Najlepsze filmy o nauczycielach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+nauczycielach.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138270
Najlepsze filmy o nauczycielach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
W dzisiejszym rankingu wybieramy najlepsze filmy o nauczycielach. Z doświadczenia wiemy, że dobry nauczyciel potrafi zmienić całe życie swoich uczniów. Przywołujemy tych filmowych pedagogów, których chcielibyśmy spotkać, czego i Wam życzymy. Koniecznie sprawdźcie też nasze wcześniejsze zestawienia. Znajdziecie w nich m.in. najlepsze filmy o snajperach, najlepsze filmy o rekinach, najlepsze filmy motywacyjne i wiele innych.

NAJLEPSZE FILMY O NAUCZYCIELACH


Kino dostarczyło nam mnóstwo przykładów filmów o nauczycielach z misją, którzy w swoich uczniach dostrzegli nie tylko problematyczną młodzież, ale przede wszystkim młodych ludzi z potencjałem. Dzięki swoim pedagogicznym umiejętnościom odmienili życie swoich podopiecznych i zainspirowali wielu nauczycieli w prawdziwym życiu. Na naszej liście znajdziecie takie kultowe filmy, jak "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Młodzi gniewni" czy coś z nowszego repertuaru, jak "Whiplash" czy "Przedszkolanka". Niektóre z nich wzbudzają kontrowersje, inne służą za żelazny wzór do naśladowania dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z nauczaniem.

Dajcie znać, jakie tytuły o nauczycielach jeszcze przychodzą Wam do głowy, i które z nich lubicie najbardziej.

"Szkolny chwyt" w reżyserii Ryana Flecka to jeden z mroczniejszych obrazków z życia szkolnego nauczyciela. Grający głównego bohatera Ryan Gosling – nominowany za tę rolę do Oscara – to uzależniony od narkotyków i pogubiony w życiu nauczyciel historii. Jego życie i praca nabiorą w końcu sensu, gdy nawiąże przyjaźń z pewną wyjątkową uczennicą. Poruszająca historia i świetny Ryan Gosling.

Taka nauczycielka jak Cameron Diaz w roli złej kobiety w komedii Jake'a Kasdana to marzenie wielu uczniów. Piękna, atrakcyjna i... kompletnie niezainteresowana swoimi uczniami. Kobieta zatrudnia się jako nauczycielka, by zarobić na operację plastyczną – co ma jej ułatwić znalezienie bogatego męża. Z czasem jednak jej serce zacznie mięknąć, ale zanim to nastąpi, śmiechu będzie co niemiara. W obsadzie są też Justin Timberlake i Jason Segel.

Samuel L. Jackson wciela się w filmie "Paragraf 187" w nauczyciela fizyki w szkole na Brooklynie. Jego podopieczni nie należą do grzecznej młodzieży. Kiedy bohater odmawia jednemu z nich zaliczenia na egzaminie, ten mści się na nim godząc go nożem i pozostawiając na pewną śmierć. Po roku walki z traumą nauczyciel wraca do nauczania w innej szkole , gdzie zderza się jednak z podobnym światem i równie trudnymi uczniami. To niby powtórka z filmu "Młodzi gniewni", ale na Samuela L. Jacksona w roli nauczyciela warto popatrzeć.

Nauczyciel z "Carte Blanche" grany przez Andrzeja Chyrę ma podwójnie trudne zadanie – nie tylko musi doprowadzić młodych ludzi do matury, ale i ukryć przed nimi fakt, że traci wzrok. Chociaż historia brzmi nieprawdopodobnie, oparta jest na faktach. "Carte Blanche" Jacka Lusińskiego inspirowana jest losami autentycznego nauczyciela z lubelskiego liceum, któremu przez lata dzięki wsparciu przyjaciela udawało się ukrywać w szkole, że jest niewidomy.

Dziś "Nauczyciel z przedmieścia" nie zaskoczy nas niczym świeżym – to w końcu znana historia nauczyciela (Sidney Poitier), który trafia do szkoły z trudną młodzieżą. Młodzi ludzie próbują go złamać, tak jak robili to z poprzednimi nauczycielami. Bohater jednak nie załamuje się. Dostrzega w swoich uczniach potencjał i traktuje ich jak ludzi zasługujących na szacunek, którego nigdy nie dostali. To wzruszająca i inspirująca historia o przełamywaniu barier i autentycznej próbie zrozumienia drugiego człowieka.

1953 rok. Nauczycielka z powołania wyjeżdża do szkoły w Nowej Anglii, by uczyć najlepsze studentki z całego kraju. Na miejscu okazuje się, że uczennicom wpajane jest, że to nie nauka, ale znalezienie męża powinno być dla nich priorytetem. Bohaterka grana przez Julię Roberts walczy z tym przekonaniem, dając swoim uczennicom wsparcie w wyborze własnej drogi i samorozwoju. W rolach uczennic, m.in.: Maggie Gyllenhaal, Kirsten Dunst, Ginnifer Goodwin i Julia Stiles.

Zdaniem niektórych są tacy uczniowie, którzy nie rokują nadziei. Bohater "Wszystko albo nic" powiedziałby raczej, że dostrzeżenie czyjegoś potencjału to kwestia dobrych chęci. A on ma ich dużo. Odrzuca bowiem dobrze płatną pracę, by uczyć trudną młodzież w zaniedbanej dzielnicy Los Angeles. Jego nowatorskie i pełne empatii metody nauczania przynoszą niespodziewane efekty. Za tę rolę Edward James Olmos zdobył nominację do Oscara, a sam film wciąż wzrusza i przynosi nadzieję, że gdzieś tam są pedagodzy z powołania, którzy mimo trudności zechcą dotrzeć do swoich uczniów.

Tytułowa przedszkolanka grana przez Maggie Gyllenhaal czuje, że zaprzepaściła swój artystyczny potencjał. Gdy odkryje nieprzeciętny talent poetycki u swojego pięcioletniego ucznia, postanowi za wszelką cenę pomóc mu w rozwijaniu tego daru. Dobre chęci z czasem zamieni się w niebezpieczną obsesję i życiową tragedię. Jak pisze nasz recenzent, "Przedszkolanka" stawia pytania o "relacja mecenasa i artysty, dzieła i odbiorcy, ucznia i nauczyciela, dziecka i zastępczej matki, wreszcie – o definicję geniuszu".

Historia oparta na faktach. Rok 1935. Teksański profesor i poeta – w tej roli Denzel Washington – zawiązuje wśród swoich wybitnych czarnoskórych uczniów klub dyskusyjny, który śmiało konkuruje ze studentami Harvardu. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciel mierzą się z nierównościami społecznymi i powszechnych rasizmem. Denzel Washington nie tylko zagrał w filmie główną rolę, ale i go wyreżyserował. Film zdobył nominację do Złotego Globu dla najlepszego dramatu 2008 roku.

To nie jest film o trudnej młodzieży i postępowym nauczycielu, który dzięki nowatorskim metodom nauczania ratuje życie młodych ludzi. Film Philippe'a Falardeau zdecydowanie przełamuje ten schemat. Tytułowy Pan Lazhar reprezentuje raczej tradycyjne podejście do nauczania, a szkoła, w której zaczyna pracę, to miejsce z nowoczesnym systemem nauczania. Z tego powodu bohater raz za razem popełnia gafy, nie rozumiejąc tych współczesnych zasad. Mimo tego udaje mu się zawiązać więź emocjonalną ze swoimi podopiecznymi – w końcu emocje są uniwersalne.

Pan od muzyki wie, że muzyka łagodzi obyczaje. Kiedy więc zaczyna pracę w poprawczaku, przeciwstawia się żelaznej dyscyplinie, wprowadzając swoich uczniów w świat harmonijnych dźwięków. Metoda okazuje się strzałem w dziesiątkę – uczniowie odnajdują dzięki temu sens życia. Film nominowany był w 20005 roku do Oscara w kategorii "film nieanglojęzyczny".

O takim nauczycielu, jak bohater "Whiplash" grany przez J.K. Simmons – doceniony za tę rolę nominacją do Oscara – raczej nikt nie marzy. Surowy i opresyjny perfekcjonista. Jego relacja z aspirującym do wybitności chłopakiem uczącym się gry na perkusji staje się jednak fascynującą opowieścią o mentorze i jego uczniu. Film Damiena Chazelle'a stawia też bardzo ważne pytania o dopuszczalne środki nauczania. Czy w szkoleniu czempiona wszystkie chwyty są dozwolone?

"Buntownik z wyboru" to debiutancki scenariusz Bena Afflecka i Matta Damona – obaj napisali go na studiach w wieku dwudziestu kilku lat. Mimo tak młodego wieku ich opowieść o genialnym chłopaku z problemami, który dzięki opiece profesora matematyki zaczyna powoli panować nad swoich życiem, jest niezwykle dojrzała i przejmująca. Dużo tu trudnych emocji i wzruszających rozwiązań. W roli wspaniałego nauczyciela, który na zawsze zapisał się w historii kina – świetny Robin Williams. Już sam fakt, że w filmie zobaczymy też i Damona, i Afflecka, i jego młodszego brata Caseya, a za kamerą staną sam Gus Van Sant, czyni film "Buntownik z wyboru" wartym obejrzenia.

Chociaż być może trudno w to uwierzyć, "Młodzi gniewni" to film oparty na faktach. Dziś to film legenda, a nauczycielka grana przez Michelle Pfeiffer stała się wzorem do naśladowania dla wielu nauczycieli z misją. Oto do jednego z zapomnianych przez Boga liceów dołącza jako nauczycielka była oficer marines. Wyjątkowo trudna młodzież początkowo traktuje ją w szkole jak wroga. Z czasem, dzięki jej nieszablonowemu podejściu do nauczania i szacunkowi, jakim darzy swoich uczniów, zaczyna docierać do ich serc i jako pierwsza pokazuje im, że ich przyszłość nie jest przesądzona. Dziś "Młodzi gniewni" wciąż robią wrażenie, a nauczycielka Michelle Pfeiffer to marzenie.

"Stowarzyszenie umarłych poetów" to klasyka gatunku. Robin Williams zagrał u Petera Weira w tak przekonujący i poruszający sposób, że do dziś nauczyciel, w którego się wciela, pozostaje niedoścignionym wzorem i marzeniem każdego ucznia. Dzięki cierpliwości i niesamowitej charyzmie udaje mu się nauczyć młodych ludzi głębokiej miłość do poezji i czerpania radości z życia. "Stowarzyszenie umarłych poetów" to jednak historia niepozbawiona mroku i pytań o konsekwencje podążania ścieżką indywidualizmu. "Stowarzyszenie umarłych poetów" uczy jednak przede wszystkim, że nie ma czegoś takiego jak nudne przedmioty, są tylko ewentualnie nudni nauczyciele.