Dark Souls

2011
8,5 3 558
ocen
8,5 10 3558
1 187
chce zagrać
powrót do forum gry Dark Souls
 • beezqp ocenił(a) tę grę na: 1

  Kupiłem Dark Souls skuszony tym, że kontynuacja jest najwyżej ocenianą grą 2014 wg metacritic. Zdecydowałem podejść do serii chronologicznie. Teraz grubo się zastanowię, zanim wydam jakiekolwiek pieniądze na drugą część.

  Podsumuowując:

  1. Sterowanie i praca kamery - żenada. Nikt nawet nie starał się udawać, że mu zależy na tym by grę dostosować do realiów PC. Wersja release jest praktycznie niegrywalna. Po stracie godziny na instalacje fixów, modów itd. gra stała się "prawie grywalna" ale wciąż klawisze niezmapowane poprawnie (wg instrukcji coś ma robić SPACJA a tego nie robi, bo robi to prawy przycisk myszy - i to grając na ustawieniach domyślnych). Do tego z 10 różnych typów ataku trzeba się sporo natrudzić żeby któryś wykonać, i to jeszcze wykonać go w dobrym kierunku.

  2. Oprawa - no proszę wybaczyć, ale ta gra wygląda jakby była z czasów PSX. Premiera 2011? Dobre sobie. W 2005 wychodziły ładniejsze gry. Daleki jestem od oceniania gier po grafice, bo wychowałem się jeszcze na commodore jak dwie kreski udawały człowieka, ale bądźmy poważni. Każda generacja rządzi się swoimi prawami, które po prostu trzeba szanować. Mimo wszystko to nie jest jakieś budżetowe indie.

  3. Brak spójności w mechanice gry. Jak na zręcznościową sieczkę - za duża ilość napisów, rodzajów itemów, klas i parametrów postaci. No i to koszmarnie toporne sterowanie. Jak na RPG - za dużo walki, elementów zręcznościowych i wywindowany poziom trudności. Nie wiadomo mi czym miała być ta gra.

  4. Jeśli poziom trudności wynika z braku możliwości kontroli nad postacią czy grą - podziękuję. O wysokim poziomie trudności to można mówić w np. Super Meat Boy na poziomach DARK gdzie faktycznie trzeba zmasterować koordynację do perfekcji setkami prób, ale ma się kontrolę i czuje się każdy ruch wykonany w grze, każdy swój błąd. Tutaj trudność wynika z absurdalnego braku kontroli nad swoją postacią, koniecznością przełączania między przeciwnikami i odbijania ledwie widocznych ataków.

  Gra przypomniała mi stare czasy ok 2000 roku jak na wątpliwej jakości emulatorach próbowało się odpalić gry z PSX, nieudolnie mapując klawiaturę żeby udawała pada. Pełna amatorka. Mniej więcej taką robotę odstawiło studio przy wersji PC tej gry. Na porady typu "trzeba grać na padzie" odpowiem jedno - to może niech albo producent dorzuca pada do każdego sprzedanego egzemplarza gry albo pozostanie ze swoimi grami na tych platformach gdzie pad jest standardem.

  Napisze ktoś jak to jest z częścią drugą? Nie mam nic przeciwko grom trudnym i wymagającym cierpliwości ale niech to wynika z samej gry a nie z bugów i topornej oprawy... Czy tam konwersja do PC ma sens?

 • SinisterEcstasy ocenił(a) tę grę na: 4

  beezqp Dokładnie tak! Zostawiłem wersję na PC pp godzinie prób, dramat... Nie dziwię się, że giniesz na każdym kroku skoro nie do końca wiesz, jak ten krok wykonać :D

 • beezqp co ty piszesz, jaki PS1 , tu masz dark souls na niskich ustawieniach i wygląda jak .. wersja na PlayStation 2 https://youtu.be/PXh7Dw1P4dg?t=3m37s