PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=614802}
7,4 266
ocen
7,4 10 1 266
Shadow Man
powrót do forum gry Shadow Man
użytkownik usunięty
Movie_Crash_Man

Zgadzam się! Takich gier już się nie robi. Ten klimat, muzyka. Ciekawa fabuła - podróżowanie między światami żywych i nieumarłych. Jak byłem mały miałem demo, wtedy ta gra mnie przerażała. Teraz po 16 latach postanowiłem ją przejść w całości i nie żałuje.

ocenił(a) grę na 10

Ja często słucham ścieżki np: kawałek Sisters Awake jest genialny. Nadal gra to moje top 10 arcydzieło.

ocenił(a) grę na 8
Movie_Crash_Man

Ścieżka świetna

ocenił(a) grę na 10
Movie_Crash_Man

Ta rozgrywka polegająca na eksploracji świata labiryntu - świata po życiu wg. wizji twórców gry - szukanie dark souls i mimo mroku, oraz genialnej ścieżki jak i klimatu gra ma w sobie sporo z konsolowej grywalności jakiej trudno szukać na pc.

ocenił(a) grę na 9
Movie_Crash_Man

Przeszedłem ponad 5500 tys. gier. z lat 1980-2019. Shadow man to raczej jedna z tych najtrudniejszych do ukończenia w
TOP 100, które najtrudniej było mi ukończyć. I dlatego przeszedłem grę tylko 2 razy w 2001 i 2017.
Polecam grać z spolszczeniem i teksturami HD (HD Re-texture).

Są tak dobrze zrobione jak tekstury HD do Tomb Raider 1996 i Tomb Raider Anniversary 2007.

Shadow man + tekstury HD - https://www.youtube.com/watch?v=fNuL9fRoU7g

Tomb Raider 1 + tekstury HD - https://www.youtube.com/watch?v=ffaaAwjQwgQ

Tomb raider Anniversary + Tekstury HD - https://www.youtube.com/watch?v=0T6GFJqUyJY

Tomb Raider 2 ma słabiej podrasowane tekstury HD -
https://www.youtube.com/watch?v=qxdtj-h8QL8&list=PLf_KkBPojUDqoe0od6EyqYAmo74za6 goe&index=2
Ale można zagrać później też ewentualnie w wersje rozbudowaną tej gry Tomb Raider II Revised, gdzie jest większy lifting graficzny, ale gra jest już inna, bo przeniesiona na silnik TR 4 z możliwościami poruszania z
TR 3,4, Chronicles, Level Editor, Czyli dużo rzeczy zmienionych, dodanych, z dużo trudniejszą rozgrywką.
Jest zremasterowanych na razie pierwszych 6 leveli z 18.
https://www.youtube.com/watch?v=uP9-dvR-G-U


A do Tomb Raider 3 i 4 powstają dopiero tekstury HD.
Tomb Raider 3 + tekstury HD do całego South Pacific - https://www.youtube.com/watch?v=xKY7xmK3-B4

ocenił(a) grę na 10
returner

to ogromny wyczyn. bardzo mnie zainteresowało w co grasz. Też przeszedłem dużo klasyki. Uważam, Shadowman za jedna z najlepszych gier.

ocenił(a) grę na 9
Movie_Crash_Man

Właściwie przeszedłem wszystkie najważniejsze gry z lat 1980-2019

Najbardziej lubię:
-strategie
-przygodówki point and click
-rpg wszystkie, ale pewnie najbardziej cRpg z rzutem izometrycznym i action rpg TPP na modach
-survival horor TPP i FPP
-zręcznościowo-przygodowe w stylu serii Tomb Raider, Uncharted, Prince of Persia, Soul Reaver itp.
-i może jeszcze FPS (lubię najbardziej te ambitniejsze jak SS2, Half Life 1 i 2, Stalkery, Bioshock, Prey 2017, ale też te, które dawały dużo funu jak Doom, Duke Nukem 3d, Blood 1, Clive Barker's Undying, WOlfenstein

Trochę mniej preferuję platformowe, bijatyki, wyścigi, sportowe czyli takie bardziej luzackie gry, ale kiedyś też je lubiłem. I wszystko ogrywałem. Ale jak mam wybierać to one jako ostatnie są do grania ostatnimi laty.

Lubię bawić się w modowanie. A zwłaszcza starszych gier. Mam ponad 200 zmodowanych gier oraz
ok 50 remasterów np: Gabriel Knight, Secret of Monkey island, Monkey Island 2 itd.
Najsłynniejszym za to fanowskim remasterem jest chyba Black Mesa odświeżony Half Life 1.

Obecnie odświeżam sobie Thief Antologia od Cenega w pełni spolszczona wraz z modami
texture pack do każdej części Thief 1-3.

ocenił(a) grę na 9
returner

Thief 1 - https://www.youtube.com/watch?v=Jm6RtQAof4E
Thief 1 + Texture mod https://www.youtube.com/watch?v=HPNGGxF2NVA

Po dograniu Texture HD w Thief 1 i 2 można ustawić rozdzielczość ekranu na dodatek maksymalną monitora, a nie tak słabe jak były pierwotnie. Ale w sumie już w
Antologia Thief od Cenega, gdzie spolszczyli te gry po latach dodali pliki na rozdzielczości
1280x1024, 1600x1200, 1920x1080. Przy Texture mod jest więcej do wyboru rozdzielczości,
ale głównie różnice jak wiadomo robią tekstury HD, które dają o wie większy zastrzyk do wyglądu niż podniesienie rozdzielczości.

Przykład:
Resident evil 4 2005 Ps2/2007 Pc - https://www.youtube.com/watch?v=RfwwxBJxk8w

Resident evil 4 HD 2011 Ps3/2014 Pc - https://www.youtube.com/watch?v=uEeRr6bLOhY
Dodali wyższe rozdzielczości oraz lepsze sterowanie, bo celowanie jest myszką oraz reagowanie klawiszami

Resident evil 4 HD 2014 Pc + tekstury HD (HD PROJECT) + Photorealistic Reshade
https://www.youtube.com/watch?v=K_7sT6Q8XYI


Dopiero z fanowskimi teksturami HD + Reshade wygląd gry to mocny postęp.
Tekstury zawsze o wiele więcej poprawiają niż wyższa rozdzielczość ekranu,.
Zwykła wersja Resident evil 4 ma kilka GB
Resident evil 4 HD ma 10 gb
Resident evil 4 HD + HD PROJECT zajmuje 40 gb

ocenił(a) grę na 9
returner

HD PROJECT ma 16x lepsze (ostrzejsze tekstury niż RE 4/Re 4 HD.

RE 4/RE 4 HD wykorzystał z tekstury ledwie 256x256 z okresu Ps2
HD PROJECT podmienia tekstury na 4096x4096 (nie dziwne, że gra warzy 40 gb)

ocenił(a) grę na 10
Movie_Crash_Man

Słusznie. Gra dla ludzi lubiących wyzwania. Zwłaszcza w dobie gdy większość dzisiejszych gier idzie na łatwiznę. Nawet dzisiejsze nie liniowe gry nie mogą równać się z Shadow Manem jeśli chodzi o stopień trudności. Każdy etap w tej grze jest labiryntem, a w połączeniu z chorym wręcz klimatem, brakiem mapy i ciemnością niektórych lokacji gracz czuje się zagubiony nie tylko w planszy jako takiej, a także emocjonalnie. Także bez prowadzenia notatek (jak było w moim wypadku) ciężko spamiętać miejsca do których powinno się wracać po zdobyciu nowej umiejętności. Ogólnie gra tylko dla ludzi o mocnych nerwach, można by powiedzieć :)

ocenił(a) grę na 9
kewlak

Przecież sandboxy dzisiejsze są równie łatwe jak nowsze liniowe gry.
Oskryptowanie, znaczniki, kompas, prowadzenie za rączkę, brak zagadek lub dziecinnie łatwe itp.

Porównaj sobie Skyrim, Wiedźmin 3, AC Origins, Kingdom Come, RDR 2 dziecinnie proste, by zrobić wszystko w grze do
Morrowind 2002 czy Might & Magic VI 1998 lub Might & Magic VII 1999, by tam odkryć wszystko :)
Osobiście wyłączam zawsze kompas w Skyrim, Wieśku 3, AC Origins, Kingdom Come.

Zresztą o czym tu gadać. Rpg i przygodówki point and click z lat 1985-2003 są wyraźnie większym wyzwaniem niż te późniejsze z ostatnich kilkunastu lat.
Elvira II 1991 jedna z trudniejszych przygodówek z elementami rpg do ukończenia.
System Shock 2 trudniej ukończyć niż Bioshock 1,2, Infinite razem wzięte :)
Tomb Raider 1-4 raczej też trudniej ukończyć niż wszystkie pozostałe części razem wzięte

ocenił(a) grę na 10
returner

Bioshock to System Shock dla Casuali. Okrojona gra zupełnie

ocenił(a) grę na 9
Movie_Crash_Man


Moje odczucia System Shock 2 vs Bioshock 1 czyli porównanie gier tego samego studia

Fabuła:
SS2 > Bioshock. W SS2 robi większe wrażenie, bo jest dużo bardziej tajemnicza i stopniowo odkrywamy, że jesteśmy w środku walki dwóch wielkich sił. Sam pomysł na fabułę dzięki odsłuchiwaniu zapisów jest w Bioshock 1 skopiowany 1 do 1 z SS2. Skopiowane zostało też, że mamy 2 antagonistów i przez jednego z nich byliśmy manipulowani od początku. Ale w Bioshock 1 też nieźle wypada wątek fabularny bez dziur logicznych.

Antagoniści:
SS2 >>>>>>>> Bioshock 1.
Drastyczna różnica na korzyść SS2. A już zwłaszcza Shodan, który przez wielu porównany jest do ciekawszej wersji Skynet z uniwersum Terminator.

Klimat:
SS2 >>>>> Bioshock 1
SS2 to jedna z lepszych gier survival horror. W Bioshock jest znacznie lżejszy klimat. Do tego w SS2 świetnie buduje nastrój cyberpunkowy wystrój wnętrz i soundtrack.

Projekt lokacji:
SS2 = Bioshock 1
SS2 ma styl klaustrofobicznych korytarzy jak w laboratorium Black Mesa z Half Life 1, Dom 3, Dead Space, Obcy izolacja, SOMA.
Ale też wyróżnia się sporym zróżnicowaniem w pewnych sektorach. W Bioshock 1 wiele mamy miejsc zrobionych na podobieństwo SS2, ale zachowując własną tożsamość. Co jak co, ale Bioshock 1 od względem lokacji uroku nie można odmówić, bo robi też wrażenie. Wiele oczywiście wspólnych elementów jak szaf do kupowania/ulepszania czy systemy alarmowe są wręcz wyjęte z poprzednika.

Rozwój bohatera/elementy rpg/hakowanie
SS2 >>>>>>>>> Bioshock 1
Duża przewaga SS2. Najczęściej wymieniana wada Bioshock 1 przez tych, którzy znają dobrze SS2. W Bioshock 1 możemy odkryć wszystko przy jednym przejściu, bo jest bardzo uproszczony. W SS2 można przejść grę na kilka sposób w zależności w co inwestujemy bardziej. Jest możliwość przejścia nawet bez oddania 1 strzału. Hakowanie też ciekawsze w SS2.

Walka:
SS2 = Bioshock 1
Obie dają tą samą frajdę pod tym względem

Grafika:
SS2 = Bioschock 1
SS2 w 1999 nie wygląd wybitnie, bo był Unreal 1, ale było przyzwoicie.
Nikt nie pokusił się do dziś o oficjalny remaster gry, ani nikt zrobił dużo lepszych tekstur HD fanowskich. Mamy ok 30 modów, które wgrywamy do gry, ale te, które są graficznymi modami dają lekki lifting wizualny czyli lepsze oświetlenie/cieniowanie, ostrzejsze/wyraźniejsze tekstury i opisy na ścianach, lepsze modele postaci, ale nie ma tu dużego postępu. Bioshock w 2007 podobnie wizualnie wyglądal jak SS2 w 1999 czyli przyzwoicie, ale brakowało do Crysis z tego samego roku. W 2016 doczekał się remastera, który poprawił wygląd gry, ale kolosalnej różnicy też nie ma, a słabo wyglądającej wody już w 2007 roku w ogóle nie poprawili w odświeżeniu.

Przy graniu po sobie w System Shock 2 na 29 modach i
Bioshock 1 remaster czuć, że te gry tworzyła identyczna ekipa.
Bardzo podobne mimo innego miejsca gry - statek kosmiczny w przyszłości, a podwodne miasto w 1960


Co do Bioshock 1 to mimo, że przegrywa z System Shock 2 na kilku polach to też bardzo dobra gra. Fabuła w Bioshock 1 nie jest może, aż tak genialna, ale w połączeniu z Bioshock Infinite i dwoma dodatkami: Burial at Sea - Episode One i Two staje się rzeczywiście wybitna jak na gry i tu muszę uczciwie przyznać, że jest w czołówce jako połączenie tych gier. Zakończenie Infinite to było wielkie WTF. A dodatki wiele też wyjaśniają i są pomostem fabularnym między Infinite i Bioshock 1.
Jako trylogia Bioshock z wszystkimi dodatkami to taka petarda fabularna jak na gry jak trylogia
The Longuest Journey 1999, Dreamfall: The Longest Journey 2006, Dreamfall Chapters 2014-2016

Bioshock lepiej grać tak jak wychodziły czyli Bioshock 1, Bioshock 2,
Bioshock Infinite, dwa dodatki do Infinite.

Ale chronologicznie z tego co pamietam jest tak:
Bioshock Infinite - początek XX wieku (lata 20-ste)
Bioshock Infinite -- Burial at Sea - Episode One (lata 40-ste i 50-ste)
Bioshock Infinite -- Burial at Sea - Episode One (lata 40-ste i 50-ste)
Bioshock 1 - 1960 rok
Bioshock 2 i dodatek Minerva's Den - 1968 rok

Bioshock Infinite ma kilka rys:
-słabsza pierwsza godzina gry
-mało broni jednocześnie
-mało nagrań budujących fabułę (W System SHock 2, Bioshock 1 i 2 jest ich znacznie więcej)
-przy odsłuchiwaniu nagrań nie ma napisów. Ktoś kto zna angielski jak ja nie ma problemu, ale znajomi narzekali, bo trzeba wciskać klawisz O i tam czytać co było w nagraniach dopiero

Seria Shock dla mnie tak wygląda:
System Shock 1 - 8,5
System Shock 2 - 10
Bioshock 1 - 9
Bioshock 2 + dodatek - 8
Bioshock Infinite + 2 dodatki - 9

Czekam za System Shock 2020 (remake SS 1) i System Shock 3.
A plotki były też, że Irrational Games, którzy stworzyli
System SHock 2, Bioshock 1 i Bioshock Infinite z dodatkami czyli wszystko co najlepsze z Shock powrócą jeszcze do tych gier i będzie kolejny Bioshock.

Cyberpunk 2077 ma potencjał być najlepszą grą Cyberpunkową i przebić 2 najlepsze gry z tego nurtu System Shock 2 1999 i Deus Ex 2000. Ilość innowacji w Cyberpunk 2077 budzi podziw, ale pytanie czy oni nie wytną części z tego gry, by zdążyć na premierę. Ewentualnie wdrożą część pomysłów w dodatkach.

ocenił(a) grę na 10
returner

świetne porównanie. dla mnie deus ex 1 to gra wybitna. jej klimat w ogóle mnie nie znudził i często do niej wracam. kupiłem wszystkie części bioshocka. mam wrażenie, że infinite to liniowy bieg i strzelanie we wszystko co się rusza. o wiele bardziej podoba mi się metal gear solid 5 które równolegle kupiłem. przypomina mi czasy project IGI 2 oraz gier z serii ARMA. (operation flashpoint)

ocenił(a) grę na 9
Movie_Crash_Man


Deus Ex 2000 to klasa sama w sobie. Kolejna gra rpg z wieloma możliwościami, gdzie można przejść całość bez oddania strzału niczym System Shock 2.
W czerwcu odświeżałem sobie System shock 2 na 29 modach + spolszczeniem i całą serię Bioshock.
Obecnie odświeżam sobie Deus Ex 2000 z modem Revision + spolszczeniem.
Co ciekawe mod Revision jest sprzedawany w wypożyczalniach niczym coś oficjalnego
więc twórcy moda z twórcami gry musieli się dogadać i czerpią obie strony korzyści finansowe podobnie jak jest z Black Mesa odświeżeniem Half Life 1, gdzie Valve dogadało się z grupką fanów, którzy tworzyli odświeżenie kilkanaście lat i od 2015 roku jest to sprzedawane na Steam.

Po Deus Ex + Revision chyba zagram ponownie w Deus Ex: Human Revolution 2011 i
Deus Ex: Mankind Divided 2016.
Wszystkie najważniejsze gry Cyberpunkowe odświeżone przed Cyberpunk 2077 :)

Potem chyba zagram w Antologia Thief czyli Thief 1,2,3 w pełni spolszczone od Cenega.
Wraz z fanowskimi teksturami HD do wszystkich części. Zwłaszcza przy Thief 1 i 2 jest spora różnica na plus. Jeszcze, że wysokie rozdzielczości ekranu są dostępne to jeszcze kapitalne tekstury HD, które bardzo mocno zmieniają wygląd tych gier.
https://www.youtube.com/watch?v=HPNGGxF2NVA

Rzeczywiście, jeśli chodzi o sam gameplay to mamy regres w
grach studia Irrational Games:
System Shock 2 > Bioshock 1 > Bioshock Infinite
Chyba dostosowują się do największego grona, które ma najmniejsze wymagania i
chcą głównie casuale ogrywać. Jaki popyt taka podaż. Nie ma innego wyjaśnienia.
Gdyby tworzyli trudniejsze i bardziej rozbudowane gry sprzedaż mieliby mniejszą.

Ta ostatnia Bioshock Infinite była jeszcze bardziej uproszczona, bo okrojona w stosunku do Bioshock 1. Nie było w ogóle hakowania nawet i systemów alarmowych.
Ale największą wadą Infinity były te nagrania i brak napisów. Twórcy gry za to niedopracowanie przepraszali i dawali za darmo tym, którzy zakupili wersje Pc oba dodatki. Ale niesmak został. Poza tym z tymi broniami był kolejny minus.
Wielu narzekało, że tylko 2 bronie można nosić w Infinity, bo nie wiedziało,
że przytrzymanie długo klawisza E daje drzewko, a samo kliknięcie E zmieniało tylko dwie ostatnie bronie. To też można nazwać minusem skoro większość nie wie,
że w grze postać nosi więcej broni, ale jest to źle zrobione, że trudno odkryć.


Są pewne gry rpg do których bardzo lubię wracać jak np:
Elvira 1990
Fallout 1997
Fallout 2 1998
Might & Magic VI 1998,
System Shock 2 1999
Planescape Torment 1999
Baldur's Gate II 2000
Deus Ex 2000
Diablo II 2000
Arcanum 2001
Wizardry 8 2001
Gothic 1 + System pack 1.6 + Edycja Rozszerzona + dx 11 + Txeture pack
Gothic 2 NK + System pack 1.7 + Returning 2.0 v0066 R2 + dx11 + spolszczenie
TES - Morrowind + dodatki + ok 100 modów (podstawą Overhaul 3.0)
KOTOR 2003
Vampire:The Masquerade -Bloodlines + VTMB Unofficial Patch 8.6PL (ma być 10.1 PL)
Neverwinter Nights 2 2006 + dodatek Maska zdrajcy
TES - Oblivion 2006 + dodatki + ok 80 modów
Gothic 3 + Community patch 1.75 + Quest pack 4 + Content mod 3.1
Wiedźmin 2007 Edycja Rozszerzona
Drakennsang - The Dark Eye 2008
Risen 2009
Dragon Age - Origins 2009
Drakensang - River of Time 2010
TES - Skyrim 2011 + dodatki + ponad 500 modów
Wiedźmin 2 2011 Edycja Rozszerzona
Wiedźmin 3 2015 + dodatki + ok 30 modów
Pewnie dołączy do nich Kingdom Come:Deliverance 2018
Spore wrażenie zrobiły też Pillars of Eterniy 2015, Pillars of Eternity II 2018,
Divinity:Original Sin II 2017 jako gry, które nawiązuje do świetnego okresu,
gdzie mieliśmy wysyp dobrych cRPG w takim stylu.
Twórcy Divinity:Original Sin II zapowiedzieli Baldur's gate III.

Dużą różnicę w wyglądzie dają też fanowskie tekstury HD do Resident evil 4 HD
Są duże różnice w wyglądzie tej gry między 3 opcjami na Pc :)

Resident evil 4 2007 Pc - słaba konwersja (Gra zajmuje kilka gb) tekstury 256x256

Resident evil 4 HD 2014 Pc - tylko trochę lepszy wygląd, bo podnieśli maksymalne rozdzielczości ekranu oraz troszkę podbili jakość tekstur. ale wygodniejsze sterowanie (gra zajmuje wtedy ok 10gb) tekstury 512x512

Resident evil 4 HD 2014 Pc + tekstury HD Project + Photorealistic Reshade - Bardzo mocna różnica w wyglądzie gry na plus (gra zajmuje ok 40 gb)
tekstury 4096x4096. Lepsze o 16 razy od zwykłej wersji i 8 razy lepsze od wersji HD
To pokazuje jak w oficjalnych remasterach twórcy gier olewają sprawę.

Wygląd gry RE4 HD vs RE 4HD + HD Project
https://www.youtube.com/watch?v=oTUP8fZIH9s

Podczas gry Resident evil 4 HD + tekstury HD Project + Photorealistic Reshade
https://www.youtube.com/watch?v=K_7sT6Q8XYI

Movie_Crash_Man

Nie wiem czy jeszcze żyjesz, ale będzie remaster! Muszę zagrać. To gra mojego dzieciństwa.

ocenił(a) grę na 10
klepak84

Genialnie to jedna z moich top 10 gier ever

Movie_Crash_Man

Moja też chyba. W kwietniu na PC ma wyjść, a na konsole 2022 r. Niestety poczekam długo bo mam tylko xboxa. Ale wczoraj w nocy jak się dowiedziałem to się cieszyłem jak szalony.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones