Borys Lankosz o "Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna"

Film Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna wchodzi w dyskusję z biografizmem jako metodą odczytania sztuki, ale też pokazuje, że od biografizmu nie sposób uciec. Jego twórcy dostrzegają walor postawy awangardowych artystów, która polegała na przezwyciężaniu życiowych przeciwności i wykraczaniu wyobraźnią poza to, co inni uznają za nieprzekraczalny horyzont.
W tym filmie nic nie jest tak, jak wydarzyło się naprawdę i to niewydarzenie się jest celowe. Oglądając sytuacje, które nigdy nie miały miejsca, możemy wysnuć wnioski na temat tego, co miało miejsce. Widz wchodzi w rolę detektywa, bo w tej historii została popełniona zbrodnia. W kręgu podejrzanych są: Fanny Kapłan, która targnęła się na życie Lenina, Fritz Haber, ojciec wojny chemicznej i jego małżonka, która z rozpaczy popełniła samobójstwo, a także miasta: Paryż, Moskwa, Petersburg i Łódź.
Film jest eksperymentem formalnym i narracyjnym. Łączy zdjęcia fabularne z udziałem aktorów kręconych w hali zdjęciowej, scenografii wirtualnej i animacji, balansuje na granicy video-artu i teatru telewizji. Jego strategie to impresja, sięganie do podświadomości, dialog współczesnego reżysera z awangardą pierwszej połowy XX w. Zadaje pytanie: co nam zostało po awangardzie? W filmie zagrali Agata Buzek, Łukasz Simlat i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.

komentarze 3

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
Agatonik
Eksperyment, film oniryczny, intrygujący, denerwujący, ciekawy. Na pewno coś innego. Ale czy mi się podobał? Nie byłam przygotowana na taką formę. Do ponownego obejrzenia.
AutorAutor
Swego czasu Maciej Wojtyszko wyreżyserował kapitalny Teatr TV "Powidoki" na temat małżeństwa tychże artystów i zaiste był to teatr genialny (być może będzie kiedyś dostępny na vod.tvp.pl). Nina Czerkies i Mariusz Wojciechowski w rolach Kobro i Strzemińskiego wprawiali wręcz w osłupienie swym zdumiewającym aktorstwem. Jakże toksyczny i nieszczęśliwy był to związek, a jednocześnie niezwykle owocny twórczo, stymulujący dla obojga.
1
AutorAutor
"Podporządkowaliśmy wszystko rozumowi" ??? Zaskakująca wypowiedź pana Lanakosza. W XXI wieku rozum został odstawiony na boczny tor na rzecz emocji. Żyjemy w czasach terroru emocji, szantaży emocjonalnych, a emocje, jak wiadomo, z myśleniem mają niewiele wspólnego. Albo nic. Skąd czerpiemy dziś wiedzę? Z internetu, Świętego sanktuarium zboczeńców i idiotów. Rozum jest ostatnim bastionem, który może nas obronić przed narastającą falą fałszywych informacji. Zdrowy rozsądek uzbrojony w mądrość, wiedzę. Tylko one nam zostały.

zwiastuny

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię