Zupełnie normalna rodzina (2023)
2023 Zupełnie normalna rodzina 2023, odcinek 5

odcinek 5

43m
6,7 94
oceny
6,7 10 1 94
Zupełnie normalna rodzina
powrót do forum 5 odcinka

Po seansie męczy mnie wiele co najmniej dziwnych wątków i niespójności, ale już najgorzej wspominam brak reakcji Matki - Prawniczki na gwałt. Celowo piszę o zawodzie Matki Stelli, ponieważ można chociaż domniemać, że na swojej drodze zawodowej spotkała się wielokrotnie z podobnymi sytuacjami. Nie dość, że pracuje jako prawnik, to na dodatek wykłada na uczelni wyższej (!) Co prawda, sucho wyjaśnia, dlaczego nie chce zgłosić na policję gwałtu, że nie ma to sensu, bo i tak nie ma dowodów, świadków, ginekolog nic nie stwierdził w jednoznaczny sposób, będą męczyć Stellę pytaniami, więc ok, to jeszcze widz może jakoś zrozumieć (chociaż ciężko) ALE dlaczego nie wysłała Stelli do psychologa?! Na terapię?! Dlaczego dziewczyna dopiero po 4 latach opowiada o całej sytuacji psycholog więziennej?? Może pytanie tendencyjne, ale dla mnie to absurd całkowity... może ktoś czytał książkę i tam jest to jakoś inaczej ujęte albo wyjaśnione? Bo tutaj mamy do czynienia nie z dzieckiem wychowanym w dość zamożnej rodzinie inteligenckiej tylko jakby z głęboką patologią. Dodam jeszcze na końcu, że ojciec jest księdzem w tamtejszej parafii, czy nigdy nie spotkał się z problemem gwałtu na nastolatkach?? w całej swojej karierze? Nie spina mi się to wcale. Ja wiem, że tam jest problem alkoholu u matki, ale nie wiem czy pojawia się po gwałcie na Córce i w wyniku tej stresowej sytuacji czy miało to miejsce już wcześniej.

ocenił(a) serial na 5
akimasl

W dodatku gwałciciel był trenerem i opiekunem na obozie, a dziewczyna miała 15 lat - nie znam się na prawie, ale wydaje mi się, że takie okoliczności sprawiają, że na domniemany gwałt patrzy się już nieco inaczej.

ocenił(a) serial na 6
Sol89

Dokładnie, co prawda w filmie nie ma dalej wątku tego trenera, co się z nim stało po tej całej akcji, ale w jednym z odcinków Matka mówi „że znowu widziała go na mieście, w sklepie” więc Stella też mogła niejednokrotnie na niego trafić, co oznacza, że pewnie nie siedział w więzieniu za ten postępek. Niespójne to. Nawet jeśli nie poszedłby siedzieć za gwałt to może szwedzkie paragrafy coś mówią o współżyciu z nieletnią podopieczną… i co? Matka zostawiła to po prostu? Nie było kary dla takiego delikwenta albo raczej dewianta? A to pobicie na końcu przez księdza? Takie sztampowe, tylko 4 lata za późno… skoro trener celowo nie wniósł oskarżenia, widocznie wiedział za co dostał… taki honorowy…

ocenił(a) serial na 5
akimasl

Bardzo uderzyło mnie też to, w jaki sposób matka rozmawiała z córką o gwałcie, te ciągłe pytania czy i jak się broniła, dlaczego nie bardziej... Że policja potrafi przerzucać winę na ofiary gwałtu to jedno, ale żeby matka w ten sposób z własnym dzieckiem rozmawiała?
Zwłaszcza biorąc pod uwagę tę końcową rozmowę z psychologiem kiedy okazuje się, że ten dosyć bierny opór dziewczyny był całkiem typową reakcją w takiej sytuacji - i matka prawniczka o tym nie wiedziała?

ocenił(a) serial na 6
Sol89

Dokładnie myślimy o tym samym. Matka prawniczka nie wie jakie są reakcje obronne podczas gwałtu? Że jeśli ktoś nie krzyczy nie kopie, bo po prostu zdrętwiał ze strachu to w psychologii jest to normalne? A co najlepsze ta sama Matka miała w jednym z odcinków atak paniki podczas wykładu i nic nie mogła powiedzieć, ledwo wyszła z sali i w końcu zemdlała w gabinecie. Czyli jednak można być w takiej panice, żeby nie móc nic powiedzieć? Nie krzyczała nie wołała o pomoc a jednak coś było bardzo nie tak…

ocenił(a) serial na 5
akimasl

Ona doskonale to wiedziała. I wiedziała, że w takich sytuacjach bardzo trudno udowodnić gwałt. Policja/ prokuratura nie chcą zakładać spraw o gwałt, kiedy nie ma śladów obrony.

ocenił(a) serial na 7
akimasl

Niestety w Szwecji jak i w krajach Skandynawskich, gwałt nie jest przestępstwem. To nie że toleruje się gwałt, ale w krajach skandynawskich jest mimo wszystko alkohol ogólnie dostępny (mimo, ze w sklepach jest tylko piwo, cydr sprzedawany do 20, a w sobotę w ogóle nie można kupić, a wyżej procentowe alkohole tylko w tak zwanym winehouse) sporo się pije i dziewczyny zgadzają się na seks a następnego dnia nie czują się z tym dobrze i zgłaszają gwałt. A ze w krajach tych nie rozmawia się na co dzień z dziećmi, a rzadko tez rodzice ze sobą rozmawiają pewnie stąd tez brak psychologa.

ocenił(a) serial na 6
azlotko

nawciągałaś sie xD

ocenił(a) serial na 7
akimasl

Z takich ciekawostek potwierdzających ich małomówność jest zdarzenie jak studiowałam w Norwegii, w przerwie świątecznej, jakiś student obcokrajowiec rzucił się z nożem na dwóch studentów a potem sam się zabił. Uniwersytet od razu wykreślił go z listy studentów i zamknął sprawę, nikt o nim nie wspominał, jakby nigdy nie było tematu.

ocenił(a) serial na 6
azlotko

nawciągałaś sie xD

ocenił(a) serial na 7
adrmrsz

a Ty byles dilerem ;)

ocenił(a) serial na 8
azlotko

Specjalnie przeczytałam po obejrzeniu filmu książkę, aby móc te historie bardziej zrozumieć, jednak książka mnie rozczarowała. Cała historia została tam przedstawiona trochę inaczej, nie trener a ksiądz zglwalcil Stellę i nie matka, a ojciec zdecydował, aby nie zgłaszać tego na policję. Dużo bardziej podoba mi się wersja filmowa. I kreacja bohaterów i relacje przedstawione tutaj. Też zgadzam się z wasza opinia, że wielkim błędem było nie wysłanie nastolatki na terapię. Ta trauma wpłynęła na wszystko i przez te nieuluczona ranę doszło do zemsty.

akimasl

Jaki gwałt?? Młoda uwiodla gościa, poszła z nim chętnie do chatki, a w trakcie doszła do wniosku, że chciałabym, ale się boję. Niepoważna małolata. Kolejny serial o niedojrzałych dzieciach, które same proszą się o kłopoty.

ocenił(a) serial na 5
krzys81

O, potencjalny gwałciciel alert. Zawsze tak się tłumaczycie. 'Nie chcę' oznacza 'nie chcę', nieważne w którym momencie zostanie powiedziane.

krzys81

Jak uwiodła? Obejrzyj jeszcze raz 1 odcinek. Podobał się jej, poszła z nim do chatki pocałowała i koniec Powiedziała że by zaczekał, że nie chce. On jej nie słuchał. To gdzie tu uwiedzenie? !!!

ocenił(a) serial na 6
akimasl

Też nie mogłem tego zrozumieć. Gotowi byli w śledztwie i w sądzie na spalenie ubrania, pozbycie się narzędzia zbrodni i krzywoprzysięstwo żeby jej pomóc, a jak została skrzywdzona to nawet nie próbowali nic działać. Zwłaszcza, że matka była adwokatem.

akimasl

Mnie raziło ogólnie ich postępowanie już w trakcie śledztwa. Ojciec kłamie co do godziny powrotu, usuwa SMS-y - gdzie trwale te dane pozostają i można je odzyskać. Matka ukrywa dowody zbrodni, nie wtajemniczą męża. Z tego mogła wyjść niezła jazda w sądzie. Stella trafia do aresztu, a przyjaciółka milczy o swojej wizycie w domu jej chłopaka. Przecież to mogło od razu zmienić sytuację, mogli to zupełnie inaczej rozegrać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones