Grobowiec świetlików

Po raz pierwszy w "Na skróty" prezentujemy animację, mistrzowski "Grobowiec świetlików" Isao Takahaty.

komentarze 20

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
kuraijosei
Widziałam to Anime, było ono kiedyś na kanale Hyper, ale nie pamiętam już czy z napisami czy z lektorem, ale wiem jedno oglądałam i bardzo mi się podobał. Nawet były momenty, gdzie się po płakałam. Cieszę się, że będzie w polskich kinach, bo naprawdę wart go obejrzeć.
Woooo
Bardzo smutny film. Uważam go za arcydzieło, ale trafił u mnie na półkę: „nigdy nie wracać”. Stoi tam koło „Nieodwracalne”, „Dzieciątko z Macon” i paru innych. Po prostu nie mam siły by do takich filmów wracać, zbyt mocne.
Ikumi
Osobiście polecam Kuro, w podobnym klimacie. ;) Może nie tak dobre, ale również warte poznania. :)
mosheh
Nie uciekajcie się do intelektualizacji, to poniżej godności. Mowa o "infantylnym zachodzie" może być, jeżeli Amerykanin wymusi nad wami pierwszeństwo na skrzyżowaniu, a nie, jeżeli mówicie o dziedzinach sztuki. Sugeruje to nie tylko brak wiedzy o animacji - co jest karygodne, biorąc pod uwagę, że można przeczytać o tym na wikipedii i wypadałoby to zrobić celem zebrania materiałów do recenzji - a również brak kultury, co jest po prostu żenujące.
Oj, się płakało, płakało... jako jedyny w domu dotrwałem do końca, wszyscy uciekli z pokoju, z emocji, jakie wywołał ten film.
sandrusiek_vanillka
pamięęętam na hyperze leciało mała byłam też płakałam ... ciekawe czy jak znów zobaczę będę miała takie same odczucia baardzooo wzruszające ;) oglądam !
filipfkn92
Jedna z pierwszych produkcji japońskich (bodajże druga), którą obejrzałem ze świadomością, gdzie została wyprodukowana. I zdecydowanie jedna z najlepszych. Odnośnie innych animacyj japońskich, traktujących o losach dzieci w czasach wojny (choć już nie w czasie II wojny, lecz konfliktu fikcyjnego) polecam zdecydowanie "Ima, Soko ni Iru Boku" ("Now and Then, Here and There").
kostekzary
Aż sobie odświeże, pierwszy film na którym ryczałem jak dziecko ;]
TakeItIzzy
Nigdy nie obejrzałam tego filmu do końca... Czemu? Nie dałam rady psychicznie. Po prostu.
Wookie_LG
Lista wszystkich odcinków Na Skróty według tytułów omawianych filmów (alfabetycznie oczywiście dla ułatwienie szukania) http://www.filmweb.pl/user/Woo kie_LG/blog/534838
SS_93
Autor mówi tak jakby historia była dziełem Isao Takahaty, co nie jest do końca prawdą. Obraz powstał na podstawie powieści Akiyuki Nosaki, japońskiego pisarza. W swoich dziełach porusza najczęściej wątek dzieciństwa w czasie wojny. Co więcej "Grobowiec Świetlików" powstał na podstawie jego własnych doświadczeń. Nie znał swoich prawdziwych rodziców, został adoptowany wraz z siostrą. Podczas drugiej wojny światowej stracił bliskich: jedna siostra zmarła na chorobę, druga z niedożywienia, a przybrany ojciec zginął podczas bombardowań w Kobe. Oto źródło prawdziwego brutalnego realizmu w filmie i szkoda, że w recenzji nikt o tym nie wspomniał.
piyoko
Bardzo wzruszający film, tym bardziej że oparty na faktach. Powinni go obejrzeć wszyscy, którzy uważają że anime to tylko głupawe bajeczki.
Lucky_luke
źle się wyraziłem w sumie. To nie tak że uważam "Grobowiec..." za film Miyazakiego, po prostu wolałbym jakieś jego dzieło w "na skróty". ale nie narzekam, wszystko z Ghibli jest warte polecenia, nie spotkałem się ze słabymi filmami tej wytwórni...
kamil7k
Genialny klimat ma ten film i jest bardzo poruszajacy , "wysmienity okres dla anime" owszem ale to nie tylko rok 1988 i te 3 tytuły to całe lata 80 te i kilkanascie swietnych filmow z tamtego okresu . Dla mnie nr jesli chodzi o anime jest Laputa Podniebny Zamek ale Nausica tez jest swietnym filmem.
kris_corps
Cudowny film, realistyczny aż do bólu. Ten obraz jest całkowicie dziełem Isao, a tylko powstał w wytwórni Ghibli (chyba), Miyazaki nie ma z filmem nic wspólnego. Polecam również Takahaty: "Powrót do marzeń", "Szopy w natarciu" czy "Rodzinkę Yamadów". Wszechstronnie uzdolniony reżyser:) a co do filmu: Nausicaa z Doliny wiatru - moja ulubiona propozycja od Miyazaki'ego i ulubiona bohaterka.
supermili
piekny film można go ogladac milion razy i zawsze jest zachwycający i wzruszajacy
Kusmen
Piekny film, wzruszyłem się na nim dogłębnie. Polecam też "Boso przez Hiroszimę", podobny tematycznie i również wzruszający.
oczek666
cudowna animacja. oglądałem pierwszy raz na Hyper'ze, pare ładnych lat temu. Niedawno zdobyłem po raz kolejny, teraz mam świetną motywację, żeby znów zobaczyć. Dzięki wielkie filmwebowej redakcji za taki wybór!
Lucky_luke
Dobry wybór. Choć wolałbym troszkę bardziej któreś z wcześniejszych dzieł Miyazakiego jeśli chodzi o anime. Nausicaä z Doliny Wiatru chyba najlepsze anime w historii jak dla mnie.

zwiastuny