postać

Truman Burbank

Przeciętny Amerykanin z niewielkiego miasteczka, któremu zaczyna się wydawać, że ktoś go śledzi. Okazuje się, iż jest bohaterem nadawanego w czasie rzeczywistym reality show. Główny bohater filmu Petera Weira, "Truman Show", grany przez Jima Carreya.

Truman został wybrany spośród sześciu porzuconych przez matki w szpitalu dzieci, które jako pierwsze w historii ludzkości zostało legalnie adoptowane przez korporację. Nie zdawał sobie sprawy, że jego codzienne życie transmitowane jest non stop, na całym świecie, przez całego jego dotychczasowe życie. Wszyscy otaczający go sąsiedzi to aktorzy (nie wahający się jednocześnie reklamować lokowane produkty), każdy jego krok śledzi 5000 kamer, a czuwający nad wszystkim reżyser decyduje nawet, jaka powinna być pogoda. Życie Trumana jest niekończącym się reality show z życia przeciętnego Amerykanina: 30-latka, który pracuje jako agent ubezpieczeniowy, ma kochającą żonę i oddanego przyjaciela. Mieszka w Seahaven, miasteczku będącym w rzeczywistości wygrodzonym i umieszczonym pod kopułą obszarem na obrzeżach Los Angeles.

Syndrom Trumana jest określeniem z zakresu psychiatrii, które opisuje początkową fazę zaburzeń schizofrenicznych, w których pacjent jest przekonany o byciu obserwowanym/ byciu bohaterem podobnego typu reality show.

Więcej Mniej
twórca Andrew Niccol data powstania 1 czerwca 1998 pochodzenie USA
Truman Burbank jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.