Gary Sinise 

Gary Alan Sinise

8,5
15 316 ocen gry aktorskiej
Gary Sinise
Gary Sinise od dzieciństwa interesował się aktorstwem. W 1974 roku wraz z kolegami założył grupę teatralną pod nazwą Steppenwolf Company. Jednym ze współorganizatorów trupy był nieznany jeszcze wówczas John Malkovich. W szybkim czasie młodzi artyści zdobyli narodową sławę, co umożliwiło im wystąpienie na Broadwayu. Wystawili tam sztukę Sama Sheparda "True West" wyreżyserowaną przez Sinise'a, za którą otrzymali bardzo dobre recenzje. Gary wystąpił tam w również w głównej roli. Niestety większe od niego zainteresowanie krytyków wzbudził partnerujący mu Malkovich i to on stał się gwiazdą.

Na swoją wielką chwilę musiał więc Sinise jeszcze poczekać. Wyjechał do Hollywood w nadziei zrobienia tam kariery, jednak najlepszą pracą jaką udało mu się zdobyć było wyreżyserowanie kilku odcinków "Crime Story".

W 1988 roku zadebiutował na dużym ekranie jako reżyser filmu "Witaj w domu", który bardzo spodobał się krytykom. Dwa lata później Sinise powrócił do teatru w inscenizacji powieści Johna Steinbecka "Grona gniewu". Sztuka stała się przebojem i rok później przeniesiono ją na ekran telewizyjny. Kreacja, jaką tam stworzył zachwyciła wdowę po wielkim pisarzu, która udzieliła mu praw na ekranizację kolejnej powieści Steinbecka "Myszy i ludzie".

W 1992 roku film miał swoją premierę i mimo, iż nie był komercyjnym sukcesem to sprawił, że nazwisko Sinise'a, zarówno jako reżysera jak i aktora, stało się sławne. Trzy lata później za rolę w obrazie "Forrest Gump" artysta otrzymał pierwszą nominację do Oscara. Od tamtej pory popularność Sinise'a i uznanie dla jego pracy ciągle rosną. Aktor pozostaje również w ścisłym związku ze Steppenwolf Company, z którą w 1996 roku wystawił kolejną sztukę Sama Sheparda "Buried Child".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 marca 1955

miejsce urodzenia: Blue Island, Illinois, USA

wzrost: 178 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 7 innych nagród oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Moira Harris (od 1981), 3 dzieci: Sophie (ur. 1988), McCanna (ur. 1990) i Ella (ur. 1992)
Był brany pod uwagę do roli Richarda Chance'a w filmie "Żyć i umrzeć w Los Angeles". Ostatecznie angaż otrzymał William Petersen.
Był brany pod uwagę do roli Grega w filmie "8 Mila", którą ostatecznie zagrał Michael Shannon.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych