Premiera filmu "Obywatel Jones"

Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Durantyego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – Georgeem Orwellem.

komentarze 7

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
kto
Premiera światowa w lutym, odtwórcy głównych ról nawet się nie pofatygowali do Polski, czy nie było okazji porozmawiać?
Grifter
@kto Byli na premierze światowej i festiwalach, dziś pewnie już dawno siedzą na planie innych filmów. Aktor ma zapisane w kontrakcie promocję filmu, ale nie licz na to, że 9 miesięcy później dalej będzie z tym projektem związany i będzie wpadał do każdego kraju, w którym film ma premierę (chyba, że dystrybutor go zaprosi, a nie będzie w tym czasie na planie innego obrazu). A wywiady z polskimi dziennikarzami były przy okazji premiery zagranicznej. Czy FW się załapał, tego nie wiem.
2
zzuch
Agnieszka Holland robi filmy, które rzadko zawodzą, czekam z niecierpliwością. :)
Agatonik
@zzuch To bardzo dobry i ważny film, szczególnie w kontekście znaczenia wolności i niezależności mediów. Bardzo polecam.
AutorAutor
"OBYWATEL JONES" jest głównym zwycięzcą Festiwalu w Gdyni, a odnosi się wrażenie, że ma mniejszą promocję i gorszą dystrybucję niż pokonane "Boże ciało", "Ikar", czy "Ukryta gra"... To dowód opieszałości czy po prostu niewiary dystrybutora w ten film? Tak czy siak, to strategiczny błąd. Choćby dlatego, że film Holland to film pełną gębą, z rozmachem, na nietuzinkowy temat, z modną aktorką Vanessą Kirby.
1

zwiastuny

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię