nie przejęli różnych zachowań/cech skoro Federacja składa się z części ziem które setki lat były pod panowaniem mongołów ( nie mówimy tutaj o Europejskiej części Rosji). Ruś Kijowska została podbita przez mongołów. Złota Orda to przecież był dopiero XIII wiek. Musieli przyjąć inny sposób wakli gdyż zmuszało ich do tego technika wroga. Liczne podjazdy , symulowane ucieczki, manewry całych tysięcy jeźdźców. Narzucono im to z góry ale bitwa na Kulikowym Polu wkońcu to zweryfikowała. Co do kobiet. Fakt występowały jednak nie na taką ogromną skale. Kobieta która umiała posługiwać się mieczem była porządana wśród wikingów jako dobry materiał na żone która w razie nieobecności męża potrafiła ochronić domostwo i tyle.

Woooo

Sprawdź sobie w którym roku zmarł Ragnar Lodbrok, a w którym urodził się Czyngis-chan. Imperium Mongolskie powstało kilka wieków po epoce wikingów.

ocenił(a) serial na 8
mrocznyburak

Witam! Jestem dokumentalistką. Które wątki w serialu sprawiły, że zaczęli Państwo googlować jak to było naprawdę? Będzie o tym poważny program w tv.
*Przepraszam, że dodaję to samo pytanie w kilku miejscach, ale nie mogę dodać nowego wątku.

ocenił(a) serial na 8
basicho

Bodaj w trakcie 2. sezonu chciałem poznać historyczne Kageatt i... srodze się rozczarowałem. Później już nie przywiązywałem zbyt dużej uwagi do faktów, wychodząc z założenia, że "dokształcę się" po zakończeniu serialu. Po ucieczce Ivara z Kategatt, gdy dotarł do Kijowa i poznał syna Ruryka, znów zerknąłem jednak do historii. I znów się rozczarowałem. Tym razem chyba nawet jeszcze bardziej.

ocenił(a) serial na 8
Majku00

Dziękuję za odpowiedź! Udało mi się zaprosić do programu najlepszych historyków od Wikingów w Polsce, więc merytorycznie będzie na tip top. Nagranie w czerwcu, emisja na jesieni.

ocenił(a) serial na 8
basicho

Super, jestem bardzo ciekaw programu. Domyślam się, że na razie nie możesz podać, jaka to stacja, ale będę śledził, a jeśli nie zapomnę, to przypomnę się nawet tutaj z pytaniem, o dokładne miejsce i termin emisji :) Póki co zostało mi kilka odcinków do zakończenia serialu, a na półce stoi już książka Philipa Parkera "Furia Ludzi Północy", do której zamierzam przysiąść po serialu. Nie znając zbyt dobrze historii tamtego czasu w tamtych rejonach Europy zakładam, że rozbieżności jest znacznie więcej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones