postać

Generał Anatol Gogol

Generał Gogol – fikcyjny szef KGB a później przedstawiciel Radzieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pomimo bycia po drugiej stronie żelaznej kurtyny, nigdy nie był wrogo nastawiony do Jamesa Bonda, a wręcz darzył go dużym szacunkiem. Często był sojusznikiem wywiadu brytyjskiego w walce z wrogami pokoju na świecie, takimi jak Karl Stromberg czy Hugo Drax. Potępiał również swoich podwładnych, którzy mieli zapędy by zburzyć istniejący status quo pomiędzy Wchodem a Zachodem. Przeciwstawił się planom generała Orłowa, który chciał zbrojnie zdominować Europę. Za udaremnienie planów zatopienia Doliny Krzemowej przez Maxa Zorina Gogol przyznał nawet Bondowi Order Lenina. Ostatecznie przeszedł na emeryturę i po raz ostatni widzimy go w towarzystwie M, jako dyplomatę z ramienia Radzieckiego MSZ.
W sumie generał Gogol pojawił się w 6 filmach o przygodach Jamesa Bonda i w każdym z nich w jego roli wystąpił nieżyjący już niemiecki aktor Walter Gotell.

Więcej Mniej
data powstania 7 lipca 1977 pochodzenie ZSRR
W obliczu śmierci
Zwiastun nr 1
Zabójczy widok
Zwiastun nr 1
Ośmiorniczka
Zwiastun nr 1
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najzabawniejsze sceny filmowych zgonów
  • Test wiedzy

    Bond

    Bond. James Bond. Myślisz, że wiesz o nim wszystko?
  • Test wiedzy

    Dziewczyny Bonda

    Piękne, mądre i pożądane. Czy umiecie dopasować dziewczyny Bonda do filmów, w których się pojawiły?
Generał Anatol Gogol jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.