Dangerous Minds

plakat - Młodzi gniewni (1995)

opisy filmu

(7)
  • Film oparty na faktach. Za podstawę scenariusza posłużyła książka głównej bohaterki filmu. Louann Johnson, była oficer marines, postanawia objąć posadę w jednej ze szkół w Los Angeles. Zostaje przydzielona do nauczania wyjątkowo trudnej klasy - pełnej czarnej młodzieży, która początkowo traktuje ją jak wroga, aby w końcu zwierzać się jej ze swoich najgłębszych sekretów i pragnień. Nauczycielka pomaga im odnaleźć się w trudnej, amerykańskiej rzeczywistości, która wciąga tę młodzież w wir walki o prawo do normalnego życia i spełnienia tego, o czym skrycie marzy każdy z nich.

  • Louanne Johnson pewnego dnia dostaje propozycje pracy nauczycielki w szkole w Los Angeles. Jest pełna optymizmu. Jednak już po pierwszym dniu ma dość. Młodzież jej nie słucha, zajmuje się swoimi sprawami, nie zwraca na nią uwagi, kpi z niej. Ponieważ niegdyś należała do oddziałów marines, nie zamierza się tak łatwo poddać. Będzie walczyła o szacunek uczniów.

  • LouAnne, była pani komandos, rozpoczyna pracę w szkole z trudną młodzieżą. Agresywni uczniowie starają się zastraszyć nauczycielkę i spowodować, aby zrezygnowała. Ona jednak nie poddaje się i dodatkowo zdobywa ich zaufanie. Niestety jej niecodzienne metody nauczania nie cieszą się poparciem dyrekcji szkoły. Tymczasem klasowy przywódca, Emilio, zostaje uwikłany w wojnę ulicznych gangów. Nauczycielka postanawia mu pomóc za wszelką cenę.

  • Louanne (Michelle Pfeiffer) jest absolwentką szkoły oficerskiej. W końcu spełnia swoje marzenie i zostaje nauczycielka języka angielskiego. Cała euforia mija, gdy trafia do klasy gdzie uczą się ludzie z tzw. 'marginesu społecznego'. Klasa nie jest, przyjaźnie nastawiona do nowej pani profesor. Szczególnie daje w kość Emilio (Wade Dominguez), który kategorycznie odmawia współpracy z nauczycielka. Louanne się jednak nie poddaje. Zaczyna się walka o 'przetrwanie'. Nauczycielka zaczyna stosować własny tok nauczania, chce, pokazać, że nie jest pierwsza lepsza nauczycielka, która zaraz z nich zrezygnuje, zaczyna, więc organizować konkursy, a pokazem swoich umiejętności wzbudza respekt w klasie. Pokazuje swoim wychowankom, że wcale nie uważa ich za złych. Tłumaczy im, że są zdolną młodzieżą tylko nikt nie umiał ich zmotywować. Klasa zaczyna otwierać się przed nauczycielką tym bardziej, że ona nie stara się za wszelka cenę ich zmienić. Młodzież zaczyna przychodzić do niej po porady. Przychodzi czas, gdy nawet sam Emilio zwierza się jej ze swojego kłopotu. Louanne postanawia mu pomoc i chce zaczerpnąć rady u dyrektora szkoły. Jednak on odmawia jej pomocy mówiąc ze traci tylko czas. Później nauczycielka dowiaduje się ze jej podopieczny został zabity. Załamuje się. Chce odejść z pracy, ponieważ uważa, że to wszystko, do czego dążyła było tylko 'porwaniem się z motyka na słońce'. Składa rezygnacje. Uczniowie dowiadują się o tym przygotowują jej niespodziankę i proszą żeby została w szkole...

  • Lou Anne Johnson (Michelle Pfeiffer) - "Szczęśliwy dzień", "Czarownice z Eastwick" - absolwentka szkoły oficerskiej korpusu Marines, spełnia swe największe marzenie i rozpoczyna pracę jako nauczycielka angielskiego w szkole średniej. Jej klasa to sami "twardziele" z gett etnicznych, całkowicie ignorujący wysiłki młodej belferki. Lou Anne nie daje za wygraną. Doświadczenia zdobyte w marines przydają się. Stopniowo budzi zainteresowanie, a w efekcie zyskuje zaufanie i sympatię swojej klasy: pomaga swoim podopiecznym w rozwiązywaniu trudnych problemów z wojną gangów włącznie i wpływa na zmianę ich nastawienia do życia. Jej niekonwencjonalne metody nauczania nie spotykają się jednak z aprobatą przełożonych.

  • W szkole średniej, w murzyńskiej dzielnicy w Belemont w Kalifornii zjawia się młoda Louanne Johnson - absolwentka szkoły oficerskiej korpusu marines, by podjąć pracę jako nauczycielka. Tym samym oddaje się ona swojej drugiej pasji życiowej, a mianowicie pracy z trudną młodzieżą. Zupełnie ignoranccy i bezczelni uczniowie już na pierwszej lekcji dają się młodej belferce we znaki. Kobieta jednak mimo nieprzyjemnego przyjęcia nie zniechęca się i postanawia pomóc młodym buntownikom wydostać się z dołka społecznego i przede wszystkim zjednać sobie ich sympatię. Z czasem posługując się niekonwencjonalnymi metodami jej się to udaje. Louanne zdobywa zaufanie i szacunek swoich podopiecznych.

  • Louanne Johnson, była komandos z korpusu marines, za namową przyjaciela rozpoczyna pracę w szkole z trudną młodzieżą. Już na pierwszej lekcji wychowankowie usiłują ją zastraszyć. Aby zaimponować młodym członkom gangów, musi przywołać całe swoje wojskowe umiejętności. W ten sposób przyciąga uwagę uczniów. Wykorzystuje to, stopniowo zdobywając ich zaufanie. Jej metody nie podobają się jednak dyrekcji szkoły. Tymczasem problemy, z jakimi muszą uporać się jej wychowankowie, w większości wychodzący się z getta, są poważne. Louanne angażuje się w ich życie prywatne i robi wszystko, by im pomóc...

multimedia
pozostałe