PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=204708}

Wzór

Numb3rs
7,0 19 313
ocen
7,0 10 1 19313
Wzór
powrót do forum serialu Wzór

Witam

Oglądałem na Polsacie odcinek (w granicach 1 miesiąca), w którym Charlie zaprezentował swoim studentom zabawę w kubki.. (na końcu sali siedział wtedy jego ojciec).
Do wyboru trzy kubki, a tylko pod jednym znajdowała się nagroda.
Dziewczyna która wzięła udział w zabawie wybiera kubek nr1, a Charlie odkrywa co jest pod kubkiem nr3. Potem pyta czy chcę zmienić decyzję.. Resztę pamiętam jak przez mgłę (może i coś po drodze przekręciłem), więc prosiłbym, aby ktoś mi przypomniał jak potem Charlie tłumaczył całą sprawę z prawdopodobieństwem trafienia nagrody.

ocenił(a) serial na 9
Adam1921

Chodziło o karty, a nie kubki :) To było w ostatnim odcinku I sezonu i mówiąc szczerze, sama dobrze tego nie rozumiem. Chodziło o to, że za 3 kartami były ukryte 2 kozy i samochód. Studentka wybrała środkową kartę i na pytanie Charliego, jakie będzie prawdopodobieństwo wygranej, odpowiedziała, że 1 do 3. Wtedy Charlie odsłonił 3 kartę, na której była koza i zapytał studentkę, czy chce zmienić decyzję. Odpowiedziała, że nie, bo teraz ma szanse 1 do 2. Wszyscy ją poparli. Charlie faktycznie stwierdził, że zmiana decyzji byłaby korzystniejsza. Wyszedł od tego, że przy 3 kartach prawdopodobieństwo trafienia kozy jest 2 do 3, czyli i tak większe niż trafienia samochodu, dlatego lepiej jest zmienić decyzję. Okazało się to trafne, bo pod kartą, którą studentka wybrała, samochodu nie było.
Tak to rozumiem, ale znajomy matematyk stwierdził, że to i tak trochę naciągane i że trzeba by było sprawdzić przez symulację, czy i ile jest w tym prawdy :)

Aldinka18

Ah no właśnie coś mi te kubki do końca nie pasowały.. ;)
To wyjaśnienie Charliego dalej mi nie pasuje hmm..
W każdym razie dzięki bardzo za przypomnienie i poprawienie mnie :)

Pozdro

ocenił(a) serial na 10
Adam1921

Może inaczej. Masz 100 kubków, pustych jest 99 kubków, w jednym jest 5zł. Załóżmy, że wybierasz kubek o numerze 43. Następnie 98 kubków pustych zostało odkrytych, a został twój wybrany kubek i kubek np. nr. 13. Jeżeli zmienisz wybór na kubek nr. 13 będzie bardziej prawdopodobne, że wygrasz, ponieważ na początku miałeś szansę tylko 1/100 że trafisz, a po zmianie decyzji masz 99/100 szansę na wygraną :)

ireq92

To paradoks Monty Halla. Tak naprawdę jest to najbanalniejsza rzecz na świecie. Mamy 3 karty- prawdopodobieństwo że wybierzemy kartę bez nagrody? 2/3. Jeśli taką kartę wybierzemy, na co prawdopodobieństwo równe jest 2/3, to oczywiste że zostanie tylko jedna karta bez nagrody, którą prowadzący musi odsłonić; stąd zmieniając decyzję, wtedy wygrywamy. Cała sprawa rozgrywa się o to, czy wybierzemy kartę z nagrodą czy nie.

Wybieramy kartę z nagrodą- wtedy nie należy zmieniać. Prawdopodobieństwo że taką wybierzemy to 1/3.
Wybieramy kartę bez nagrody- wtedy zmieniać. Prawdopodobieństwo że taką wybierzemy to 2/3

Cały sęk rozgrywa się tutaj o zrozumienie MOMENTU który rozważamy. To nie jest tak, że wybieramy kartę, a potem przy możliwości zmiany decyzji JEST jeszcze jakieś prawdopodobieństwo. Sęk w tym, że jak JUŻ WYBIERZEMY KARTĘ, to potem NIE MA JUŻ żadnego prawdopodobieństwa, żadnego prawdopodobieństwa typu: 1/2, wszystko już wiadomo.

ocenił(a) serial na 7
psyychopata

Szansa trafienia wygranej wynosi cały czas 33%,czyli masz również 33%,że zmienisz wygraną kartę na przegraną tak czy siak.Przy takiej małej ilości kart szansa na przegraną jest zbyt duża,żeby można było uznać tą metodę za regułę.Nie wszystko tak od razu wiadomo.

LuQar

ja to tak rozumiem, że jednak wiadomo. mamy trzy możliwości wyboru, zakładamy że zawsze zmieniamy wybór- o to właśnie się rozchodzi. podstawówka:
1)wybraliśmy pierwszą złą, więc ostatecznie zmienimy na dobra
2)wybraliśmy drugą złą, więc to samo
3)wybraliśmy dobra i zmienimy na złą.
2 trafienia, 1 nie. to jest dokładnie 2/3 więc nie wiem o co Ci chodzi. jeśli o to, że na pewno nie wygrasz- owszem, dlatego nazywają to prawdopodobieństwem.

ocenił(a) serial na 10
LuQar

jeśli trafisz na początku przegraną (66,6%) to na końcu wygrasz, a jeśli na początku trafisz przegraną (33,3%) to na końcu przegrasz.

ocenił(a) serial na 10
mati326

*jeśli trafisz na początku przegraną (66,6%) to na końcu wygrasz, a jeśli na początku trafisz przegraną (33,3%) to na końcu wygrasz.

Adam1921

Witam. Nie widziałem tego odcinka, ale wydaje mi się, że o to właśnie chodzi:
http://www.youtube.com/watch?v=4RGobx7PN0U&feature=plcp

ocenił(a) serial na 6
Adam1921

Jesli kogos to jeszcze interesuje Mythbusters niedawo robili o tym odcinek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones