Najlepsze filmy o nauczycielach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+nauczycielach.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138270
Najlepsze filmy o nauczycielach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
W dzisiejszym rankingu wybieramy najlepsze filmy o nauczycielach. Z doświadczenia wiemy, że dobry nauczyciel potrafi zmienić całe życie swoich uczniów. Przywołujemy tych filmowych pedagogów, których chcielibyśmy spotkać, czego i Wam życzymy. Koniecznie sprawdźcie też nasze wcześniejsze zestawienia. Znajdziecie w nich m.in. najlepsze filmy o snajperach, najlepsze filmy o rekinach, najlepsze filmy motywacyjne i wiele innych.

NAJLEPSZE FILMY O NAUCZYCIELACH


Kino dostarczyło nam mnóstwo przykładów filmów o nauczycielach z misją, którzy w swoich uczniach dostrzegli nie tylko problematyczną młodzież, ale przede wszystkim młodych ludzi z potencjałem. Dzięki swoim pedagogicznym umiejętnościom odmienili życie swoich podopiecznych i zainspirowali wielu nauczycieli w prawdziwym życiu. Na naszej liście znajdziecie takie kultowe filmy, jak "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Młodzi gniewni" czy coś z nowszego repertuaru, jak "Whiplash" czy "Przedszkolanka". Niektóre z nich wzbudzają kontrowersje, inne służą za żelazny wzór do naśladowania dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z nauczaniem.

Dajcie znać, jakie tytuły o nauczycielach jeszcze przychodzą Wam do głowy, i które z nich lubicie najbardziej.

15
plakat filmu Szkolny chwyt
FILM
Half Nelson
46 min.
2006
6,9 21 657 ocen społeczności
16 609 chce zobaczyć
"Szkolny chwyt" w reżyserii Ryana Flecka to jeden z mroczniejszych obrazków z życia szkolnego nauczyciela. Grający głównego bohatera Ryan Gosling – nominowany za tę rolę do Oscara – to uzależniony od narkotyków i pogubiony w życiu nauczyciel historii. Jego życie i praca nabiorą w końcu sensu, gdy nawiąże przyjaźń z pewną wyjątkową uczennicą. Poruszająca historia i świetny Ryan Gosling.

14
plakat filmu Zła kobieta
FILM
Bad Teacher
32 min.
2011
6,0 105 895 ocen społeczności
9 341 chce zobaczyć
Taka nauczycielka jak Cameron Diaz w roli złej kobiety w komedii Jake'a Kasdana to marzenie wielu uczniów. Piękna, atrakcyjna i... kompletnie niezainteresowana swoimi uczniami. Kobieta zatrudnia się jako nauczycielka, by zarobić na operację plastyczną – co ma jej ułatwić znalezienie bogatego męża. Z czasem jednak jej serce zacznie mięknąć, ale zanim to nastąpi, śmiechu będzie co niemiara. W obsadzie są też Justin Timberlake i Jason Segel.

13
plakat filmu Paragraf 187
FILM
One Eight Seven
1997
7,3 8 680 ocen społeczności
4 619 chce zobaczyć
Samuel L. Jackson wciela się w filmie "Paragraf 187" w nauczyciela fizyki w szkole na Brooklynie. Jego podopieczni nie należą do grzecznej młodzieży. Kiedy bohater odmawia jednemu z nich zaliczenia na egzaminie, ten mści się na nim godząc go nożem i pozostawiając na pewną śmierć. Po roku walki z traumą nauczyciel wraca do nauczania w innej szkole , gdzie zderza się jednak z podobnym światem i równie trudnymi uczniami. To niby powtórka z filmu "Młodzi gniewni", ale na Samuela L. Jacksona w roli nauczyciela warto popatrzeć.

12
plakat filmu Carte Blanche
FILM
46 min.
2015
7,3 67 188 ocen społeczności
29 058 chce zobaczyć
Nauczyciel z "Carte Blanche" grany przez Andrzeja Chyrę ma podwójnie trudne zadanie – nie tylko musi doprowadzić młodych ludzi do matury, ale i ukryć przed nimi fakt, że traci wzrok. Chociaż historia brzmi nieprawdopodobnie, oparta jest na faktach. "Carte Blanche" Jacka Lusińskiego inspirowana jest losami autentycznego nauczyciela z lubelskiego liceum, któremu przez lata dzięki wsparciu przyjaciela udawało się ukrywać w szkole, że jest niewidomy.

