postać

Shrek

Shrek - postać z serii pełnometrażowych filmów animowanych DreamWorks oraz z książki stanowiącej pierwowzór pierwszej z nich, "Shrek!" autorstwa Williama Steiga. Jest wielkim, zielonym ogrem, który w wyniku zbiegu okoliczności poślubia królewnę i o mało co nie zostaje królem bajkowego świata.
Shrek w swoim świecie jest klasycznym antybohaterem, który mieszka na uboczu, straszy okolicznych wieśniaków i prowadzi udane życie konesera drobnych przyjemności w rodzaju bagiennych kąpieli. Pewnego dnia na jego odludzie zesłana zostaje banda baśniowych stworów, wygnana przez lorda Farquaada. Shrek zawiera z nim układ, w zamian za odzyskanie utraconego spokoju, uwolni księżniczkę ze smoczej wieży. W misji towarzyszy mu niedawno poznany Osioł, którego wcześniej przypadkowo uratował przed żołnierzami. Okazuje się jednak, że w drodze powrotnej Ogr i Fiona zakochują się w sobie, co doprowadza do potyczki z Farquaadem. Zarazem wychodzi na jaw sekret księżniczki – gdy była dzieckiem , rzucono na nią czar sprawiający, że w nocy przemienia się w ogra i tylko pocałunek prawdziwej miłości może ją odczarować. Pocałunek ze Shrekiem powoduje, iż przyjmuje ona ogrzą postać na stałe.
W drugiej części serii poślubiona para udaje się do Zasiedmiogórogrodu, rodzinnej miejscowości Fiony, aby Shrek poznał jej rodziców. Teściowie wymarzyli sobie jednak innego zięcia, którym miał zostać Książę z Bajki. Król Harold wynajmuje więc płatnego mordercę, Kota w Butach, by zlikwidował ogra. Shrek jednak ratuje mu życie, a honorowy Kot postanawia być wobec niego lojalny. Mimo to zielonoskóry bohater czuje, że nie spełnia oczekiwań i nie jest akceptowany przez królewską parę. Zwraca się z prośbą do Wróżki Chrzestnej, lokalnej celebrytki od spełniania marzeń, by uzyskać przemieniający eliksir. Nowa, ludzka postać Shreka doprowadza do szeregu nieporozumień, gdyż Wróżka, matka Księcia, postanawia za wszelką cenę doprowadzić do ślubu Fiony z Księciem.
W trzeciej części król Zasiedmiogórogrodu umiera, wyznaczając Shreka na swojego następcę. On jednak nie czuje się na siłach, by przejąć koronę, więc postanawia odnaleźć jedynego prawowitego spadkobiercę, Artura Pendragona. W tym samym czasie wygnany wcześniej Książe z Bajki wraz z innymi złymi postaciami z baśni organizuje zamach stanu i przejmuje władzę w Zasiedmiogórogrodzie. Fiona zostaje porwana, a Shrek po powrocie schwytany oraz skazany na śmierć, której udaje mu się uniknąć.
W "Shrek Forever" ogr jest nie tylko szczęśliwym mężem, ale także ojcem trójki dzieci. Coraz częściej przechodzi jednak kryzys związany z nagromadzeniem rodzinnych obowiązków, co skłania go do podpisania umowy z Rumpel Stilckinem. Trafia w ten sposób do alternatywnej rzeczywistości, w której nigdy się nie urodził, nie uwolnił Fiony, nie poznał Osła, ani teściów. W nowym świecie Rumpel jest despotycznym królem, a Fiona przewodzi ruchowi oporu. Shrek ma tylko jeden dzień, aby przywrócić świat do poprzedniego porządku.
Shrek jest autoironiczny, odrobinę zdystansowany do otaczającego go świata, ale także bardzo wrażliwy. Imię ogra prawdopodobnie pochodzi od niemieckiego słowa schreck oznaczającego strach.

Więcej Mniej
Twórca William Steig data powstania 17 października 1990 znany też jako Ogr
Shrek Forever
Zwiastun nr 1 (polski)
Shrek Trzeci
Zwiastun nr 3 (polski)
Shrek 2
Zwiastun nr 2
TOP
TOP Najlepsze filmy do oglądania z paczką
Test wiedzy

Filmy Dreamworks

Dreamworks to druga największa wytwórnia filmów animowanych. Jak dobrze znasz jej produkcje? Sprawdźmy!
Shrek jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones