postać

Forrest Gump

Forrest Gump (1994) Paramount Pictures

Forrest Gump - człowiek, w którego losach odbijają się współczesne dzieje Ameryki. Uosobienie amerykańskiego snu i amerykańskich koszmarów. Żołnierz, olimpijczyk, wynalazca i filantrop. Tytułowy bohater filmu Roberta Zemeckisa oraz książki Winstona Grooma.

Forrest (Tom Hanks) był małym chłopcem, kiedy jego ojciec porzuca rodzinę, a matka zaczęła utrzymywać siebie i syna biorąc pod dach lokatorów. To tam poznaje muzyka, który uczy się od chłopca jego dziwacznego tańca; później okazuje się, że był to Elvis Presley. Kobieta robi wszystko, aby chłopiec mógł chodzić do normalnej szkoły, chociaż ze względu na zbyt niskie IQ (i prawdopodobny zespół Aspergera) powinien uczęszczać do placówki specjalnej. Ma również problemy zdrowotne, gdyż jego krzywy kręgosłup wymaga założenia stalowych szyn ortopedycznych na nogi. Z tego względu jest nieakceptowany przez pozostałych uczniów poza Jenny Curan.

Uciekając przed samochodem pełnym rozkrzyczanych chłopaków, Forrest przypadkiem trafia na trening drużyny footbolowej, a jego talent zapewnia mu stypendium oraz miejsce na studia w Alabamie. Po ukończeniu studiów zaciąga się do wojska i trafia do Wietnamu. Za uratowanie kolegów otrzymuje Medal Honoru. Trafia do szpitala wojskowego, gdzie z nudów uczy się się grać w ping ponga. Jest na tyle dobry, że przyjmują go do narodowej reprezentacji. Następnie zbija fortunę za połowie krewetek, którą pomnaża w inwestycjach w firmę Apple. Staje się popularny, kiedy zaczyna biegać biega przez 3 lata, 2 miesiące, 14 dni i 16 godzin, a różni ludzie przyłączali się do niego, przemierzając trasę między od Atlantyku po Pacyfik. Po powrocie otrzymuje list od Jenny. Ich losy niejednokrotnie splatają się ze sobą i rozchodzą.

Forrest wielokrotnie spotyka sławnych ludzi, kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych (Johna F. Kennedy'ego, Lyndona B. Johnsona, Richarda Nixona) i osoby związane z kulturą popularną (m.in. Johna Lennona). Obserwuje polityczne wystąpienia Abbiego Hoffmana pod Białym Domem i zamieszki na uniwersytecie w Alabamie po niedopuszczeniu do studiowaniu dwóch czarnoskórych chłopaków. Niechcący rozpętuje Aferę Watergate, a także przyczynia się do powstania sloganu Shit Happens czy grafiki Smiley. Jednak dla Forresta najważniejsza zawsze pozostaje miłość do Jenny.

Otrzymał imię po dalekim krewnym, generale Nathanie Bedfordzie Forreście, założycielu Ku Klux Klanu.

Więcej Mniej
twórca Winston Groom data powstania 1986 pochodzenie USA
Forrest Gump
Zwiastun nr 1 3:40
  • Test wiedzy

    Klasyka kina dla koneserów kawy- sprawdź się!

    Razem z automatycznymi ekspresami marki SAECO zapraszamy wszystkich koneserów pysznej kawy do filmowego quizu. Sprawdźcie, co wiecie o klasyce kina przy filiżance Waszej ulubionej kawy.
  • Test wiedzy

    Cytaty filmowe

    Przed Wami 15 sławnych cytatów ze znanych filmów.
Forrest Gump jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.