11
plakat filmu Nauczyciel z przedmieścia
FILM
To Sir, with Love
42 min.
1967
7,5 1 278 ocen społeczności
1 077 chce zobaczyć
Dziś "Nauczyciel z przedmieścia" nie zaskoczy nas niczym świeżym – to w końcu znana historia nauczyciela (Sidney Poitier), który trafia do szkoły z trudną młodzieżą. Młodzi ludzie próbują go złamać, tak jak robili to z poprzednimi nauczycielami. Bohater jednak nie załamuje się. Dostrzega w swoich uczniach potencjał i traktuje ich jak ludzi zasługujących na szacunek, którego nigdy nie dostali. To wzruszająca i inspirująca historia o przełamywaniu barier i autentycznej próbie zrozumienia drugiego człowieka.

10
plakat filmu Uśmiech Mony Lizy
FILM
Mona Lisa Smile
57 min.
2003
7,1 35 876 ocen społeczności
13 941 chce zobaczyć
1953 rok. Nauczycielka z powołania wyjeżdża do szkoły w Nowej Anglii, by uczyć najlepsze studentki z całego kraju. Na miejscu okazuje się, że uczennicom wpajane jest, że to nie nauka, ale znalezienie męża powinno być dla nich priorytetem. Bohaterka grana przez Julię Roberts walczy z tym przekonaniem, dając swoim uczennicom wsparcie w wyborze własnej drogi i samorozwoju. W rolach uczennic, m.in.: Maggie Gyllenhaal, Kirsten Dunst, Ginnifer Goodwin i Julia Stiles.

9
plakat filmu Wszystko albo nic
FILM
Stand and Deliver
43 min.
1988
7,2 906 ocen społeczności
1 950 chce zobaczyć
Zdaniem niektórych są tacy uczniowie, którzy nie rokują nadziei. Bohater "Wszystko albo nic" powiedziałby raczej, że dostrzeżenie czyjegoś potencjału to kwestia dobrych chęci. A on ma ich dużo. Odrzuca bowiem dobrze płatną pracę, by uczyć trudną młodzież w zaniedbanej dzielnicy Los Angeles. Jego nowatorskie i pełne empatii metody nauczania przynoszą niespodziewane efekty. Za tę rolę Edward James Olmos zdobył nominację do Oscara, a sam film wciąż wzrusza i przynosi nadzieję, że gdzieś tam są pedagodzy z powołania, którzy mimo trudności zechcą dotrzeć do swoich uczniów.

8
plakat filmu Przedszkolanka
FILM
The Kindergarten Teacher
36 min.
2018
6,7 9 148 ocen społeczności
8 762 chce zobaczyć
Tytułowa przedszkolanka grana przez Maggie Gyllenhaal czuje, że zaprzepaściła swój artystyczny potencjał. Gdy odkryje nieprzeciętny talent poetycki u swojego pięcioletniego ucznia, postanowi za wszelką cenę pomóc mu w rozwijaniu tego daru. Dobre chęci z czasem zamieni się w niebezpieczną obsesję i życiową tragedię. Jak pisze nasz recenzent, "Przedszkolanka" stawia pytania o "relacja mecenasa i artysty, dzieła i odbiorcy, ucznia i nauczyciela, dziecka i zastępczej matki, wreszcie – o definicję geniuszu".

7
plakat filmu Klub dyskusyjny
FILM
The Great Debaters
3 min.
2007
7,5 10 580 ocen społeczności
8 496 chce zobaczyć
Historia oparta na faktach. Rok 1935. Teksański profesor i poeta – w tej roli Denzel Washington – zawiązuje wśród swoich wybitnych czarnoskórych uczniów klub dyskusyjny, który śmiało konkuruje ze studentami Harvardu. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciel mierzą się z nierównościami społecznymi i powszechnych rasizmem. Denzel Washington nie tylko zagrał w filmie główną rolę, ale i go wyreżyserował. Film zdobył nominację do Złotego Globu dla najlepszego dramatu 2008 roku.

6
plakat filmu Pan Lazhar
FILM
Monsieur Lazhar
34 min.
2011
7,0 7 512 ocen społeczności
6 955 chce zobaczyć
To nie jest film o trudnej młodzieży i postępowym nauczycielu, który dzięki nowatorskim metodom nauczania ratuje życie młodych ludzi. Film Philippe'a Falardeau zdecydowanie przełamuje ten schemat. Tytułowy Pan Lazhar reprezentuje raczej tradycyjne podejście do nauczania, a szkoła, w której zaczyna pracę, to miejsce z nowoczesnym systemem nauczania. Z tego powodu bohater raz za razem popełnia gafy, nie rozumiejąc tych współczesnych zasad. Mimo tego udaje mu się zawiązać więź emocjonalną ze swoimi podopiecznymi – w końcu emocje są uniwersalne.

5
plakat filmu Pan od muzyki
FILM
Les choristes
36 min.
2004
8,0 105 352 oceny społeczności
53 125 chce zobaczyć
Pan od muzyki wie, że muzyka łagodzi obyczaje. Kiedy więc zaczyna pracę w poprawczaku, przeciwstawia się żelaznej dyscyplinie, wprowadzając swoich uczniów w świat harmonijnych dźwięków. Metoda okazuje się strzałem w dziesiątkę – uczniowie odnajdują dzięki temu sens życia. Film nominowany był w 20005 roku do Oscara w kategorii "film nieanglojęzyczny".

4
plakat filmu Whiplash
FILM
45 min.
2014
8,1 286 520 ocen społeczności
56 116 chce zobaczyć
O takim nauczycielu, jak bohater "Whiplash" grany przez J.K. Simmons – doceniony za tę rolę nominacją do Oscara – raczej nikt nie marzy. Surowy i opresyjny perfekcjonista. Jego relacja z aspirującym do wybitności chłopakiem uczącym się gry na perkusji staje się jednak fascynującą opowieścią o mentorze i jego uczniu. Film Damiena Chazelle'a stawia też bardzo ważne pytania o dopuszczalne środki nauczania. Czy w szkoleniu czempiona wszystkie chwyty są dozwolone?

3
plakat filmu Buntownik z wyboru
FILM
Good Will Hunting
6 min.
1997
8,1 273 939 ocen społeczności
67 752 chce zobaczyć
"Buntownik z wyboru" to debiutancki scenariusz Bena Afflecka i Matta Damona – obaj napisali go na studiach w wieku dwudziestu kilku lat. Mimo tak młodego wieku ich opowieść o genialnym chłopaku z problemami, który dzięki opiece profesora matematyki zaczyna powoli panować nad swoich życiem, jest niezwykle dojrzała i przejmująca. Dużo tu trudnych emocji i wzruszających rozwiązań. W roli wspaniałego nauczyciela, który na zawsze zapisał się w historii kina – świetny Robin Williams. Już sam fakt, że w filmie zobaczymy też i Damona, i Afflecka, i jego młodszego brata Caseya, a za kamerą staną sam Gus Van Sant, czyni film "Buntownik z wyboru" wartym obejrzenia.

2
plakat filmu Młodzi gniewni
FILM
Dangerous Minds
39 min.
1995
7,4 161 751 ocen społeczności
18 537 chce zobaczyć
Chociaż być może trudno w to uwierzyć, "Młodzi gniewni" to film oparty na faktach. Dziś to film legenda, a nauczycielka grana przez Michelle Pfeiffer stała się wzorem do naśladowania dla wielu nauczycieli z misją. Oto do jednego z zapomnianych przez Boga liceów dołącza jako nauczycielka była oficer marines. Wyjątkowo trudna młodzież początkowo traktuje ją w szkole jak wroga. Z czasem, dzięki jej nieszablonowemu podejściu do nauczania i szacunkowi, jakim darzy swoich uczniów, zaczyna docierać do ich serc i jako pierwsza pokazuje im, że ich przyszłość nie jest przesądzona. Dziś "Młodzi gniewni" wciąż robią wrażenie, a nauczycielka Michelle Pfeiffer to marzenie.

1
plakat filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów
FILM
Dead Poets Society
8 min.
1989
7,8 302 434 oceny społeczności
81 291 chce zobaczyć
"Stowarzyszenie umarłych poetów" to klasyka gatunku. Robin Williams zagrał u Petera Weira w tak przekonujący i poruszający sposób, że do dziś nauczyciel, w którego się wciela, pozostaje niedoścignionym wzorem i marzeniem każdego ucznia. Dzięki cierpliwości i niesamowitej charyzmie udaje mu się nauczyć młodych ludzi głębokiej miłość do poezji i czerpania radości z życia. "Stowarzyszenie umarłych poetów" to jednak historia niepozbawiona mroku i pytań o konsekwencje podążania ścieżką indywidualizmu. "Stowarzyszenie umarłych poetów" uczy jednak przede wszystkim, że nie ma czegoś takiego jak nudne przedmioty, są tylko ewentualnie nudni nauczyciele.
Udostępnij: