PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=365307}

Wojna i pokój

War and Peace
7,7 4 989
ocen
7,7 10 1 4989
Wojna i pokój
powrót do forum serialu Wojna i pokój

Sam film strasznie mi się podobał. Niestety jest w nim dużo pomyłek. M.in. 1) walc był w tamtych czasach tańcem zakazanym na dworach. Uważano iż jest nie przyzwoity ponieważ partner w nim obejmowuje swoja partnerke. 2) Na balu tańczono do walca Arama Chaczaturiana (akcja filmu toczy się na poczatku wieku XIX), który to urodził się w 1903 czyli ponad wiek później. No i 3) Autor (niestety mogę sobie przypomniec nazwiska) utworu, który Natasha grała księciu Andrzejowi miał w owym czasie 7-10lat.
Osobie, która niezna się dobrze na muzyce oczywiście to nie przeszkadza, ale mi osobiscie trochę wadziło i rozśmieszało.

milutka789

Ad. 1. Faktycznie, walc stal sie popularny dopiero na kongresie wiedenskim w 1815r.

Ad. 3. Nie wiem czy chodzi Ci o ta scene w ktorej Natasza gra w ruinach swojego domu, a po chwili przychodzi Andrzej. To jest Sonata Ksiezycowa Betowena, ktora powstala w latach 1800 - 1801, wiec nie ma tu bledu.

użytkownik usunięty
milutka789

A czy walca nie było przypadkiem w książce? Czytałam dość dawno, ale coś mi się kojarzy (pamiętam, że już gdy to czytałam, bardzo mnie to zdziwiło, ale czy tak było na pewno, to głowy nie dam). Ale w sumie mogło chodzić nie o sam taniec, co o muzykę - czyli był utwór muzyczny nazwany walcem, ale tańczono inny taniec - podobna sytuacja była w jednej z książek Jane Austen, gdzie grano walca i w jednej biografii znalazłam takie właśnie wyjaśnienie.

milutka789

Ad 3. Osobiscie już nie pamietam tego filmu wiec dokladnie nie powiem o jaki uwtor chodzilo lecz to napewno nie była sonata ksiezycowa.

A co do tresci ksiązki wypowiadać się nie mogę ponieważ jej nie znam.

milutka789

to na pewno walc Chaczaturiana. chodzi o scenę jak książę poprosił Nataszę do tańca.

ocenił(a) serial na 7
milutka789

Moim zdaniem sam serial raczej przeciętny. Nie oddaje ducha powieści, która jest fenomenalna!
Aktorstwo, też takie sobie. Może to wina kiepskiego scenariusza? Nie mogłam pojąć fenomenu blond Nataszy Rostowej, która była brunetką. Bardzo mnie to raziło. Zresztą Clémence Poésy w ogóle nie potrafiła oddać jej charakteru. Całą poetyczność i niezwykłość tej dziewczyny wyrażała nienaturalnym wybałuszaniem oczu.
Podobała mi się natomiast muzyka i kostiumy. Piękne sukienki, tylko pozazdrościć :)
Co do muzyki:
W spalonej Moskwie, Natasza na 100 procent gra Sonatę Księżycową Beethovena. Utwór do którego tańczą, a o którym już była mowa, to właśnie walc Arama Chaczaturiana do sztuki Lermontowa "Maskarada".
Nie pamiętam natomiast, co grała Rostowa Księciu Andrzejowi...


milutka789

Walc na balu powtarza się w każdej znanej mi ekranizacji z 1968, 1972 i tej.
Natasza spiewa księciu "Voi che Sapete" from "Figaro's Marriage", by Mozart. To samo co Elżbieta Darciemu w Dumie i uprzedzenia z 1995 roku
http://www.youtube.com/watch?v=_GHm4MK6F1Y
Osobiście uważam, że ginie postać Pierra na tle księcia i Nataszy, a przecież on jest głównym bohaterem. Dla wielbicieli powiesci polecam serial BBBc z 1972 złożony z 20 odcinków z genialną rolą A. Hopkinsa jako Pierra. Cały serial nazbyt brytyjski ale o wiele dokładniejszy niz ta nowa ekranizacja.

bgoralska

Poza tym wydaje mi się, że wybór jasnowłosej aktorki był świadomym zabiegiem ucieczki od syndromu Audrey Hepbern. Tak w 3 w/w produkcjach te aktorki były podobne do sie i były z podbnymi temperamentami. Jednak moim zdaniem eksperyment się nie udał.

milutka789

Sprawdziłam w książce - tańczyli tam walca! Więc to na pewno nie pomyłka.

milutka789

1) powszechnie pokazywane są lampy naftowe (stoją nawet w rosyjskim namiocie wojskowym na granicy Księstwa Warszawskiego). Na jakieś 40 lat przed skonstruowaniem przez Ignacego Łukasiewicza (w 1853). Czyżby poparcie tezy, że konstruktorem lampy naftowej był zapomniany rosyjski wynalazca inżynier Iwan Naftow na długo przez Ignacym Łukasiewiczem ? (stąd lampa inż. Naftowa :)

2) wydaje mi sie, że grany jest walc Fryderyka Chopina z akcji wynika ok 1809. Muzyka Chopina jest bardzo popularna w Rosji i była grywana nawet przed urodzeniem kompozytora :)

milutka789

"(...)podniósł rękę, aby objąć jej talię, nim dokończył zaproszenia do tańca. Zaproponował jej turę walca. (...) i położyła rękę na ramieniu księcia Andrzeja. (...) objął jej szczupłą, ruchliwą kibić(...)" [tłum. Andrzej Stawar]
Czy to nie wystarczające opisy, żeby uwierzyć, iż to był normalny, typowy walc?

milutka789

"Pomyłki" o których tu mowa, to anachronizmy, często stosowane celowo, zdarza się jednak, że występują w utworze całkiem przypadkowo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones