Najlepsze filmy o nauczycielach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+nauczycielach.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138270
Najlepsze filmy o nauczycielach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
W dzisiejszym rankingu wybieramy najlepsze filmy o nauczycielach. Z doświadczenia wiemy, że dobry nauczyciel potrafi zmienić całe życie swoich uczniów. Przywołujemy tych filmowych pedagogów, których chcielibyśmy spotkać, czego i Wam życzymy. Koniecznie sprawdźcie też nasze wcześniejsze zestawienia. Znajdziecie w nich m.in. najlepsze filmy o snajperach, najlepsze filmy o rekinach, najlepsze filmy motywacyjne i wiele innych.

NAJLEPSZE FILMY O NAUCZYCIELACH


Kino dostarczyło nam mnóstwo przykładów filmów o nauczycielach z misją, którzy w swoich uczniach dostrzegli nie tylko problematyczną młodzież, ale przede wszystkim młodych ludzi z potencjałem. Dzięki swoim pedagogicznym umiejętnościom odmienili życie swoich podopiecznych i zainspirowali wielu nauczycieli w prawdziwym życiu. Na naszej liście znajdziecie takie kultowe filmy, jak "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Młodzi gniewni" czy coś z nowszego repertuaru, jak "Whiplash" czy "Przedszkolanka". Niektóre z nich wzbudzają kontrowersje, inne służą za żelazny wzór do naśladowania dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z nauczaniem.

Dajcie znać, jakie tytuły o nauczycielach jeszcze przychodzą Wam do głowy, i które z nich lubicie najbardziej.

15
plakat filmu Szkolny chwyt

Szkolny chwyt

Half Nelson
46 min.
6,9 21 830 ocen społeczności 16 832 chce zobaczyć
"Szkolny chwyt" w reżyserii Ryana Flecka to jeden z mroczniejszych obrazków z życia szkolnego nauczyciela. Grający głównego bohatera Ryan Gosling – nominowany za tę rolę do Oscara – to uzależniony od narkotyków i pogubiony w życiu nauczyciel historii. Jego życie i praca nabiorą w końcu sensu, gdy nawiąże przyjaźń z pewną wyjątkową uczennicą. Poruszająca historia i świetny Ryan Gosling.

14
plakat filmu Zła kobieta

Zła kobieta

Bad Teacher
32 min.
6,0 106 995 ocen społeczności 9 367 chce zobaczyć
Taka nauczycielka jak Cameron Diaz w roli złej kobiety w komedii Jake'a Kasdana to marzenie wielu uczniów. Piękna, atrakcyjna i... kompletnie niezainteresowana swoimi uczniami. Kobieta zatrudnia się jako nauczycielka, by zarobić na operację plastyczną – co ma jej ułatwić znalezienie bogatego męża. Z czasem jednak jej serce zacznie mięknąć, ale zanim to nastąpi, śmiechu będzie co niemiara. W obsadzie są też Justin Timberlake i Jason Segel.

13
plakat filmu Paragraf 187

Paragraf 187

One Eight Seven
7,3 8 789 ocen społeczności 4 689 chce zobaczyć
Samuel L. Jackson wciela się w filmie "Paragraf 187" w nauczyciela fizyki w szkole na Brooklynie. Jego podopieczni nie należą do grzecznej młodzieży. Kiedy bohater odmawia jednemu z nich zaliczenia na egzaminie, ten mści się na nim godząc go nożem i pozostawiając na pewną śmierć. Po roku walki z traumą nauczyciel wraca do nauczania w innej szkole , gdzie zderza się jednak z podobnym światem i równie trudnymi uczniami. To niby powtórka z filmu "Młodzi gniewni", ale na Samuela L. Jacksona w roli nauczyciela warto popatrzeć.

12
plakat filmu Carte Blanche

Carte Blanche

46 min.
7,3 69 093 oceny społeczności 28 886 chce zobaczyć
Nauczyciel z "Carte Blanche" grany przez Andrzeja Chyrę ma podwójnie trudne zadanie – nie tylko musi doprowadzić młodych ludzi do matury, ale i ukryć przed nimi fakt, że traci wzrok. Chociaż historia brzmi nieprawdopodobnie, oparta jest na faktach. "Carte Blanche" Jacka Lusińskiego inspirowana jest losami autentycznego nauczyciela z lubelskiego liceum, któremu przez lata dzięki wsparciu przyjaciela udawało się ukrywać w szkole, że jest niewidomy.

11
plakat filmu Nauczyciel z przedmieścia

Nauczyciel z przedmieścia

To Sir, with Love
42 min.
7,5 1 329 ocen społeczności 1 157 chce zobaczyć
Dziś "Nauczyciel z przedmieścia" nie zaskoczy nas niczym świeżym – to w końcu znana historia nauczyciela (Sidney Poitier), który trafia do szkoły z trudną młodzieżą. Młodzi ludzie próbują go złamać, tak jak robili to z poprzednimi nauczycielami. Bohater jednak nie załamuje się. Dostrzega w swoich uczniach potencjał i traktuje ich jak ludzi zasługujących na szacunek, którego nigdy nie dostali. To wzruszająca i inspirująca historia o przełamywaniu barier i autentycznej próbie zrozumienia drugiego człowieka.

10
plakat filmu Uśmiech Mony Lizy

Uśmiech Mony Lizy

Mona Lisa Smile
57 min.
7,1 36 986 ocen społeczności 14 242 chce zobaczyć
1953 rok. Nauczycielka z powołania wyjeżdża do szkoły w Nowej Anglii, by uczyć najlepsze studentki z całego kraju. Na miejscu okazuje się, że uczennicom wpajane jest, że to nie nauka, ale znalezienie męża powinno być dla nich priorytetem. Bohaterka grana przez Julię Roberts walczy z tym przekonaniem, dając swoim uczennicom wsparcie w wyborze własnej drogi i samorozwoju. W rolach uczennic, m.in.: Maggie Gyllenhaal, Kirsten Dunst, Ginnifer Goodwin i Julia Stiles.

9
plakat filmu Wszystko albo nic

Wszystko albo nic

Stand and Deliver
43 min.
7,2 951 ocen społeczności 2 038 chce zobaczyć
Zdaniem niektórych są tacy uczniowie, którzy nie rokują nadziei. Bohater "Wszystko albo nic" powiedziałby raczej, że dostrzeżenie czyjegoś potencjału to kwestia dobrych chęci. A on ma ich dużo. Odrzuca bowiem dobrze płatną pracę, by uczyć trudną młodzież w zaniedbanej dzielnicy Los Angeles. Jego nowatorskie i pełne empatii metody nauczania przynoszą niespodziewane efekty. Za tę rolę Edward James Olmos zdobył nominację do Oscara, a sam film wciąż wzrusza i przynosi nadzieję, że gdzieś tam są pedagodzy z powołania, którzy mimo trudności zechcą dotrzeć do swoich uczniów.

8
plakat filmu Przedszkolanka

Przedszkolanka

The Kindergarten Teacher
36 min.
6,7 9 611 ocen społeczności 8 816 chce zobaczyć
Tytułowa przedszkolanka grana przez Maggie Gyllenhaal czuje, że zaprzepaściła swój artystyczny potencjał. Gdy odkryje nieprzeciętny talent poetycki u swojego pięcioletniego ucznia, postanowi za wszelką cenę pomóc mu w rozwijaniu tego daru. Dobre chęci z czasem zamieni się w niebezpieczną obsesję i życiową tragedię. Jak pisze nasz recenzent, "Przedszkolanka" stawia pytania o "relacja mecenasa i artysty, dzieła i odbiorcy, ucznia i nauczyciela, dziecka i zastępczej matki, wreszcie – o definicję geniuszu".

7
plakat filmu Klub dyskusyjny

Klub dyskusyjny

The Great Debaters
3 min.
7,5 10 743 oceny społeczności 8 588 chce zobaczyć
Historia oparta na faktach. Rok 1935. Teksański profesor i poeta – w tej roli Denzel Washington – zawiązuje wśród swoich wybitnych czarnoskórych uczniów klub dyskusyjny, który śmiało konkuruje ze studentami Harvardu. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciel mierzą się z nierównościami społecznymi i powszechnych rasizmem. Denzel Washington nie tylko zagrał w filmie główną rolę, ale i go wyreżyserował. Film zdobył nominację do Złotego Globu dla najlepszego dramatu 2008 roku.

6
plakat filmu Pan Lazhar

Pan Lazhar

Monsieur Lazhar
34 min.
7,0 7 562 oceny społeczności 6 943 chce zobaczyć
To nie jest film o trudnej młodzieży i postępowym nauczycielu, który dzięki nowatorskim metodom nauczania ratuje życie młodych ludzi. Film Philippe'a Falardeau zdecydowanie przełamuje ten schemat. Tytułowy Pan Lazhar reprezentuje raczej tradycyjne podejście do nauczania, a szkoła, w której zaczyna pracę, to miejsce z nowoczesnym systemem nauczania. Z tego powodu bohater raz za razem popełnia gafy, nie rozumiejąc tych współczesnych zasad. Mimo tego udaje mu się zawiązać więź emocjonalną ze swoimi podopiecznymi – w końcu emocje są uniwersalne.

5
plakat filmu Pan od muzyki

Pan od muzyki

Les choristes
36 min.
8,0 106 688 ocen społeczności 53 824 chce zobaczyć
Pan od muzyki wie, że muzyka łagodzi obyczaje. Kiedy więc zaczyna pracę w poprawczaku, przeciwstawia się żelaznej dyscyplinie, wprowadzając swoich uczniów w świat harmonijnych dźwięków. Metoda okazuje się strzałem w dziesiątkę – uczniowie odnajdują dzięki temu sens życia. Film nominowany był w 20005 roku do Oscara w kategorii "film nieanglojęzyczny".

4
plakat filmu Whiplash

Whiplash

45 min.
8,1 294 131 ocen społeczności 56 524 chce zobaczyć
O takim nauczycielu, jak bohater "Whiplash" grany przez J.K. Simmons – doceniony za tę rolę nominacją do Oscara – raczej nikt nie marzy. Surowy i opresyjny perfekcjonista. Jego relacja z aspirującym do wybitności chłopakiem uczącym się gry na perkusji staje się jednak fascynującą opowieścią o mentorze i jego uczniu. Film Damiena Chazelle'a stawia też bardzo ważne pytania o dopuszczalne środki nauczania. Czy w szkoleniu czempiona wszystkie chwyty są dozwolone?

3
plakat filmu Buntownik z wyboru

Buntownik z wyboru

Good Will Hunting
6 min.
8,1 279 088 ocen społeczności 69 130 chce zobaczyć
"Buntownik z wyboru" to debiutancki scenariusz Bena Afflecka i Matta Damona – obaj napisali go na studiach w wieku dwudziestu kilku lat. Mimo tak młodego wieku ich opowieść o genialnym chłopaku z problemami, który dzięki opiece profesora matematyki zaczyna powoli panować nad swoich życiem, jest niezwykle dojrzała i przejmująca. Dużo tu trudnych emocji i wzruszających rozwiązań. W roli wspaniałego nauczyciela, który na zawsze zapisał się w historii kina – świetny Robin Williams. Już sam fakt, że w filmie zobaczymy też i Damona, i Afflecka, i jego młodszego brata Caseya, a za kamerą staną sam Gus Van Sant, czyni film "Buntownik z wyboru" wartym obejrzenia.

2
plakat filmu Młodzi gniewni

Młodzi gniewni

Dangerous Minds
39 min.
7,4 163 090 ocen społeczności 18 932 chce zobaczyć
Chociaż być może trudno w to uwierzyć, "Młodzi gniewni" to film oparty na faktach. Dziś to film legenda, a nauczycielka grana przez Michelle Pfeiffer stała się wzorem do naśladowania dla wielu nauczycieli z misją. Oto do jednego z zapomnianych przez Boga liceów dołącza jako nauczycielka była oficer marines. Wyjątkowo trudna młodzież początkowo traktuje ją w szkole jak wroga. Z czasem, dzięki jej nieszablonowemu podejściu do nauczania i szacunkowi, jakim darzy swoich uczniów, zaczyna docierać do ich serc i jako pierwsza pokazuje im, że ich przyszłość nie jest przesądzona. Dziś "Młodzi gniewni" wciąż robią wrażenie, a nauczycielka Michelle Pfeiffer to marzenie.

1
plakat filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Dead Poets Society
8 min.
7,8 306 688 ocen społeczności 82 583 chce zobaczyć
"Stowarzyszenie umarłych poetów" to klasyka gatunku. Robin Williams zagrał u Petera Weira w tak przekonujący i poruszający sposób, że do dziś nauczyciel, w którego się wciela, pozostaje niedoścignionym wzorem i marzeniem każdego ucznia. Dzięki cierpliwości i niesamowitej charyzmie udaje mu się nauczyć młodych ludzi głębokiej miłość do poezji i czerpania radości z życia. "Stowarzyszenie umarłych poetów" to jednak historia niepozbawiona mroku i pytań o konsekwencje podążania ścieżką indywidualizmu. "Stowarzyszenie umarłych poetów" uczy jednak przede wszystkim, że nie ma czegoś takiego jak nudne przedmioty, są tylko ewentualnie nudni nauczyciele.