Agnieszka Holland 

2,7
16 045 ocen pracy reżysera
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland ukończyła wydział reżyserii w Pradze. Karierę rozpoczęła w Polsce. Pierwsze kroki stawiała u boku Krzysztofa Zanussiego jako jego asystentka przy "Iluminacji". Zanim wyreżyserowała własny film pracowała jako scenarzystka przy filmach A. Wajdy, J. Bogajewicza, A. Zajączkowskiego. Jej obrazy zdobywały wiele nagród na prestiżowych festiwalach m.in. w Cannes, Berlinie, czy Montrealu. Wielki talent Agnieszki Holland, jej zdolność obserwacji i trafnej analizy ludzkich charakterów, wejrzenie w ich odczucia i przeżycia, a także ogromna inwencja reżyserska sprawiają, że każdy jej film jest wyjątkowy. Od 1981 r. artystka mieszka i pracuje na Zachodzie. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy. W 1998 r. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jej gwiazdę w Alei Gwiazd. Oprócz robienia filmów Agnieszka Holland zajmuje się tłumaczeniem literatury czeskiej na język polski. Do jej największych osiągnięć w tej dziedzinie należy przełożenie "Nieznośnej lekkości bytu" M. Kundery.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 listopada 1948

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

Srebrny Niedźwiedź
Zdobyła Srebrny Niedźwiedź, 26 innych nagród oraz 54 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Laco Adamik (od 1968, rozwód), córka Katarzyna (ur. 28.12.1972)
Jej siostrą jest Magdalena Łazarkiewicz.
W 1971 roku ukończyła reżyserię na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych (FAMU) w Pradze (Czechy)
Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dla każdego zdziwionego antypolską postawą Pani Holland: poczytajcie sobie życiorys szanownego ojca Pani Agnieszki i już wszystko stanie się jasne i klarowne.

Po dzisiejszym występie Pani Holland w programie Drugie śniadanie mistrzów zastanawiam się dlaczego Pani Holland jeszcze nie zrzekła się polskiego obywatelstwa skoro ma aż tak złe zdanie o Polakach. Dla niej jesteśmy tylko agresywnymi, małymi ludzikami pogrążonymi w kompleksach. Rozumiem, że Pani Holland NIE. Pani...

Tę pi...ą sz.. ę Putina powinno się przerzucić na drugą stronę granicy z Białorusią jak ją banda dzikusów prze....li to ciekawe czy dalej będzie gadać farmazony o biednych uchodźcach.

Mega słaby reżyser w dodatku zamiast zająć się kręceniem filmów to zajmuje się politykom- żenujące

Nie wiem czy mi się tak wydaje, ale dla mnie ona ma straszne ciśnienie na wszystko i pretensję o byle co do wszystkiego. Proponuję żeby poszła na ostateczną emeryturę, pojechała na kolejkę górską, w Bieszczady. Tylko niech nie wraca do kina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones