Tom Hanks 

Thomas Jeffrey Hanks

8,8
164 667 ocen gry aktorskiej
Tom Hanks
Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał pięć lat. Wychowywał go ojciec – kucharz, który wkrótce przeniósł się z Kaliforni do Oakland. Aktorstwem Tom zainteresował się w szkole średniej. Podczas studiów w California State University w Sacramento wystąpił z powodzeniem w studenckiej inscenizacji "Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa. Zwrócił na niego wówczas uwagę reżyser Vincent Dowling, który powierzył mu rolę Grumia w "Poskromieniu złośnicy" Williama Szekspira, w zespole Great Lakes Shakespeare Festival z Cleveland. Hanks z sukcesem zagrał także w innych szekspirowskich inscenizacjach tego zespołu. Za występ w "Dwóch panach z Werony" zdobył nagrodę dla najlepszego aktora przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Cleveland. Został zaproszony do Nowego Jorku, gdzie ponownie wystąpił w "Poskromieniu złośnicy" i zadebiutował w filmie "On wie, że jesteś sam". Następnie przeniósł się do Los Angeles. Pojawił się u boku Jane Fondy w filmie "Lalkarka".
Wielką popularność przyniósł mu udział w telewizyjnym serialu komediowym "Bosom Buddies".
Pierwszy wielki sukces kasowy odniósł grając w "Plusku", a za występ w "Dużym" zdobył pierwszą nominację do Oscara. Dwa lata z rzędu zdobywał Oscara za najlepszą rolę męską – za występy w "Filadelfii" (1993, także Złoty Glob i Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie) i "Forreście Gumpie".
Jego pierwszą żoną była aktorka i producentka Samantha Lewes, drugą jest aktorka Rita Wilson.
Był producentem i wyreżyserował odcinki serii dokumentalnej: "Z Ziemi na Księżyc", o programie kosmicznym Apollo, i fabularnej: "Kompania braci".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 lipca 1956

miejsce urodzenia: Concord, Kalifornia, USA

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 27 innych nagród oraz 79 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Samantha Lewes (24.01.1978 - 19.03.1987, rozwód), 2 dzieci: syn Colin (ur. 24.11.1977) i córka Elizabeth Ann (ur. 17.05.1982); 2. Rita Wilson (od 30.04.1988), 2 synów: Chester Marlon (ur. 04.08.1990) i Truman Theodore (ur. 26.12.1995)
Ma troje rodzeństwa: siostrę Sandrę i dwóch braci: Lawrence'a i Jima.
Rozważano zaangażowanie go do roli Petera Banninga / Piotrusia Pana w filmie "Hook", angaż ostatecznie otrzymał Robin Williams.
Zrezygnował z zagrania w filmie "Jerry Maguire", ponieważ był zajęty reżyserowaniem "Szaleństw młodości". Dzięki temu rolę otrzymał Tom Cruise.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Tom ma w sobie cos takiego dobrego. Nie przypominam sobie, żebym widziła go w jakiejś
negatywnej roli, ale nie o to chodzi. On ma w sobie cos takiego..., cos w oczach. Dobroć,
delikatność, nieporadność. Bardzo lubie tego aktora:))

Bardzo wszechstronny aktor, niektóre jego role weszły już na stałe do panteonu najlepszych w historii kina. 100 lat w zdrowiu!

Mój najulubieńszy aktor.
Najlepszy :)

Niestety podał informacje w mediach, że jest nosicielem wirusa. Do tego należy do grupy ludzi podwyższonego ryzyka. Miejmy nadzieje, że sytuacja się poprawi i Hanks wyzdrowieje. Trzymam za Ciebie kciuki Tomuś!!!

Od czysto komediowych ról, po głęboko dramatyczne. Zawsze prawdziwy, do tego zabawny i ujmujący. Moje ulubione? Poza oczywistym wyborem, jakim jest Forrest Gump, z pewnością najwyżej cenię tę z Cast Away-Poza Światem"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones